• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Beyşehir turizmine proje dopingi
14 Kasım 2011 Pazartesi 17:19

Beyşehir turizmine ''proje'' dopingi

Anadolu Eko-Turizm ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği, Beyşehir Gölü çevresinde ve bünyesindeki adalarda hayata geçirilmek üzere bir dizi proje çalışmaları başlattı.
Dernek Başkanı, Selçuk Üniversitesi (SÜ) Edebiyat Fakültesinden öğretim üyesi, Prof. Dr. Abdullah Öztürk, gazetecilere yaptığı açıklamada, kuruluşunu tamamlayan dernek çalışmalarıyla Beyşehir bölgesini uygulamalı turizm sahası yapmak ve bölgede uygulamaya yönelik projeler gerçekleştirmek istediklerini söyledi.
 
Bunun için dernek üyesi akademisyenler ve çalışma arkadaşlarıyla birlikte ilk araştırma gezisini Beyşehir'e düzenlediklerini belirten Prof. Dr. Öztürk, Beyşehir yöresine yönelik olarak hayata geçirmek istedikleri projeler için öncelikle dernek çalışmalarını tamamladıklarını söyledi.
 
Konya'da görevli, bir bölümü Beyşehirli olan öğretim üyesi ve görevlilerinden oluşan doğa gönüllüleri ile birlikte derneği kurduktan sonra Beyşehir Gölü Havzası'nda gerçekleştirmek istedikleri projeler için çalışmalara başladıklarını belirten Prof. Dr. Öztürk, şunları kaydetti:
 
''Bu projelerimizi başlatabilmek için öncelikle saha taraması yapıyoruz. Dernek üyesi meslektaşlarımızla birlikte Kurucuova, İslibucak, Anamas Dağı, Kubadabad bölgesinde incelemelerde bulunduk. İlk planda burada devletimizin uyguladığı turizm politikalarına ve milli park ve ekoturizme uygun projeler üreteceğiz. Beyşehir Gölü adalarında ekoturizmine uygun projeler gerçekleştirmek istiyoruz. Özel döşeme taşlarla buralarda gezi güzergahları ve olta balıkçılığına yönelik projeler düşünüyoruz. Kubadabad Saraylarının bulunduğu bölgede, Yeni Konya-Antalya yolunun da açılmasıyla turist hareketliliğinin artacağından yola çıkarak, bölgede kerpiç ve bungalov tarzında evler yaparak dağ turizmine yönelik projeleri kazandırmak istiyoruz. Bu projeler için AB destek hibelerinden yararlanmayı hedefliyoruz. Biz bazılarının yaptıkları gibi, sadece konferanstan ibaret geçici, kağıt üstünde kalan projeler değil, uygulamaya yönelik bizzat turizmi, yabancıları buraya çekebilmek, bölgenin potansiyelini ortaya koyabilecek projeler gerçekleştirmek istiyoruz. Bu projelerle ilgili olarak yerel yönetimlerle de işbirliği halindeyiz, bu konuda belediyeler ile geniş çaplı toplantılar yapacağız. Biz onlardan bir şey istemiyoruz, sadece bizim projelerimize katılmalarını istiyoruz.''
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA