• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Beyşehirde anız yangınları tarihe karışacak
27 Ekim 2011 Perşembe 20:37

Beyşehir'de anız yangınları tarihe karışacak

Konya'nın Beyşehir ilçesinde özellikle hububat hasadının ardından yaşanan anız yangınları dönemini sonra erdireceği belirtilen direk ekim makinesi tarım alanlarında kullanılmaya başlandı.
Konya'nın Beyşehir ilçesinde özellikle hububat hasadının ardından yaşanan anız yangınları dönemini sonra erdireceği belirtilen direk ekim makinesi tarım alanlarında kullanılmaya başlandı.
Beyşehir'e bağlı Emen beldesinde bu makineden temin ederek kullanmaya başlayan çiftçi Mustafa Köktaş'a ait arazide Tarım İlçe Müdürlüğü tarafından tanıtım programı düzenlendi. Programa Beyşehir Kaymakamı Muzaffer Başıbüyük, Tarım İlçe Müdürü Nurettin Karşıyaka, Beyşehir Ziraat Odası Başkanı Adem Metli, Emen Belediye Başkanı Osman Demir, ziraat mühendisleri ve vatandaşlar katıldı.
 
Direk ekim makinesinin arazide kullanımının gösterilmesinin ardından bir açıklama yapan İlçe Kaymakamı Muzaffer Başıbüyük, göreve geldiği günden bu yana Beyşehir'de acı bir gerçekle karşı karşıya bulunduklarına dikkat çekerek, “Maalesef bütün kasaba ve köylerimiz bir kesif duman içerisinde, oralardaki az miktarda olan yeşillik, ağaçlar da bu anız yangını nedeniyle etkileniyor, yanıyor. Anız yangınları vatandaşımız tarafından sürüme bir kolaylık olarak algılanıyor ama işin gerçeği öyle değil" dedi. Yaşanan bu durumun önüne geçebilmek için her ne kadar yasaklamalar ve genelgeler olsa da bu konuda maalesef başarılı olunamadığını vurgulayan Başıbüyük, yeni geliştirilen anıza direk ekim makinesi ile yörede bu yaşanan tabloyu tersine çevirmek istediklerini belirterek, “Devletimiz de, kırsal kalkınmayı destekleme programı kapsamında bu makinenin yüzde 50'isini hibe olarak çiftçimize veriyor. ilk makine olarak Emen kasabamıza gelmiş. Burada bugün bir örneğini görüyoruz. Bu makinenin geliştirilmesini, çiftçimizin daha fazla ürün alması, daha ucuza daha fazla hasılat elde etmesi için bir adım olarak değerlendiriyoruz. Yaygınlaşacağını düşünüyoruz” şeklinde konuştu.
Tarım İlçe Müdürü Nurettin Karşıyaka ise, anız yangınlarının bölgenin en önemli sorunu olduğunu anımsatarak, geliştirilen bu makine ile bu durumu önlemeyi amaçladıklarını söyledi.
 
Beyşehir Ziraat Odası Başkanı Adem Metli de, çiftçi olarak hayal ettikleri bir makinenin Beyşehir'de ilk kez kullanılıyor olmasını görmenin kendilerini sevindirdiğini dile getirdi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA