• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Beyşehirde "baz" gerginliği
03 Aralık 2011 Cumartesi 11:00

Beyşehir'de "baz" gerginliği

Beyşehir'de, Yeni Mahalle'de Termiye Çayı kenarına kurulmak istenilen baz istasyonuna çalışmalarına mahalle sakinleri tepki gösterdi.
Beyşehir'de, Yeni Mahalle'de Termiye Çayı kenarına kurulmak istenilen baz istasyonuna çalışmalarına mahalle sakinleri tepki gösterdi.

Mahalle sakinleri, baz istasyonu kurulan alanın çocuk parkı ve yol olduğunu savunarak, Belediyeye bir vatandaş tarafından yol için terki yapılan alana baz istasyonu kurulamayacağını savundu.
 
Termiye Çayı yanındaki 777. Sokak'ta toplanan kalabalık ellerinde ''Çocuk parkına baz istasyonu istemiyoruz, Sayın başkan telefon şirketinden yana değil, vatandaşın yanında yer almanı bekliyoruz'' yazılı dövizlerle burada yapılan çalışmalara tepki gösterdi.
 
Vatandaşlar, çevreye radyasyon yaydığını düşündükleri baz istasyonunun mahalle arasına kurulmasına izin vermeyeceklerini belirtirken, ''Belediye Başkanı eğer bu istasyonların zararsız olduğunu düşünüyorsa, önce kendi evinin ya da Belediyenin çatısına kursun, bunu bir kanıtlasın. Psikolojimiz bozuldu. Bizlerin sağlığı her şeyden önemli. Burada baz istasyonu kurulmasını istemiyoruz'' dedi.     
 
Belediye Başkanı Taşcı: ''Bu vericiler zararsız''    
 
Beyşehir Belediye Başkanı İzzet Taşcı ise son dönemde ilçe merkezinde kurulmasına izin verdikleri baz istasyonlarının, artan vatandaş tepkileri yüzünden Belediye olarak başlarını çok ağrıtmaya başladığını söyledi.
 
''İnsanların elinde iki tane cep telefonu var, en güzel şekilde 3G'nin çekmesini istiyorlar ancak baz istasyonlarının kendi evlerine yakın kurulmasını istemiyorlar'' diye konuşan Taşcı, şu değerlendirmelere yer verdi:
 
''Uydu iletişim merkezinin belirlediği noktalarda en iyi nereden çekeceği konusunda tespit yaptıktan sonra geliyorlar, bu bölgede şahıstan, belediyeden ya da Hazineden de kiralayabiliyorlar. Bu tespit edilen noktaya yakın bir yerden kurulması lazım. Buna engel olma şansımız yok. Çünkü devletle GSM operatörü protokol yapmış, 'ben insanların yaşadığı her yerde çekim ve iletişimi sağlayacağım' diye... Dolayısıyla iletişimi sağlayamadığı zaman, şikayet olduğu noktada tazminatla karşı karşıya kalıyor şirketler. Benim ona engel olma şansım yok, hadi engel oldum, zorluk çıkardım, diyelim. Engel olursam, ileride karşılaşacağı tazminatın Belediyeye rücu edilme durumu da söz konusu olabilir.''
 
Yeşil alanın olduğu her yerde bu tür baz istasyonlarının artık kurulu olduğunu da savunan Taşcı, bunun örneklerinin her yerde görülebileceğini söyledi.
 
Taşcı, yeni kurulan baz istasyonlarının 10 KW'lık gücünün olması nedeniyle çevresine hiçbir şekilde tesiri ya da radyasyon etkisinin de bulunmadığını sözlerine ekledi....
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Yıldız'dan Sade'ye ziyaret
  • Suğla Tarım Meslek Lisesine belediye araç hibe etti
  • Konya'da komşu kavgası: 2 yaralı
  • Körfez ülkeleri iş adamları Konya'yı geziyor
  • Konya Şehir Kolejinden Sarıveliler’de eğitime destek

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA