• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Beyşehir Gölünden su alımına tepki
26 Ocak 2014 Pazar 16:00

Beyşehir Gölü'nden su alımına tepki

Türkiye’nin en büyük tatlı su gölü olan Konya’nın Beyşehir Gölü’nden Regülatör kapaklarının açılarak kış döneminde su alımı yapılması ilçede tepkiye neden oldu.

Türkiye’nin en büyük tatlı su gölü olan Konya’nın Beyşehir Gölü’nden Regülatör kapaklarının açılarak kış döneminde su alımı yapılması ilçede tepkiye neden oldu. 
Beyşehir Göl, Çevre ve Doğa Koruma Derneği Başkanı Bekir Sami Tan, tüm Türkiye’yi olumsuz etkileyen kurak dönem ve yağış olmaması nedeniyle Beyşehir Gölü’nde de su seviyesinin istenilen düzeye ulaşmadığını ve doluluk oranının geçtiğimiz yılların seviyesinin altında kaldığına dikkati çekerek, “Yaşanan bu olumsuzluklara rağmen, ekim dikim zamanı olmadığı halde gölden regülatör kapaklarının açılması suretiyle su alımı yapılmasını anlamakta güçlük çekiyoruz” dedi.
İlgililerin Türkiye’deki tatlı suların kıymetini iyi bilmesi gerektiğini savuan Tan, “Bütün barajlarda, göllerde su kalmadı, kuraklık var, diye bangır bangır bağırıyorlar. Fakat şimdi ekim dikim, sulama zamanı değil. Göldeki suyu almaya çalışıyorlar. Bu, akla, mantığa uymayan bir hadise. Türkiye’de tatlı suların korunmasına yönelik mücadeleler var, ‘tatlı su gölü herkese lazım’ diye konuşuyorlar. Fakat, bu yetkililer bu yanlışı yapıyorlar. Bir an önce bu yanlıştan dönsünler” diye konuştu.
Bazı uzmanların zaman zaman katıldıkları toplantılardaki konuşmalarında Beyşehir Gölü’nün su kotunu düşürmeye yönelik düşüncelerini de dile getirdiğini belirten Tan, “Beyşehir Gölü’nde suyun kotu düştüğünde çok büyük tehlikeler olur. Ben bunu onlara anlatmaya çalışıyorum. Bazı uzmanlar, ‘gölde su buharlaşıncaya kadar tarımda kullanalım’ diyor. En büyük yanlış politikalardan birisi de bu. Beyşehir’den suyu gönderiyorlar? Suyun gittiği barajda,depolama yerinde üzerine çadır mı çekiyorlar? Orada buharlaşmıyor mu bu su? Bu göl sadece Beyşehir’in değildir, Türkiye Cumhuriyeti’nin suyudur. Bunu herkesin böyle bilmesi lazımdır” diye konuştu.
Beyşehir Gölü’nde kapakların açılarak su alımı yapılmasına tepki göstermek için bakanlığa dernek olarak faks çektiklerini de aktaran Tan, birkaç gün içerisinde BSA kanalına akıtılan sular nedeniyle milyonlarca metreküp suyun boşa gittiğini, zaten su seviyesi az olan gölün sularının azaldığını savundu.
Beyşehirli doğasever Hüseyin Ağrıs da, göl sularının BSA kanalına neden akıtıldığını bilmediklerini belirterek, “Kış günü, yağmurumuz, karımız yok. Bunu niye akıtıyorlar. Bunu bize bir açıklasınlar. Suyumuz olsun da verelim, vermeyelim değil yani. Ama gölde sular çok azaldı. İçme suyumuz da bu gölden zaten. Kış günü tarla mı sulayacaklar, ne yapacaklar?” diye sordu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA