• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Beyşehirde sazan dışında avlanan tür kalmadı
16 Ağustos 2011 Salı 17:10

Beyşehir'de sazan dışında avlanan tür kalmadı

Beyşehir Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Erol Erdoğan, Beyşehir Gölü'nde artık sazan dışında avlanabilen balık türü kalmadığını belirterek..

Beyşehir Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Erol Erdoğan, Beyşehir Gölü'nde artık sazan dışında avlanabilen balık türü kalmadığını belirterek, “Pullu sazan balığı da yeterince çıkmıyor. Fazla avlanamadığı için iç piyasanın ihtiyacına da yeterli gelmiyor ve ilçe dışına da artık fazla gönderemiyoruz” dedi.

Beyşehir Gölü'nde balıkçılığın giderek kan kaybettiğini, göl çevresinde daha önce çok sayıda tatlı su ürünü işleyen fabrika bulunmasına rağmen bu işletmelerin balık yokluğundan kapısına kilit vurmak durumunda kaldığını belirten Erdoğan, “Beyşehir'de halen 1 firma faaliyet gösteriyor, o da deniz ürünleri işleyerek ayakta durmaya çalışıyor” dedi. Beyşehir Gölü'nde geçtiğimiz yıllarda 2 bine yakın balıkçı varken, balık çıkmaması nedeniyle bu sayının 2011 yılına gelindiğinde 100 civarına düştüğünü kaydeden Erdoğan, şu bilgileri aktardı: “Balıkçı teknelerinin büyük bölümü artık avdan eli boş dönüyor. Eskiden 50-100 kilo balığı kıyıya getiren teknelerde şimdi 5-10 kilo ile dönenler boş dönmedikleri için seviniyor. O yüzden balıkçıların bir çoğu mesleğini bıraktı. Başka illere göç etti, başka işlere yöneldi. Halen bu işi devam ettirenler ise ya çaresizlikten ya da başka iş bulamadığından sürdürüyor. Beyşehir Gölü'nde balıkçılık mesleği artık eski günlerini aramaya başladı. Beyşehir Gölü'nde daha önce günlük ortalama 1 tonun üzerinde balık çıkarken, şimdi ortalama 300-500 kilo balık avlanabiliyor. Göldeki su seviyesinin yükselmesi de balıkçılık faaliyetlerini zorlaştırdı. Su seviyesi düşükken balıkçılık, avlanmak daha kolaydı. Şimdi balık sazların arasına girip gizlenebildiğinden ve daha derinlere inebildiğinden balığı tutmak da zorlaştı. Ama biz bu duruma seviniyoruz. Bir bakıma gölde doğal bir koruma da sağlanıyor. Beyşehir Gölü'ndeki sazan balığı neslini koruyabilmek için yetkililer zaman zaman balıklandırma çalışmaları yapıyor. Bu çalışmalar bizi sevindiriyor, bunun daha fazla olmasını istiyoruz. Ama asıl olan balıkçının, göldeki popülasyonu korumasıdır, kuralına uygun avlanma yapmasıdır. Devletten çok gölü, su ürünlerini balıkçının kendisinin koruması asıl olandır”

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA