• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Beytül Hikme Günleri Konyada başladı
02 Aralık 2012 Pazar 15:23

Beytül Hikme Günleri Konyada başladı

Şemsi Tebrizi Eğitim, Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından organize edilen ve 7 ay boyunca seri konferanslar şeklinde devam edecek olan Beytül Hikme günleri Konyada başladı.
Konya’da ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite seviyelerinde Kuran, Arapça, Akait, Tefsir, Hadis, İngilizce gibi birçok alanda yoğun bir şekilde eğitim faaliyetlerini sürdüren Şemsi Tebrizi Derneğinin tertip ettiği ve İlahiyatçı Yazar Dr Mehmet Sürmeli Hocanın konuşmacı olarak katıldığı Beytül Hikme Konferanslarının ilki Konya Ticaret Odası Konferans salonunda yoğun katılımla yapıldı.
İmanımızın Tashihi konulu konferansının açılış konuşmasını Şemsi Tebrizi ve Verenel Derneği İl Koordinatörü Yusuf Demirel yaptı.
Yusuf Demirel konuşmasında bu konferanslarda temel amacın günümüz insanlarının yaşamlarını Kuran ve Sünnet ışığında şekillendirmesine katkı yapmak olduğunu söyledi. 
Konuşmasında iman esasları, Allah (CC)a nasıl iman edilmeli, şirkten nasıl kurtulmak gerekir, itikadın temel esasları nedir konularına değinen İlahiyatçı Yazar Dr Mehmet Sürmeli ise Peygamber Efendimizin peygamber olduğu cahiliye dönemindeki müşrikler ile bugün insanların çoğunun “tanrı” algısının aynı olduğunu ifade etti.    
Dr Mehmet Sürmeli konuşmasında inançsız insanların toplumda çok fazla olmadığını asıl insan için sıkıntının doğru inanmamak olduğunu belirterek şöyle konuştu, “Peygamber Efendimizin yaşadığı çağda da müşrikler aslında bir Allah’a inanıyorlardı. Hatta o dönemlerde yazılan şiirlere baktığınızda Allah inancının net bir şekilde insanlarda olduğunu görüyorsunuz. Asıl sorun yaratma ve emir verme yetkisinin Rabbimizde olmadığını düşünmelerindeydi. Bugünde toplumumuzda aynı problemler vardır ve modern insan insanı öncelerken insanın üzerinde bir gücü kabul etmemektedir. İşte burada şirk başlamaktadır. Asıl olan dünyada her olayın, her işin Allah (CC)’ın izni ile cereyan ettiğine inanmaktır”.
İlahiyatçı Yazar Sürmeli günümüzde Kuran’ı Kerim’in Türkçe meallerinde ciddi sorunlar olduğunu belirttiği konuşmasında, Kuran’ın iyi anlaşılabilmesi için iyi bir meal yazılabilmesinin önemini vurgulayarak “mutlaka Müslüman vakıf ya da dernekler bir enstitü kurarak Kuran’ı Türkçeye çevirme işini üzerlerine almalıdır. Kuran’ın doğru maili için mutlak bir komisyon kurulmalıdır. O komisyonda birçok farklı bilim dalından insan yer almalıdır ve çok hassas bir şekilde Kuran Meali oluşturmalıdır” dedi. 
Beytül Hikme konferansları 7 ay boyunca Konya’da devam edecek.

Beytül Hikme Programı şöyle:
 

05 Ocak 2013 Cumartesi
 Saat 19: 00
Konu: İmanımızın Tashihi
Yer: Ticaret Odası Konferans Salonu

02 Şubat 2013 Cumartesi  
Saat 19: 00
Konu: İmanımızın tashihi
Yer: Ticaret Odası Konferans Salonu

02 Mart 2013 Cumartesi
Saat 19: 00
Konu: İmanımızın tashihi
Yer: Ticaret Odası Konferans Salonu

06 Nisan 2013 Cumartesi   
Saat 20: 00
Konu: İmanımızın tashihi
Yer: Ticaret Odası Konferans Salonu

04 Mayıs 2013 Cumartesi
Saat 20: 00
Konu: İmanımızın tashihi
Yer: Ticaret Odası Konferans Salonu

01 Haziran 2013 Cumartesi 
Saat 20: 00
Konu: İmanımızın tashihi
Yer: Ticaret Odası Konferans Salonu
 

Diğer taraftan Şemsi Tebrizi derneğinden konu ile ilgili yapılan açıklamada Beytül Hikme Konferanslarının tüm halkımıza açık olduğu ve bayanlara da yer ayrıldığı bildirildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA