• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Beyşehirde sıraya girdi
25 Aralık 2010 Cumartesi 13:07

Beyşehir'de sıraya girdi

Beyşehir Ticaret Odası Başkanı Salih Gül: 'İlçemiz her yönüyle çoktan il olmayı haketmiştir' dedi..
Hükümetin son dönemde terör merkezli sokak eylemlerinin en çok yaşandığı Yüksekova ve Cizre ilçelerini il yapmaya hazırlandığı şeklinde basında çıkan haberler, Türkiye'de il olmayı bekleyen diğer ilçeler gibi Konya'nın Beyşehir ilçesinde de heyecan yaşanmasına neden oldu.

Türkiye'de il olmayı bekleyen ilçelerde gözler hükümete çevrildi. İçişleri Bakanlığı tarafından Yüksekova ve Cizre'nin i il olması için başlattığı hazırlıkların son aşamaya geldiği, bu konuda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatının beklendiği bildirildi. Talimat sonrasında ise ilgili düzenlemelerin Bakanlar Kurulu'nda görüşülmek üzere Başbakanlığa gönderileceği belirtildi. Karanın MGK toplantılarında da ele alındığı, Genelkurmay Başkanlığı'nın da olumlu görüş bildirdiği öğrenildi.

Yaşanan bu gelişmeler batıda il olmayı bekleyen birçok ilçeyi de harekete geçirdi. Yıllardır il olma mücadelesi veren ilçeler adeta ayaklanırken, yerel yöneticileri ve sivil toplum örgütü temsilcileri vasıtasıyla yapılan açıklamalarda bu beklenti yüksek sesle kamuoyunda dillendirilmeye başlandı.

Geçmiş dönemlerde il olmayı kıl payı kaçıran Beyşehir'de bu konuda sesini ilk yükselten sivil toplum kuruluşu Beyşehir Ticaret Odası oldu. Beyşehir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Gül, yaptığı açıklamada, Beyşehir'in de yıllardır il olmayı büyük bir özlemle beklediğini söyledi.
Yüksekova ve Cizre ilçelerinin il yapılması konusunda başlatılan çalışmalar ve ardından Türkiye'de illik konusunun yeniden gündeme gelmesi üzerine Beyşehir'in de bu konuda sessiz kalmasının mümkün olmadığını belirten Gül, "Konya'da eğer il yapılacak bir ilçe varsa bunlardan bir tanesi de Beyşehir'dir. Gerek coğrafi konumu, gerekse nüfus potansiyeli, doğası ve organize sanayisi ile Beyşehir il olmayı çoktan hak eden bir ilçedir. Yıllardır il olmayı özlemle bekleyen ancak yaşadığı şanssız gelişmeler üzerine bu şansını geçmişte kullanamayan Beyşehir'in yeni il çalışmaları yapılacaksa bunun içerisinde olmaması mümkün değildir. Geçtiğimiz dönemlerde TBMM'ne il olması teklif edilen Beyşehir'in adının bu çalışmalar içerisinde görmeyi umuyor ve bekliyoruz" dedi.

Gül, Türkiye'nin en büyük tatlı su gölünün bulunduğu Beyşehir'in etrafında daha fazla ilçeyi barındırması, fakültesi, yüksekokulu, cips, tekstil ve mermer fabrikalarından oluşan sanayi atılımlarıyla, güzel doğası, coğrafi konumu ve ulaşım imkanlarıyla bakıldığında diğer ilçelere göre il yapılması konusunda ön plana çıktığını belirterek, "Beyşehir bu konumuyla illiği en fazla hak eden, buna layık olan bir ilçe. İl yapıldığı takdirde etrafında bağlanacak birçok ilçenin olması da göz önünde bulundurulmalıdır" diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA