• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Beyşehirde 42 tür balık tespit edildi
25 Temmuz 2013 Perşembe 17:21

Beyşehirde 42 tür balık tespit edildi

Beyşehir ilçesinde, Beyşehir Gölünü istila eden İsrail Sazanının azaltılması yönünde çalışma başlatılacağı bildirildi.
Beyşehir ilçesinde, Beyşehir Gölü’nü istila eden İsrail Sazanı’nın azaltılması yönünde çalışma başlatılacağı bildirildi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 8.Bölge Müdürü Mustafa Sungur, yaptığı açıklamada, Beyşehir Gölü Milli Parkı’nda popülasyonu son yıllarda giderek artan istilacı türlerle mücadelenin bakanlığın son derece önemsediği bir husus olduğunu ifade etti. Bu konuda İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’nden teknik ve bilimsel destek alındığını belirten Sungur, gölde bulunan istilacı türlerle mücadele edildiği takdirde bu çalışmanın Türkiye’deki diğer iç sular için de örnek ve model bir çalışma olacağını kaydetti.
42 TÜR BALIK TESPİT EDİLDİ
Beyşehir Gölü’nde yüzde 42 düzeyinde İsrail Sazanı adı verilen Gümişi Havuz balığı türünün tespit edildiğini vurgulayan Sungur, “Türkiye’de iç sulara bilerek ya da bilmeyerek atılan türler var. Bu türler içerisinde bu istilacı türlerin buradaki doğal türlere baskınlık oluşturarak zarar veriyor. Dolayısıyla geçimlerini avlayacakları asıl ekonomik değeri olan türler üzerinde baskınlık olmasından dolayı balıkçılar zor durumda kalıyor” dedi.
Beyşehir Gölü’nün ülkenin en büyük tatlı su gölü ve son derece önemli bir göl olduğunu dile getiren Sungur, “Bakanlığımız da gölümüzdeki faaliyetlere son derece önem veriyor. Bu hususla ilgili olarak balıkçılarımızla da ortak bir karar alındı. Mücadele edilecek. Bu çalışma ile bu türün gölde sayısının hızla azaltılması planlanıyor. Bu projenin bitmesini müteakip de biz mevcut durumu izlemeye devam edeceğiz. Gölde bu türlerin geçmişteki ve bugün durumu, mücadeleden sonraki durumla ilgili hangi seviyeye geldiği tespitleri yapılacak. Burada güzel neticeler alınacağına inanıyoruz. Netice ise ülkemize örnek ve model olacak ve bu türlerin asil türler üzerindeki baskısı sona ermiş olacak. Balıkçılarımız kazanmış olacak. Onların geçimleri kolaylaşmış olacak. Bu açında projeyi son derece önemsiyoruz. Bu çalışmada emeği geçen hocalarımıza da teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA