• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Beyşehir Gölünde 45 gün olta avı yasak
13 Mart 2013 Çarşamba 13:21

Beyşehir Gölü'nde 45 gün olta avı yasak

Konyanın Beyşehir ilçesinde, 15 Martta başlayacak su ürünleri av yasağının ardından Beyşehir Gölü sahil kesiminde 45 gün süreyle olta avı yapılamayacak.
Konya’nın Beyşehir ilçesinde, 15 Mart’ta başlayacak su ürünleri av yasağının ardından Beyşehir Gölü sahil kesiminde 45 gün süreyle olta avı yapılamayacak.
Beyşehir Gölü’nde bulunan su ürünlerinin korunmasına yönelik olarak uygulanan avlanma yasağı 15 Mart’ta başlıyor. Yasak öncesi, en çok olta avcılarının merak ettiği göl sahilinde avlanma olup olmadığı konusu ise netlik kazandı.
Su Ürünleri Av Yasağı ile ilgili olarak ilçe Kaymakamı Muzaffer Başıbüyük başkanlığında yapılan toplantının ardından uygulama konusunda alınan kararlar kamuoyuna açıklandı.
Buna göre, Beyşehir Gölü sahil kesiminde 15 Mart’tan itibaren olta avcılığı 1 Mayıs 2013 tarihine kadar yapılamayacak. Bu dönemde olta tutkunları olta avını sadece Beyşehir Gölü kıyılarına paralel uzanan karayolunun göle bakmayan kesimlerindeki diğer bölümlerinde, kanal boylarında yapabilecek. 30 Nisan’da sona erecek sudak (levrek) av yasağının ardından ise Beyşehir Gölü kıyılarında önceki yıllarda olduğu gibi sadece kısmi bir alanda olta avına müsaade edilecek.
3/2 Numaralı Amatör (Sportif) Amaçlı Su Ürünlerini düzenleyen tebliğ gereği, 1 Mayıs-15 Haziran tarihleri arasında sadece sudak avına izin verilecek. Bu 45 günlük süreçte olta tutkunları Beyşehir Köprüsü ile Karaburun mevkisi arasında ve Beyşehir Gölü’nün batı kısmında, Gölyaka-Şarkikaraağaç yolu üzerinde bulunan Pereme ile Sulak (cennet) mevkisi arasındaki kıyı bölgede sadece levrek balığı tutmak kaydıyla amatör amaçlı olta ile balık avlayabilecek. Bu sahanın dışındaki göl kıyılarında olta ile de olsa avlanmaya izin verilmeyecek. Bir olta avcısı, en fazla 1 olta takımı ve olta takımı başına 3 adet iğneyi geçmemek, sudak balığında ise 26 santim boy ve 10 adeti geçmemek üzere avlanma yapabilecek. 10 adet balık avı yapıldığı takdirde ürünün ağırlığı 5 kilogramı geçemeyecek. Öngörülen kurallar dışında ve belirtilen saha dışındaki göl kıyılarında olta ile avlanan kişilere ilgili kanun hükümleri uyarınca cezai işlem uygulanacak.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA