• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Beyşehir Gölünde su seviyesi düşüyor
24 Ağustos 2010 Salı 12:50

Beyşehir Gölü'nde su seviyesi düşüyor

Beyşehir Gölünde Ağustos ayının sonları yaklaşırken su seviyesi giderek düşüyor
Beyşehir Göl, Çevre ve Doğa Koruma Birliği Başkanı Sami Tan, Konya Ovası’na hayat veren Türkiye’nin en büyük tatlı su gölünde, kavurucu sıcakların doruk noktasına ulaştığı Ağustos ayında tarımsal sulamanın artması ile birlikte su miktarının gözle görülür bir şekilde düşmeye başladığını söyledi.
Beyşehir Gölü’nün tarımsal kullanımın yanı sıra ilçenin içme suyu ihtiyacını karşıladığını dile getiren Tan, ilkbahar mevsimi ve yaz döneminin ilk aylarında yüksek orandaki doluluk miktarı ile dikkat çeken Beyşehir Gölü’nde suyun azalmaya başladığını, bu durumun kıyılarda çok rahat görülebildiğini belirtti.
Yargı kararıyla uygulanan yeni su kotuna göre, 2010 yılında Beyşehir Gölü’nden 1122.40 metre seviyesinin altında tarımsal alanlara su alımı yapılamayacağını hatırlatan Tan, henüz kotun altına inilmediğini ancak çok yaklaşıldığını vurgulayarak, “Bu sulama kotunun dernek olarak takipçisiyiz. Beyşehir Gölü’nde sürdürülebilir bir sulamanın yapılabilmesi için de bu kota uyma zarureti vardır. Ancak, daha önce söylediğimiz gibi tarım alanlarında vahşi sulama devam etmektedir. Çiftçilerimiz su tasarrufu konusunda bilinçlendirilmeli, damla sulama sistemlerine geçilmesi konusunda daha hızlı hareket edilmelidir. Ayrıca, tarımsal sulamanın yapıldığı bu dönemde, Beyşehir Gölü’nden BSA kanalına su akıtılarak seviyesinin daha da düşürülmesi yerine, Soğla Depolaması ve Apa barajlarında bulunan su stoklarından istifade edilmelidir” dedi.
Beyşehir Gölü’nde su seviyesinin düşmesi ile birlikte kıyılarda sığlaşmalardan endişe ettiklerini ifade eden Tan, geçmiş yıllarda tekne ve gezinti yatlarının göl yüzeyinde ilerleyemez hale geldiğini, hatta bulunduğu yerde karaya oturduğu günleri de hatırlatarak, “Bir daha o günlere dönmek istemiyoruz. Beyşehir Gölü’nün su seviyesinin yükselmesi ile birlikte içilebilir su kalitesi de artmıştır” diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA