• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Beyşehir Gölünde umutlar arttı
17 Şubat 2010 Çarşamba 10:45

Beyşehir Gölü'nde umutlar arttı

Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü olma özelliğini taşıyan Beyşehir Gölü'nde son 12 yılın en yüksek su seviyesine ulaşılması, göldeki kirliliğin ortadan kaldırılması için umutları yeşertti.

Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü olma özelliğini taşıyan Beyşehir Gölü'nde son 12 yılın en yüksek su seviyesine ulaşılması, göldeki kirliliğin ortadan kaldırılması için umutları yeşertti.
    

Devlet Su İşleri (DSİ) 4. Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Beyşehir Gölü'nde geçen yıl şubat ayında 2 milyar 606 milyon metreküp olan su miktarı bu yılın aynı döneminde 3 milyar 340 milyon metreküpe ulaştı.
    

Göl kotasında şubat ayında geçen yılın aynı dönemine göre1 metre33 santimetrelik bir artış olduğunu ifade eden DSİ yetkilileri, ''Gölün kotası bin121 metre69 santimetreden, bin123 metre2 santimetreye yükseldi'' diye konuştular.
    

Göldeki su miktarının son 12 yılın en yüksek seviyesine ulaştığını anlatan yetkililer, Gembos Projesi kapsamında Derebucak Prof. Dr. Yılmaz Uslu Barajı'ndan yılda 185 milyon metreküp su aktarılmasının ve mevsim normallerinin üzerinde seyreden yağışların göldeki su miktarının artmasında etkili olduğunu söylediler.
    

Gölden Çumra Ovası'na bırakılan su miktarının da yarı yarıya azaltıldığını ifade eden yetkililer, bu durumun da su seviyesinin yükselmesinde etkili olduğunu vurguladı.
    

Beyşehir Belediye Başkanı İzzet Taşçı, Beyşehir Gölü'nde 1985 yılından beri su seviyesinin sürekli azaldığını ve bu durumun birçok olumsuzluğu beraberinde getirdiğini belirtti.
    

Olumsuz tablonun son iki yıldır tersine dönmeye başladığını ve son iki yılda gölde sevindirici gelişmelerin yaşandığını ifade eden Taşçı, mevsim normallerinin üzerinde seyreden yağışlar, Gembos Projesi'nin hayata geçmesi ve DSİ'nin son yıllarda uyguladığı tarım politikalarıyla su seviyesinin yeniden yükseldiğini söyledi.
    
    -1 METREDAHA GEREKİYOR-
 
Su seviyesinin gölde şu an 1123 kotlarında olduğunu ancak bunun yeterli olmadığını, kirlilikle mücadele edilen gölde bu kotanın en az1 metredaha yükselmesi gerektiğine işaret eden Taşçı, şunları kaydetti: 'Gölün su seviyesi artınca kirlilik kısmen azaldı. Ancak gölün tamamen temizlenmesi için kotanın1 metredaha artıp 1124'e ulaşarak dalga oluşturması gerekiyor. Dalgalar sayesinde sahilde oluşan balçıklar ve göldeki otlar temizlenecek. Böylelikle gölde doğal bir temizlik gerçekleşecek. Bu nedenle gölün su seviyesinin artmasını çok önemli bir gelişme olarak görüyoruz.''
    

Taşçı, ekosistemi bozmamak adına gölde insan eliyle bir temizlik yapılmadığını vurgulayarak, sulama politikalarının ve yağışların aynı şekilde devam etmesiyle göldeki su seviyesinin nisan ayı gibi1 metredaha yükselerek, bin 124 kotasına ulaşacağını tahmin ettiklerini söyledi.
    

Gölde su seviyesinin düşmesiyle güneşin gölün dibine daha fazla etki ettiğini ve göl kenarında bataklıklar, sığ yerlerde de otlanmanın meydana geldiğini belirten Taşçı, bu nedenle su seviyesinin yüksek olmasının kirliliğin önüne geçilmesinde önemli bir unsur olduğunu söyledi.
    

Tarımsal sulama nedeniyle gölden yılda 200 milyon metreküpe yakın su çekildiğini ancak en fazla su kaybının buharlaşmadan kaynaklandığını da dile getiren Taşçı, buharlaşmayla yılda 500 milyon-1 milyar metreküp arası suyun yok olduğunu, gölün kotasının yüksek tutulmasının buharlaşmayı yarı yarıya azaltacağını kaydetti.Taşçı, son yıllarda DSİ ile uyum içinde çalışmalar gerçekleştirdiklerini de sözlerine ekledi.
    
     -''KOTA DÜŞÜRÜLMEMELİ''-
    

Beyşehir Göl, Çevre ve Doğa Derneği Başkanı Bekir Sami Tan da gölde su seviyesinin yükselmesiyle bataklığın eridiğini ve çevre kirliliğinin azaldığını söyledi.
    

Gölde su seviyesinin artmasıyla birlikte balık türlerinde de bir canlanma yaşanacağını ifade eden Tan, gölün kotasının sulama nedeniyle kesinlikle düşürülmemesi gerektiğini belirtti.
    

Tan, kotanın mahkeme kararıyla belirlendiğini, bu rakamın altına düşmesinin göle zarar vereceğini, kotanın daha artması ve dalgaların oluşmasıyla milli değer olan Beyşehir Gölü'nün gerçek kimliğine bürüneceğini sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA