• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Beyşehirde oltacılardan yasağa tepki
14 Mart 2013 Perşembe 17:14

Beyşehir'de oltacılardan yasağa tepki

Beyşehir Gölünde yarından itibaren su ürünleri avlanma yasağı başlıyor.
Beyşehir Gölü’nde yarından itibaren su ürünleri avlanma yasağı başlıyor. 15 Haziran’a kadar sürecek 3 aylık yasak öncesinde, göl kıyılarında olta avına getirilen yasaklama olta tutkunlarının tepkisine yol açtı.
Göl kıyılarında sudak yasağının sona ereceği 1 Mayıs tarihine kadar olta avına izin verilmeyecek olmasına anlam veremediklerini belirten Konya’nın Beyşehir ilçesindeki olta tutkunları, kararın yeniden gözden geçirilmesini isterken, bu konuda önceki yıl olduğu gibi yine geri adım atılacağını düşündüklerini belirtiyor. Olta tutkunu Cemil Uyar, 3 yıldır bu işi hobi olarak yaptığını, bu süreçte avladığı balık miktarının 20 bile olmadığını belirtti. Olta avcılığının göle zararı olmadığını savunan Uyar, “Haftada belki yakalayacağımız balık sayısı bir ya da iki. Boş vaktimizi kahvehanede ya da başka yerlerde geçireceğimize gelip burada hobi olarak vakit geçiriyoruz. 15 Mart’tan sonra göl kıyılarında olta avcısı olmadığı takdirde gerideki kaçak avcılara fırsat tanınmış olacaktır” dedi.
Olta tutkunu Ahmet Yıldırım da, oltanın çok fazla meraklısı olmamasına rağmen bu tür yasaklara karşı olduğunu belirtti. Bölge insanının bahar döneminde olta avını bir nostalji olarak yaptığını savunan Yıldırım, “Yani gölün kenarında kaç kilo, kaç ton balık tutacak olta avcısı? Önemli olan içerideki kaçağı yakalasınlar yeter. Bu insanlar zevk için, o da bir ya da iki tane çıkacak da avcılık yapacak. Kanalda serbest deniyor ama zaten kapakların önünde kafes var, kanala balık zaten geçmez. Yasak düşünceyi savunanlar, göle hakim olsunlar yeter” ifadesini kullandı. İzmir’de ikamet ederken olta meraklısı olması nedeniyle Beyşehir’e yerleşmeye karar verdiğini belirten Cengiz Akın ise, “İzmir’de oturuyordum, eşim buralı. O yüzden buradan bir ev satın alarak Beyşehir’e yerleştim. Sadece balık merakım nedeniyle geldim. Yasaklanırsa geri döneceğim. Saçma geliyor bu yasaklar bana. Geçen sene tepkiler üzerine göl kıyılarındaki olta avcılığı ile ilgili geri adım atılmıştı. Bu yıl da geri adım atılacağını düşünüyorum” dedi.
Öte yandan, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Beyşehir İlçe Başkanı Sinan Özdemir de, Beyşehir Gölü kıyılarında 15 Mart’tan itibaren olta avına getirilen yasak kararının yanlış ve haksız bir uygulama olduğunu savundu. Özdemir, yaptığı yazılı açıklamada, ticari ağ balık avcılığına getirilen kısıtlamanın çok yerinde bir karar olduğunu belirterek, ancak göl kıyılarında olta avına getirilen yasaklamaya karşı olduklarını ifade etti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA