• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Beyşehir Gölünde sular yükselmeye devam ediyor
03 Mayıs 2012 Perşembe 17:18

Beyşehir Gölü'nde sular yükselmeye devam ediyor

Beyşehir Gölü'nde su seviyesi giderek yükselirken, su miktarı rekor düzeye ulaştı.
Beyşehir Gölü'nde su seviyesi giderek yükselirken, su miktarı rekor düzeye ulaştı. Yaşanan tablo nedeniyle kıyı kesimlerdeki ekili tarım alanları da sular altında kaldı.
Geçtiğimiz yıllarda yaşadığı kuraklık sorunu kamuoyunun gündeminden düşmeyen Türkiye'nin en büyük tatlı sulak alanı olan Beyşehir Gölü'nde bu yıl tam tersi bir durum yaşanıyor. Beyşehir'de bu yıl kış döneminin yağışlı geçmesi, Derebucak Gembos bölgesinden gelen takviye sular ile tespit edilen yeni sulama kotunun uygulamaya geçmesinin ardından göldeki su seviyesi rekor düzeye ulaştı. Göl sularının yükselmesinden göle kıyısı olan yerleşim birimlerinde bulunan tarım alanları da olumsuz etkilendi. Sahil kesimdeki birçok ekili ve ekilmeye hazırlanacak tarım alanı ve bununla birlikte kıyıdaki meyve bahçeleri de sular altında kaldı.

Beyşehir Ziraat Odası Başkanı Adem Metli, bu yılki bol geçen yağışların ardından Beyşehir Gölü sularının şiştiğini belirterek, "Konya'nın Beyşehir ve Hüyük, Isparta'nın Şarkikarağaç ve Yenişarbademli ilçelerinin Beyşehir Gölü'ne kıyısı olan yerleşim birimindeki buğday ve arpa gibi hububat ekili alanlar sular altında kaldı. Beyşehir İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz Beyşehir bölgesinde sular altında kalan ekili arazilerin miktarının tespitini yaparak bakanlığımıza bildirdi. Çok geniş bir alan
var. Ayrıca, nohut, patates ve pancar ekilecek arazilerimiz de sular altında kaldığı için ekim yapılabilmesi mümkün değil. Kıyı şeridinde ayrıca meyve bahçelerinden de sular altında kalan alanlar var. Sıkıntı had safhada. O yüzden DSİ yetkilileri ile görüşerek Beyşehir Gölü'nden Çumra Ovası'na BSA kanalı aracılığıyla su aktaran regülatör kapaklarının açılması talebinde bulunduk. Ancak, yetkililer haklı olarak bu suyu alalım biz nereye verelim diyorlar. Beyşehir Gölü'nde sular hala yükselmekte, ekili
alanlarımıza bir hayli zarar vermekte. Kapakların açılıp suların kanala verilmesi çiftçilerimize bir psikolojik çare olur, bunu arzu ediyoruz. Ancak, Konya Ovası'na ne kadar da su salsalar gölden çok fazla bir çare olacağını zannetmiyorum" dedi.
Beyşehir Gölü'ne kıyısı olan Çiftlik köyünde çiftçilik yapan ve göl sularının mağdur ettiği isimlerden Adem Erdoğan, uzun yıllardır göl sularının bu derece yükseldiğine şahitlik yapmadığını vurguladı.

Beyşehir İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nün göl su seviyesinin yükselmesinden etkilenen sadece Beyşehir'deki tarım alanları konusunda bakanlığa bildirilen miktarın yaklaşık 9 bin dekarlık alan olduğu öğrenildi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA