• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Beyşehir Gölündeki balık stokları azaldı
17 Aralık 2011 Cumartesi 14:19

Beyşehir Gölü'ndeki balık stokları azaldı

Türkiye'nin en önemli su ürünleri üretim merkezlerinden olan Beyşehir Gölü'nde aşırı ve bilinçsiz avlanmanın balık stoklarını bitirme noktasına getirdiği bildirildi.
Türkiye'nin en önemli su ürünleri üretim merkezlerinden olan Beyşehir Gölü'nde aşırı ve bilinçsiz avlanmanın balık stoklarını bitirme noktasına getirdiği bildirildi.
    
Beyşehir Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği ile İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Mevlana Kalkınma Ajansı'nın maddi destek sağladığı ''Gölde balık tükenmesin, Beyşehir üzülmesin'' konulu eğitim projesinin tamamlanmasının ardından Beyşehir Gölü'nde balıkçılık sektörünü olumsuz etkileyen en önemli unsurun aşırı ve bilinçsiz avlanma olduğu bildirildi.
    
Balıkçılara yönelik eğitim faaliyetlerinde aşırı avlanmanın göldeki balık stokları üzerinde olumsuz etki yarattığına dikkat çekildi.
    
Uzmanlar, avcılıkla geçimini sağlayan kesimin bilinçsizce, uygun olmayan araç gereçlerle ve yanlış yöntemlerle avlanma yapmaları sonucu levrek ve sazan balıkları popülasyonu üzerinde aşırı av baskısı oluştuğunu vurguladı.
    
Bu baskıya üreme dönemlerinde yumurtlama sahalarında yapılan kaçak avcılığın eklenmesiyle anılan türlerin Beyşehir Gölü'ndeki popülasyonunun hızla azalmasına yol açtığı belirtildi.
    
Beyşehir Gölü'nde balık üretiminin bu etkenler sonucunda 1996 yılında 9 bin 869 ton olarak gerçekleşmesine rağmen giderek azalan bir seyir izlediğine dikkat çeken uzmanlar, şunları kaydetti:
    
''Gölün balık üretiminin 1996 yılında 9 bin 869 ton ve birim alana düşen verim ise 137,2 kg/ha olmasına karşın, 2005 yılında toplam üretimin bin 606 ton olduğu verimin ise 23,2 kg/ha olarak gerçekleştiği tespit edilmiştir. En son 2009 yılında ise gölün toplam balık üretimi 157,2 ton verimi ise 2,2 kg/ha olarak gerçekleşmiştir. Göldeki su ürünleri içerisinde en yüksek ekonomik değere sahip olan sudak (levrek) ve sazan stoklarındaki bu çarpıcı düşüşün ana nedeni olarak aşırı ve bilinçsiz avcılık karşımıza çıkmaktadır.''
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA