• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Beyşehir’de TOKİ konutlarına ulaşım kısalıyor
06 Ekim 2015 Salı 17:51

Beyşehir’de TOKİ konutlarına ulaşım kısalıyor

Konya’nın Beyşehir ilçesinde, TOKİ konutlarının bulunduğu Avşar Mahallesi’nden şehir merkezine ulaşım daha da kısalıyor.


Beyşehir Belediyesi’nin Konya Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’nün de verdiği destekle başlattığı alternatif yol çalışmaları Avşar Mahallesi’ni Seydişehir çevre yolu üzerinden Müftü Mahallesi’ne en kısa güzergahtan bağlamış olacak. Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, yeni bağlantı yolu için iş makinelerinin seferber olduğu, çalışmaların yürütüldüğü alanda incelemelerde bulundu. Özaltun, burada yaptığı açıklamada, TOKİ Mahallesi sakinlerinin yıllardır en büyük isteklerinden birinin de TOKİ okulundan itibaren Müftü Mahallesi’ne ulaşımı sağlayacak alternatif bir bağlantı yolu olduğunu vurgulayarak, “Mahalle sakinlerimizin bu isteğini de yerine getiriyoruz. 30 metre genişliğinde açılacak, yaklaşık 1 kilometre uzunluğunda olacak yol hizmete girdiğinde yine bölgemizde vizyon bir çalışma hayata geçmiş olacak” dedi. Beyşehir Belediyesi olarak, ilçeye bağlı 67 mahalleye hizmet vermeye devam ettiklerinin altını çizen Özaltun, bu çalışmaları yürütürken Konya Büyükşehir Belediyesi ve bünyesindeki KOSKİ, Fen İşleri gibi birimlerin de kendilerine yardımcı olduğunu, destek verdiğini hatırlattı. Beyşehir’in tüm mahallelerindeki sıkıntı, sorun ve dertleri, hep kendi sıkıntıları, kendi dertleri gibi görerek çözüm üretmenin gayretinde olduklarını dile getiren Özaltun, sosyal aktiviteler ve projelerin yanı sıra ulaşım ve yol hizmetlerinin de aksamadan yürümesi için özel bir çaba gösterdiklerini söyledi.

“TOKİ’DEN İLÇE MERKEZİNE 30 METRE GENİŞLİĞİNDE ALTERNATİF YOL”
Beyşehir’de farklı mahallelerde yolların kış öncesinde çamurdan kurtarılması için kilitli taş ve asfalt çalışmalarının bir yandan devam ettiğini, diğer yandan da yeni yol yapımı faaliyetleri için durmadıklarından söz eden Özaltun, şöyle devam etti:

“Bunlardan bir tanesi de Konya’dan şehrimize girişte ilk görünen mahalle olan Avşar Mahallesi’ndeki TOKİ konutlarından şehir merkezine ulaşımı sağlayan alternatif bir bağlantı yolunun daha yapılması idi. Bu konuda, mahalle sakinlerimize verdiğimiz sözü yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Burası da vizyon çalışmalarımızdan bir tanesi olacak. Çünkü mahalle sakinlerimiz mevcut yolun eğimi ve bazı problemlerden dolayı özellikle kış mevsiminde ulaşımda sıkıntı yaşadıklarından yakınıyorlardı. Şimdi, TOKİ İlköğretim Okulu’ndan itibaren Zagür İnşaat şantiyesinin olduğu güzergah arasında 30 metre genişliğinde, yaklaşık 750 metre ile bin metre arasındaki yeni bir bağlantı yolu açılması için çalışmalara başladık. İş makinelerimiz bunun için şu anda seferber olmuş durumda. Buradan, ulaşım Beyşehir-Seydişehir çevre yoluna ve hemen paralelindeki Müftü Mahallesi’ne bağlanmış olacak. Mevcut yol kullanıldığında Beyşehir kent merkezine ortalama 2 kilometre mesafede iken, bu yol açıldığında mesafe 1 kilometre daha da kısalmış olacak. Yani, sürücülerimiz günlük hem mesafe noktasında, hem de yakıt noktasında daha da fazla tasarruf yapmış olacak. Hem de kış aylarında yaşadıkları sorunlardan kurtulmuş olacaklar. Bu sorunlar minimize edilmiş olacak. Şu anda, 30 metre genişliğinde bir cadde çalışmasının startını belediyemize ait kendi arazimiz üzerinden verdik. Buradaki arazi, tarla statüsünde olduğu için tarımdan görüşü biraz geç aldık. Aldığımız gün ise hemen meclisimizden imar planı kararını çıkarttık. Ardından da Büyükşehir Belediyesinden karar çıkmasıyla birlikte bugün iş makinelerimizle birlikte burada çalışmalar için startı vermiş bulunuyoruz. İnşallah en kısa sürede bu çalışmaları tamamlayıp, yolu açmayı arzu ediyoruz” dedi.

AVŞAR MAHALLESİ’NİN CAZİBESİ ARTACAK
Özaltun, TOKİ konutlarına ulaşımın daha kolay hale gelmesiyle birlikte bu bölgenin cazibesinin daha da artacağını, yol güzergahı çevresinde de yapılaşmanın yaygınlaşacağını vurgulayarak, “Biliyorsunuz, burada mevcut TOKİ konutlarına ilave olarak ihalenin yapılmasının ardından bir 478 konut daha inşa edilecek. Yani, buradaki nüfus portföyü yakın gelecekte daha da artacak. O yüzden, burada yapacağımız alternatif bağlantı yolunun önemi bir kat daha fazla artmış olacak. İnşallah, bu 478 konut bitmeden bu yolun da bitirilmesini sağlayacağız. Beyşehirli hemşehrilerimize ve mahalle sakinlerimize hayırlı olmasını diliyorum. Bu konuda, bizlere destek veren İlçe teşkilatımıza, Büyükşehir Fen İşleri Müdürlüğümüze, TOKİ Muhtarlığımıza ve Belediyemiz Fen İşleri ekibine de teşekkür ediyorum. İnşallah, birlik ve beraberlik çerçevesinde hızlı bir şekilde bu yolu açıp Beyşehir’e sunmayı planlıyoruz” dedi.

Belediye Başkanı Özaltun’a incelemesinde AK Parti Beyşehir İlçe Başkanı Mustafa Şenol, Konya Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi 4.Bölge Müdürü Memiş Kunt, TOKİ Muhtarı Yasin Sünbül, Beyşehir Belediyesi Fen İşleri Müdürü Naci Habir de eşlik etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Halisdemir davasında karar açıklandı
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA