• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Beyşehirde tarım alanları sular altında
05 Mayıs 2010 Çarşamba 16:23

Beyşehir'de tarım alanları sular altında

Konya'nın Beyşehir ilçesine bağlı Bekdemir Köyü'nde bazı ekili araziler BSA kanalının taşması sonucu sular altında kaldı.

Konya'nın Beyşehir ilçesine bağlı Bekdemir Köyü'nde bazı ekili araziler BSA kanalının taşması sonucu sular altında kaldı. Bölgedeki çiftçiler mağdur olduklarını ileri sürerek, zararlarının karşılanmasını istedi.

Beyşehir'de, halk arasında Çarşamba Çayı olarak bilinen Beyşehir-Soğla-Apa (BSA) kanalının taşması sonucu, kıyısında bulunan bazı ekili alanlar zarar gördü. Bölgede patates, soğan, fiğ ve yonca ekili alanlar ile kavaklıkların sular altında kaldığını belirten çiftçiler, günlerdir su altında kalan ürünün çürüdüğünü ya da çürüme haline geldiğini, yaptıkları girişim üzerine BSA kanalına su veren regülatör kapaklarının kapatıldığını belirtti.
Bekdemir Köyü'nde çiftçilik yaptığını belirten ve bu yıl kanal kıyısındaki arazisine patates, soğan ve yonca ektiğini anlatan Yüksel Canıtez, tarlalarının yaşanan taşkın nedeniyle yaklaşık 12 gündür sular altında kaldığını, bu durumun ürünü çürüme haline getirdiğini öne sürdü. Ürün kaybından dolayı zararının büyük olduğunu ve bunun tazminini istediğini belirten Canıtez, karşılanmaması halinde sorumlular hakkında dava açacağını söyledi. Geçtiğimiz yıllarda böyle bir taşkınla karşılaşmadıklarını, yeni kanal çalışmalarının başlamasının ardından böyle bir durum yaşadıklarını dile getiren Canıtez, tarlalarındaki suların çekilmesi için günlerdir telefonlarla yetkilileri aradıklarını ancak 12 gün sonra regülatör kapaklarının kapatılarak kanala Beyşehir Gölü'nden verilen suyun kesildiğini öne sürdü. Canıtez, bölgedeki ekili arazisinin durumunu daha yakından gösterebilmek için bölgeye giden ancak sular altında olması nedeniyle tarlalara giremeyen gazetecileri omzunda taşıyarak çekim yaptırdı.
Yaşanan taşkından etkilendiğini belirten bir başka çiftçi İbrahim Baş ise, kanal kıyısında bin 500 lira vererek kiraladığı alana hayvanlarının yem ihtiyacını karşılamak üzere fiğ ekimini yaptığını, ancak taşkın sularının araziye zarar vererek kendisini zor durumda bıraktığını söyledi.

Öte yandan, Beyşehir Gölü'nden BSA kanalına su salınan regülatör kapaklarının kapatılması üzerine kanal içerisine giren çocukların balık tutmaya çalıştıkları gözlendi. Tehlikeye aldırış etmeden yasak olmasına rağmen kanal içerisine giren ve az miktardaki suyun içerisinde kalan balıkları ağ kepçe kullanarak tutmaya çalışan çocuklar, vatandaşlar tarafından yapılan uyarılara da aldırış etmedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA