• Konya10 °C

Kazım Öztoklu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Beyşehir Turizm Merkezi Olma Yolunda

31 Ekim 2011 18:25

Konya’ya93 kilometreuzaklıkta olan ve topraklarının dörtte birini Beyşehir gölünün kapladığı Beyşehir ilkçağ'da Beyşehir Gölünün de içinde olduğu bölge pisidya adıyla anılırdı.Pisidya' da Karallia olarak bilinen bir şehir adıydı.Ramsay bu konuyu şöyle değerlendirir;"Biri gölün güneydoğusunda,Trogitis gölü'ne akan suyun ağzında, diğeri güneybatısında olmak üzere ihtimal iki şehir bulunuyordu.

Bu ikincisinin Parlais olma ihtimali daha kuvvetli olduğu için birincisini Karallia olarak kabul etmeniz lazım geliyor."Yine Ramsay'a göre Karallia Bizanslılar zamanında Skleros adını almıştır.

Daha sonra harap olan Karallia,Viranşehir adını almıştır.Onüçüncü yüzyılın ilk yarısında , Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubad devrinde, muhtemelen 1240'tan biraz önce çoğunluğunu Üçoklar 'ın oluşturduğu Türkmenler tarafından yeniden kurulmuştur.

Eşrefoğulları'nın hakim olduğu dönemden itibaren Viranşehir'in adı Süleymanşehir olmuştur. Beyliğin merkezi olmasından dolayı geçen zamanla beraber beyin şehri olarak anılır. Bundan dolayı da Beyşehir adını alır.

Beyşehir Gölü'ndeki su seviyesinin yükselmesi yat turlarına olan ilgiyi de artırıyor. İlçeye gelen ziyaretçilerin artık yat turları vazgeçilmez geziler haline dönüşmüş. Gölün muhteşem güzelliklerini yat turları ile yakından yaşamak isteyen, adaları merak edenler için bu turlar bulunmaz bir fırsat haline gelmiş.

Göldeki su miktarının yükselmesi de bu yılki yat turizminin daha canlı geçeceğine olan umutları artırıyor. Beyşehir Gölü üzerinde kısa mesafeli göl turunun yanı sıra, kent merkezine en yakın ada olan Yılanlı Adası'na turlar düzenleniyor. Talep olması halinde merak edilen diğer uzak mesafeli adalarımıza da günlük turlar düzenleniyor. Beyşehir ve çevresi, tarih ve tabiatı ile bir turizm cenneti sayılabilir. Doğal yönden bir Milli Park, arkeolojik yönden de bir açık hava müzesi hüviyeti taşır. Bunun içindir ki, tarih ve tabiat iç içe yaşıyor.

2011 itibariyle sekizincisi düzenlenen festivalin kapsamı, etkinlikleri ve etki alanı gün geçtikçe artmaktadır. Yurt çapında tanınmış sanatçıların konserleri, profosyonel ve halk bisiklet yarışları, at yarışları, Türkiye’nin en büyük ikinci gölü üzerinde yapılan göl etkinlikleri ile bir festivalin sahip olması gereken aktiviteleri içinde barındırırken, bölgeye ticari anlamda da gözardı edilemeyecek bir hareketlilik getirmektedir.

Tatil için herkes Akdeniz’e gidiyor ama Akdeniz’de sıcaktan kaçan yöre insanı yaz mevsiminde daha serin ve yayla havası bulunan Beyşehir'e de geliyor. Son yıllarda yayla turizminde Beyşehir büyük atak yaptığını görüyoruz. Beyşehir önemli bir kavşak merkezidir. Doğusundan geçen Konya – Isparta - İzmir karayolu ile batıya, Konya-Antalya karayolu ile güneye açılan bir kapı gibidir

Beyşehir'in yoğun  turizm potansiyelinin hayata geçirilmesi için öncelikle turizm altyapısının en önemli aktörlerinden olan konaklama tesislerinin de artması gerekmektedir.

Görülmesi Gereken Yerler

Beyşehir Gölü

Beyşehir Kalesi

Eşrefoğlu Camisi

İçeri Şehir Hamamı

Bedesten

Eflatun Pınar

Kubadabat Sarayı

Kız Kulesi 

Beyşehir denildiği zaman, akla hemen göl geliyor.Göl, buradaki hayatı her yönüyle etkiliyor. Beyşehir çok fazla büyük olmayan bir yerleşim yeri, göl ve göl kıyısında Beyşehir Köprüsü yakınında güzel bir restoranlar var, göl balığının lezzeti çok farklı. Siz de Beyşehir’e gittiğinizde göl kıyısındaki restoranlarda mutlaka balık yemeği deneyin.

Unutmadan Beyşehir Turizmine katkılarından dolayı başta Beyşehir Kaymakamı Cumali Atilla,Belediye Başkanı İzzet Taşçı ve Beyşehir’e emek ve gönül veren herkese teşekkürlerimi sunuyorum.

 

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Türkiye Huzur-6 uygulamasına Konya'da 500 polis katıldı
  • "Konya'dan geldik defineciyiz" dediler, sonra da dolandırdılar
  • Pema Koleji Bahar Şenlikleri coşkuyla kutlandı
  • İHH 105 ülkede Ramazan’ı yaşatacak
  • MÜSİAD Konya ile İTÜ-KKTC arasında işbirliği protokolü

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA