• Konya26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Beyşehir Gölünün suyunu istiyorlar
25 Haziran 2013 Salı 16:02

Beyşehir Gölü'nün suyunu istiyorlar

Konyanın Hüyük İlçe Ziraat Odası Başkanı Hürriyet Şahin, Hüyük ilçesi olarak 200-250 bin dekarlık tarım alanları olduğunu ifade ederek, "Biz, Hüyük çiftçisinin burnunun dibindeki Beyşehir Gölü...
 Konya’nın Hüyük İlçe Ziraat Odası Başkanı Hürriyet Şahin, Hüyük ilçesi olarak 200-250 bin dekarlık tarım alanları olduğunu ifade ederek, "Biz, Hüyük çiftçisinin burnunun dibindeki Beyşehir Gölü sularıyla da buluşturulmasını istiyoruz” dedi.
Hüyük Ziraat Odası Başkanı Hürriyet Şahin, Hüyük ilçesi olarak göle kıyısı bulunan Beyşehir Gölü’ne 9 asırdır bekçilik yaptıklarını dile getirerek, buna rağmen, Hüyük’teki tarım alanlarının büyük bölümünün suya ihtiyacı olduğunu belirtti. Beyşehir Gölü’nün altında bulunan ve kilometrelerce uzaktaki bazı ilçelerdeki tarım alanlarının göl sularıyla buluşturulması sonucu birçok değişik ürünün yetiştirildiğini kaydenen Şahin, "Bu bölgedeki çiftçiler her yıl traktörlerini yenilediği halde, Hüyük çiftçisi göl sularını sadece seyretmekle yetiniyor. Biz göle bakarız ama artık ‘bakmayalım’ diyoruz. Şu topraklarımızın göl sularıyla da buluşturulmasını istiyoruz. Suyla buluşturalım ki, artık biz işimizi biliyoruz, öğrendik Allah razı olsun. Ama Hüyük ilçesinin tarım alanlarının tamamının biz suyla buluşturulmasını istiyoruz” diye konuştu.
Şahin, “Hüyük olarak biz şunu çok iyi biliyoruz, bizden turizm memleketi olmaz. Bizden yüzde yüz anlamda söylüyorum sanayi memleketi de olmaz. Ama bizden çok güzel bir tarım memleketi olur. Burada pilot bir tarım olur, organik tarım olur. Bu organik tarımı başardığımızda ilçemize tersine göç başlar. Şu anda Hüyük nüfusuna kayıtlı 51 bin nüfusumuz var. Ama bunun 17 bini yok. Nerede? Çeşitli il ve ilçelerde. Çorba parası için, karnını doyurmak, çocuğunu okutmak için asgari ücretlerle çalışmaya gidiyor. Ama şu son 5 senede ilçemize tersine göç başladı. Çünkü ilçemizde 1 dekarlık yerden İsrail usulü gibi artık çiftçimiz 10 bin lira para kazanır hale geldi. Çiftçimiz kızının düğününü borçsuz yapar hale geldi. Bunun yolu yordamı bilgili çalışmaksa işte biz bilgilendik, bilgilendirdik. Uyumadık, uyutmadık yapılan göletler sayesinde tarım alanlarımızın suyla buluştuğu alanları ise nasıl bereketli bir hale getirdiğimizi herkese gösterdik. Şu anda köy ve beldelerimizde marmelatı, aroması çok güçlü çileği yetiştirdik, kirazı ve diğerlerini ürettik” şeklinde konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA