• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Beyşehir Gölünde ışıklandırma çalışması
28 Mart 2012 Çarşamba 12:58

Beyşehir Gölü'nde ışıklandırma çalışması

Beyşehir Gölünde bulunan adalarda geceleri aydınlatma sistemi kurulabilmesi için rüzgar ölçüm çalışmaları başlatıldı.
Beyşehir Gölü’nde bulunan adalarda geceleri aydınlatma sistemi kurulabilmesi için rüzgar ölçüm çalışmaları başlatıldı.
Anadolu Eko Turizm ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği Başkanı Prof. Dr. Abdullah Öztürk, Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mahmut Tekin, Selçuk Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Faruk Köse ve beraberindeki ekibi ile Beyşehir Gölü’nde bulunan ve ulaşımı kayıklarla sağlanan iki adada incelemelerde bulundu, arazide anlık rüzgar ölçüm çalışmaları başlattı.
Anadolu Eko Turizm ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği Başkanı Prof. Dr. Abdullah Öztürk, dernek olarak hayata geçirmek istedikleri en önemli projelerden sadece birisi olan Beyşehir Gölü adalarının geceleri ışıklandırılması için çalışmaları başlattıklarını söyledi.
Projenin ilk aşamasında Beyşehir Gölü’nün tarihi Kızkalesi ile Kara ve Kızılada da konunun uzmanı akademisyenler tarafından incelemelerde bulunulduğunu anlatan Prof. Dr. Öztürk, “Bu projenin bir süre önce basın aracılığıyla kamuoyuna yansımasının ardından Beyşehir halkından çok büyük ilgi gördük. Zor bir iş, elbette kolay değil; ama en azından deneme amacıyla bir ya da iki adamızda elimizden gelen imkanlar ölçüsünde bunu gerçekleştirmeyi düşündük. Bunun için ilk olarak gezi düzenlediğimiz adalarda anlık rüzgar test ve analizleri yaptık. Elde edilen bulgular ve hocalarımızın verdiği bilgiler doğrultusunda, burada en azından 2 kilovatlık bir rüzgar tribünü ile geceleri ışıklandırabileceğimizi gördük. Bunun yanında rüzgar olmadığı zamanlarda da güneş enerjisinden elektrik elde edebilmek için birtakım projelerimiz olacak. Çok fazla bir bütçe istemeyen, çok ekonomik bir proje yapacağız. Eğer, bu konuda gerekli finansmanı bulabilirsek bunu kısa zamanda gerçekleştirmeyi planlıyoruz” dedi.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • "Tarihi dizilerin ürünlerimize faydası çok"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA