• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Beyşehir’in tarihi mekanlarını boyayarak tanıyacaklar
15 Ocak 2016 Cuma 14:03

Beyşehir’in tarihi mekanlarını boyayarak tanıyacaklar

Konya’nın Beyşehir İlçe Belediyesi tarafından ilkokul öğrencilerinin yaşadığı ilçenin tarihi, kültürel ve doğal zenginliklerinin daha yakından tanınması amacıyla kültür yayınları kapsamında hazırlattırıp bastırdığı “Küçük Gezgin Beyşehir”de isimli kitabın dış mahallelerde de dağıtımı başladı. 

Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, kendisine eşlik eden İlçe Milli Eğitim Müdürü Musa Konuk, meclis üyeleri Mahmut Yılmaz, Mustafa Soylu, Nilüfer Kaya ile birlikte Belediye’nin çocuklara yönelik bir kültür yayını olan 80 sayfadan oluşan eseri dış mahallelerdeki okulları ziyaret ederek öğrencilerle buluşturmaya başladı.
Başkan Özaltun, beraberindekilerle birlikte Beyşehir merkezdeki Özel Altın Çocuk İlkokulu’nun ardından ilçeye bağlı Gölkaşı, Akburun, Sadıkhacı, Emen, Yenidoğan, Üçpınar, Damlapınar ve Doğanbey mahallelerinde öğrencilerle bir araya geldi. Bu mahallelerde öğrenim gören öğrencileri okullarında ziyaret eden Özaltun, “Küçük Gezgin Beyşehir’de” isimli kitaptan öğrencilere hediye etti.
Öğrencilerle sohbet edip isteklerini dinleyen Özaltun, Gölkaşı Mahallesi’ndeki ilkokul öğrencilerine ise daha önce verdiği okul çantası sözünü de yerine getirdi.

“SİZİN OKUYUN, ÇOK ÇALIŞIN BİZLER DAİMA YANINIZDAYIZ”
Başkan Özaltun, okullarda öğrencilere hitaben yaptığı konuşmalarda, insanların yaşadıkları şehirleri ancak gezerek en iyi şekilde tanıyabileceğine dikkat çekti. Şehirlerin her bir sokağında, caddesinde, mahallesinde, meydanında kendine özgü motifler, kültürler, komşuluklar, gelenekler, arkadaşlıklar, alışkanlıklar ve çocuk oyunlarının olduğunu vurgulayan Özaltun, “Sizler yarınlarımızı emanet edeceğimiz, geleceğimizin hanımefendileri ve beyefendileri, ülkemizin yöneticileri, toplumun kanaat önderlerisiniz. Tarihimizi, kültürümüzü, geleneklerimizi, milli manevi değerlerimizi sizler koruyacak ve yaşatacaksınız. Kardeşliği, birlik beraberliği, dayanışmayı, yardımseverliği, paylaşmayı, nezaketi, hoşgörüyü, saygı ve sevgiyi sizler yaygınlaştıracaksınız. Şehirlerimizi sizler koruyacaksınız, eserlerimize sahip çıkacaksınız. Her biriniz birer ‘Küçük Gezgin’ olup, hem tarih ve kültür kenti olan Beyşehir’i, hem de ziyaret ettiğiniz diğer şehirleri anlatıp, yarınlar için miras bırakabilirsiniz. Okuyacağınız bu kitap da sizin yaşlarınızdaki bir arkadaşınız olan Ömer’in gözünden gezip gördüğü Beyşehir’i anlatıyor” dedi.
Özaltun, Beyşehir Belediyesi olarak milli eğitim camiasının ve öğrencilerin bugüne kadar her zaman yanında olduklarını, bundan sonra da olmaya devam edeceklerini yineleyerek, “Bizler her zaman şunu söylüyoruz; geçmişinizi bilin, değerlerinizi öğrenin, onlara sahip çıkın ve geleceğe emin adımlarla yürüyün. Yeter ki sizler okuyun, çok çalışın… Bizler de elimizden gelen her türlü desteği sizlere vermeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

KÜÇÜK GEZGİN’DE NELER VAR?
Çizgi roman şeklinde hazırlanan 80 sayfadan oluşan kitap, ilk bölümünde Beyşehir’i tarihi, kültürel ve doğal değerlerini gerçek fotoğrafların yanında çizgi roman şeklinde süslenen görsellerle tanıtıyor. Kitabın ikinci bölümü Beyşehir Belediyesi’nin çalışmalarından oluşuyor. Kitabın üçüncü bölümünde ise boyama bölümü yer alıyor. Bu bölümde öğrenciler ilçenin tarihi mekanlarını boyama yaparak daha yakından tanıyabiliyor. Kitabın diğer kısımları da bulmaca ve öğrenciler için not defteri olarak hazırlanan bölümlerden oluşuyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kavuş ve meclis üyeleri belediyenin tesislerini gezdi
  • İmar affından sonra mimar ve mühendisler de af istiyor
  • Altay, gençlik kampında öğrencilerle buluştu
  • Seydişehir'de karpuz hasatına başlandı
  • NEÜ KONDİL öğrencileri mezuniyet heyecanı yaşadı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA