• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Beyşehir’de inşaat sektörü sorunları tartışıldı
16 Ekim 2015 Cuma 10:57

Beyşehir’de inşaat sektörü sorunları tartışıldı

Konya’nın Beyşehir ilçesinde, düzenlenen toplantıda inşaat sektörünün sorunları masaya yatırıldı.


Beyşehir Ticaret Odası tarafından göl kenarındaki bir restoranda düzenlenen toplantıya AK Parti Konya Milletvekili Mehmet Babaoğlu, Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, Konya Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı Nurullah Osmanlı, Beyşehir Ticaret Odası Başkanı Salih Gül, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Şenol, mimar, mühendisler ile işadamı ve müteahhitler katıldı.
Toplantıda konuşan Beyşehir Ticaret Odası Başkanı Salih Gül, meslek komitesi olarak oda bünyesinde üyelerin sorunlarını dinlemek ve yukarılara taşımak için zaman zaman bu tür toplantılar yaptıklarını hatırlatarak, “Bu da onlardan bir tanesi. Beyşehir inşaat sektöründe gerçekten çok büyük bir aşama kat etmiş bir ilçemiz. Ve ilçe ekonomisinin yüzde 50’sine tekabül eden bir potansiyeli olan bir Beyşehir var, tabi bu böyle olunca da inşaat sektöründe bazı ciddi sorunlar ortaya çıkabiliyor. Biz bu sorunları hem Beyşehir Belediyesi, hem de Konya Büyükşehir Belediyesi nezdinde sizleri de dinleyerek, burada çözüm üretmeye çalışacağız” dedi.

AK Parti Konya Milletvekili Mehmet Babaoğlu da, Beyşehir’de bu tür toplantı ve buluşmaları geleneksel hale getirmeye başladıklarına vurgu yaparak, “Masa etrafında tüm tarafları buluşturan, meselelerimizi karşılıklı olarak istişare eden, tartışan, ona göre yön veren bir Beyşehir, tüm isteğimiz budur” diye konuştu.
Bir süre önce sanayi esnafı ile bir araya gelip sorunlarını dinlediklerini anlatan Babaoğlu, söylentiden öteye geçmeyen ve kulaktan kulağa dolaşarak, özellikle bazı çevreler tarafından varmış gibi ortaya atılan bazı iddiaların gerçeği yansıtmadığını bu tür toplantılarda görüp istişare ettiklerini dile getirdi. Beyşehir’de yaşanabilecek bu durumları bu tür toplantı, buluşma ve istişarelerle aşacaklarını belirten Babaoğlu, farklı sektörlerde faaliyet gösterenlerle bir araya gelerek sorunlarını ve taleplerini dinlemeye, yerinde çözüm bulmaya, bu olmuyorsa Konya da ya Ankara’da çözümü için gayret göstereceklerini ifade etti.
Toplantıda, bir araya geldikleri topluluğun Beyşehir’in yüzde 50’sine yön veren öncü bir topluluk olduğunu vurgulayan Babaoğlu, aktarılan sorunlara çözüm ve çare bulmaktan kaçınmayacaklarını, buna daima hazır olduklarını belirtti. Konuşmasında, birlik ve beraberlik mesajları da veren Babaoğlu, AK Parti iktidarının Cumhuriyet döneminden AK Parti’nin kurulmasına kadar geçen süre içerisinde Türkiye’ye iki üç katı daha fazla yatırımı yaptığını belirterek, Beyşehir’de de yeni kazanımlar için girişimcilik ruhunun ortaya konulması gerektiğini söyledi. Babaoğlu, “Bu bir numaralı ruh, istişare, samimi bir şekilde, iletişim içerisinde olabilmek ve sorunlarımızı sektörel olarak birlikte tartışabilmek, bunu yaptığımızda bizim şu anda Beyşehir’imizin bir 10-15 sene içerisinde beşe katlaması hiç göz ardı edilemez, hiç de imkansız değil. O nedenle birlikte çalışmalıyız. Bir kardeşiniz, temsilciniz ve vekiliniz olarak her zaman sorunlarınızla hemhal olmaya hazırız, hazır olmaya devam edeceğiz, çünkü bu iş meselenin üstüne gitmekle olur, meseleden kaçmakla olmaz, gerçeklerle, sorunlarla yüzleşmeden biz hiçbir sorunu çözemeyiz. Bunun da kilit konusu istişaredir, iletişim içinde ve samimi olmaktır. O nedenle ben inanıyorum Beyşehir olarak çok önemli mesafeler kat edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından inşaat sektörü temsilcileri Beyşehir’de yaşadıkları sorunları ve yerel yönetimlerle alakalı istek ve taleplerini dile getirdi.

Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun ve Konya Büyükşehir Belediye İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı Nurullah Osmanlı ise, toplantıda dile getirilen ve kendilerine aktarılan özellikle şehir merkezindeki imar ve mevzuatlardan kaynaklı sorunlar konusunda bilgilendirmelerde bulundu, yöneltilen soruları cevaplandırdı.
Beyşehir’de İlçe Belediyesi olarak, vatandaşa hizmet etmek için var olduklarını ifade eden Başkan Özaltun, Beyşehir’de imarla alakalı yaşanan sorunların sadece geçmiş 5 yıllık süreçte değil, 15-20 yıl öncesine dayanan ve bugünlere sarkan köklü ve birikmiş problemler olduğunun altını çizerek, “Dolayısıyla bu konudaki yakınmalara ben de katılıyorum. Beyşehir merkez için konuşuyorum, gerçekten tepeden tırnağa bir imar planına ihtiyacı var” dedi.

Gönlünün Selçuklu ve Karatay ilçelerindeki yeni yerleşim alanlarındaki bir yapılaşmayı Beyşehir’de de görmek olduğunu arzu ettiğini ifade eden Özaltun, “Antalya caddesinden yürürken sokakların Beyşehir Gölü’ne doğru açılmasını hayal ediyoruz. Hakikaten Beyşehir üzerine için çok güzel hayallerimiz var. Ama bu bugün çözülemez, aşama aşama yeni imar planına açacağımız yerlerde bunu çözeceğiz inşallah” diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA