• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Beyşehirdeki kaynak suları alarm veriyor
17 Eylül 2010 Cuma 11:45

Beyşehir'deki kaynak suları alarm veriyor

Konya'nın Beyşehir ilçesi çevresindeki kaynak suları alarm veriyor.
Konya'nın Beyşehir ilçesi çevresindeki kaynak suları alarm veriyor. İlçe Sağlık Grup Başkanlığı'nın kontrolündeki çeşmelerden alınan 18 su numunesinden 13'ünün koliform bakteri açısından yüksek değerde çıkması üzerine harekete geçen Beyşehir Belediyesi, yakın çevrede bulunan ve ilçe halkının yoğun olarak kullandığı çeşmeler üzerine “su içilmez” yazılı uyarı levhaları asmaya başladı.
 
Beyşehir Sağlık Grup Başkanlığı'nın bölgedeki kaynak sularına yönelik rutin olarak gerçekleştirdiği su analizlerinin sonuncusu halk sağlığını yakından ilgilendiren önemli sonuçlar verdi. Beyşehir'de halkın yoğun şekilde içme suyu olarak kullandığı çeşmelerdeki kaynak suları Konya İl Halk Sağlığı Laboratuvarı Müdürlüğü'nde analizden geçti. İçme ve kullanma sularının bakteriyolojik analiz raporu ise çeşmelerden akan suların içilemeyecek ölçüde kirli olduğunu gözler önüne serdi.
 
 Beyşehir Belediyesi Su İşleri Müdürlüğü, kent merkezine yakın noktalarda içilemez raporu verilen kaynak sularının aktığı çeşmelere “su içilmez” yazılı uyarı levhaları yerleştirmeye başladı. Beyşehir Belediyesi'nin yürüttüğü bu çalışma esnasında bazı vatandaşların uyarı levhasına rağmen, bölgede çekim yapan gazetecilere, “Atın ölümü arpadan olsun. Bu levhalar asılmış ama, içmekten başka çaremiz yok” şeklinde konuşarak kullanıma devam etmesi bu konudaki duyarsızlığı gözler önüne serdi. Görevliler bu durum karşısında şaşkınlık yaşarken, levhaların yerinden sökülme ihtimaline karşı vatandaşları dikkatli olmaya çağırdı. Beyşehir Belediyesi Su İşleri Müdürü Mustafa Parlar, Beyşehir ve çevresinde çeşitli noktalarda bulunan çeşmelerden akan kaynak sularının rutin olarak denetim ve kontrolden geçirildiğini, yaz dönemi ise bu kontrollerin daha sıklıkla yürütüldüğünü söyledi.
 
Beyşehir İlçe Sağlık Grup Başkanlığı'na bağlı çevre sağlığı teknisyenleri tarafından yürütülen çalışmalar sonucunda alınan su numunelerinin yapılan son analizlerde büyük bölümünün yüksek değerde koliform bakteri içerdiğinin tespit edildiğini belirten Parlar, bu durumun ise bir yazı ile belediyelere ve köy muhtarlıklarına bildirildiğini kaydetti. Beyşehir Belediyesi'nin bu yazı üzerine harekete geçtiğini ve içilemez raporu verilen çeşmeler üzerine “su içilmez” yazılı levhalar yerleştirmeye başladığını vurgulayan Parlar, aynı zamanda bu levhalarda ilgili kaynaklardaki yüksek bakteri değerine de dikkat çekildiğini belirtti.
 
Halk sağlığını direkt olarak ilgilendiren bu konuda Belediye Su İşleri Müdürlüğü olarak oldukça hassas olduklarını dile getiren Parlar, “Bu levhaları yaptırarak asmakla halk sağlığına verdiğimiz önemi burada bir kez daha ortaya koyuyoruz. Halkımızın, kaynağı belli olmayan, analiz sonuçlarını bilmedikleri çeşmelerden istifade etmemelerini istiyoruz. Bölgemizde su numunesi alınan 18 kaynak içerisinde Beyşehir şebeke suyu da var. Ama şebeke suyu numunesinin bakterisi yok, yani temiz. Bu da şunu gösteriyor; çevredeki bilmediğimiz kaynak suları sağlıklı değil. Ama, şehir şebeke suyumuz 24 saat olarak otomatik aktif klorlama sisteminden geçtiği için herhangi bir bakteriye sahip olması sözkonusu değil. Halkımız şebeke suyuna itibar etmeli, kaynağını bilmediği, analiz raporlarını görmediği kaynak sularından ise yararlanmaması, kendi sağlıkları açısından büyük önem arz ediyor” şeklinde konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Halisdemir davasında karar açıklandı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA