• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Beyşehiri palmiyeler süsleyecek
30 Kasım 2010 Salı 10:22

Beyşehir'i palmiyeler süsleyecek

Deneme amacıyla ilk kez dikilen palmiye ağaçları kış öncesi kamış çitlerle koruma altına alındı..
Beyşehir Gölü kıyılarına tarihinde ilk kez deneme amacıyla palmiye ağacı dikildi.

Beyşehir Belediyesi, göl kıyısındaki Alaaddin Keykubat Adası üzerine yazmevsiminde Antalya’dan getirilen 2 palmiye ağacını dikti. Sıcak iklimbitkisi olarak bilinen palmiye ağaçlarının etrafı kış mevsimi öncesindekamışlarla çevrilirken soğuklardan korunmaya çalışılıyor.

BeyşehirBelediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Bilal Kökçü, göl kıyısındaki suni ada üzerine bu yıl ilk kez Antalya’dan getirilen 2 palmiye ağacıdikildiğini belirterek, “Kış mevsimi öncesinde ise soğuklardanetkilenmemesi için etrafını kamıştan yapılan çitlerle çevirerek korumaya aldık. Ada üzerinde deneme amacıyla diktiğimiz bu ağaçlar kışmevsiminin olumsuz etkilerinden kendisini koruyup üşümezse elde edilenneticeyi başarılı olarak kabul edeceğiz ve önümüzdeki yıldan itibarengöl kıyılarındaki palmiye ağacı sayısını daha da artıracağız. Butaktirde artık gölümüz kıyılarını palmiye ağaçları süslemeye başlayacak” dedi.

Sıcak iklim bitkisi olarak bilinen palmiye ağaçlarınınTürkiye’de genelde Akdeniz ve Ege bölgesindeki kentleri süslediğini dile getiren Kökçü, “Beyşehir Türkiye’nin en büyük tatlı su gölüne kıyısıolması nedeniyle sahil kenti görünümünde. Beyşehir Belediyesi olarak bugörselliği palmiye ağaçları ile daha da zenginleştirmeyi amaçladık.Beyşehir Gölü kıyılarında ilk kez palmiye ağaçları dikimi deneniyor.Antalya’dan gönderen firma yetkilileri eksi 20 dereceye kadardayanabileceği bilgisini verince, biz de ilçemizde denemeye kararverdik. İnşallah kış mevsimi sonrasında başarılı sonuç alırız veardından bu ağaçların sayısını kıyılarımızda daha da artırma imkanıbuluruz” diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA