• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Beyşehirde tarih ayağa kalkıyor
30 Eylül 2009 Çarşamba 20:37

Beyşehir'de tarih ayağa kalkıyor

Beyşehir'de Eşrefoğlu Beyliği'nden kalan çok sayıda tarihi eser restore edilerek turizme kazandırılacak.
Beyşehir'de Eşrefoğlu Beyliği'nden kalan çok sayıda tarihi eser restore edilerek turizme kazandırılacak.

Türkiye Tarihi Kentler Birliği (TKB) 'Konya Buluşması'na katılan Beyşehir Belediye Başkanı İzzet Taşcı, birlik başkanı Prof.Dr. Metin Sözen ve buluşmaya katılan bilim adamları ile birebir görüşmeler yaptı. Başkan Taşcı, Beyşehir'deki tarihi yapıların turizme kazandırılması için destek istedi.

Başkan Taşcı; Beyşehir'in köklü bir tarihe sahip olduğunu ve bir çok tarihi değeri bünyesinde bulundurmasına rağmen bugüne kadar turizm anlamında bu değerlerin iyi kullanılamadığına işaret etti. Beyşehir'in bu potansiyelini harekete geçirmek istediklerine vurgu yapan Başkan Taşcı, İçerişehir Mahallesi içerisinde yer alan Eşrefoğlu Camii ve külliyesinin eksikliklerinin giderilmesi için destek istedi.

Beyşehir Belediye Başkanı İzzet Taşcı, Eşrefoğlu Camii'nin batısında yer alan Taş Medrese olarak da bilinen İsmail Ağa Medresesi'ni Eşrefoğlu Beyliği döneminin yaşam tarzını yansıtacak balmumu heykeller ve beyliğe özgü aksesuarlarla donatmayı planladıklarını söyledi. İsmail Ağa Medresesi'ni Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nden kiraladıklarını belirten Başkan Taşcı, "Daha önce restorasyonu yapılan medresede bir takım eksiklikler bulunuyor. Bu eksiklikler restorasyonu gerçekleştiren müteahhit firma tarafından giderilecek." dedi.

Eşrefoğlu Camii külliyesi içerisinde yer alan Eşrefoğlu Camii ile birlikte 1299 yılında inşa edilen tarihi bedestenin önümüzdeki günlerde restorasyon çalışmalarının başlayacağını belirten Taşcı, "Bedestenin aslına uygun bir biçimde restorasyonun tamamlanmasının ardından burayı kiralayarak Kent Müzesi yapmak istiyoruz." diye konuştu. Eşrefoğlu Camii çevresinde yer alan tescilli konutlarında onarımının yapılması için destek isteyen Başkan Taşcı, "Bu konutlar onarıldıktan sonra bölge önemli ölçüde değişecek. Tarihi yapı her yönü ile kendini gösterecek." ifadelerini kullandı. (CİHAN)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA