• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Beyşehirde mutlu aile konferansı
31 Mayıs 2014 Cumartesi 10:59

Beyşehir'de mutlu aile konferansı

Konya’nın Beyşehir ilçesinde düzenlenen, ‘Mutlu aile, huzurlu toplum' konferansında konuşan İlahiyatçı Yazar Ömer Döngeloğlu, mutlu aile olmanın sırlarını anlattı.

Konya Büyükşehir Belediyesi ve Beyşehir Belediyesi'nin festival alanında ortaklaşa olarak düzenlediği konferansa konuşmacı olarak katılan İlahiyatçı Yazar Ömer Döngeloğlu, ailede mutluluğun samimi olarak sevmekle olacağını vurgulayarak, "Zevk başkadır, hanıma evlilik yıldönümünde tek taş yüzük almak mutluluk değildir, hazdır, imkan meselesidir. Varsa alırsın, farz değildir, günah değildir. Sevgi daha ötede bir şeydir, daha samimi, daha gerçek, insana dokunan bir şeydir. Biz sevdiğimizi her zaman her fırsatta eşimize söylemeliyiz" diye konuştu.
Konuşmasında, günümüzde giderek yaygınlaşan uyuşturucu kullanımı ve kötü alışkanlıklara da dikkat çeken Döngeloğlu, "Müslümanlar uyuşturucu kullanıyor, sigara, içki, kötü alışkanlıklar toplumumuzda var, aileler çok acı, çok çürük, çok zayıf bir akıntıya kapılıyor" dedi.
Türkiye'de boşanma oranının yüzde 19 seviyelerine geldiğini, bunun korkunç bir rakam olduğunu anlatan Döngeloğlu, "Yani bu yıl evlenen ailelerin bir yıl sonrasında beşte biri boşanıyor. İslam dünyası açısından burada herkesin oturup bir şeyi düşünmesi lazım. Bunun dini tarafı biz ilahiyatçılara düşer, bunun İslam’a ait olan, bakan yüzü bizim ayıbımız, beceriksizliğimiz ve noksanlığımızdır. Bizim size gereğini yapamadığımızın göstergesidir ama bunun için de sizin de bizim de samimi bir şey yapmamız lazım. Bunun için başka bir pratik tavsiye; sofrada yemeği çocuklarla beraber yiyin. Günde en az bir kere, bu Rasulün de sünnetidir" şeklinde konuştu.

-BÜYÜKŞEHİR VE İLÇE BELEDİYESİ'NİN İLK ORTAK KÜLTÜREL AKTİVİTESİ-
Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun da, yaptığı konuşmada, nikah kıydıkları merasimlerde ‘evlilik bir gün değil, 10 gün, 50 gün değil, bir ömür boyu karşılıklı, sevgi, saygı ve muhabbetle sürmelidir’ diyoruz” dediğini hatırlatırken, bu tür programlarla hemşehrileriyle her gün birlikte olacaklarının sözünü verdiklerini, benzer etkinliklerin süreceğini söyledi.
Konya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Mücahit Sami Küçüktığlı ise, Beyşehir’deki Büyükşehir ve İlçe Belediyesi ile ortaklaşa organize edilen programın yeni yasa çerçevesinde gerçekleştirilen ilk kültürel aktivite olduğunu vurguladı.
Kuran-ı Kerim tilavet ve Türk tasavvuf musikisi korosunun konserinin ardından programın sonunda konuşmacı Ömer Döngeloğlu’na Beyşehir Belediye Başkanı Özaltun tarihi Eşrefoğlu Camisi tablosu hediye etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA