• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Beyşehir Gölü kirlilikten kurtarılıyor
01 Mart 2011 Salı 17:46

Beyşehir Gölü kirlilikten kurtarılıyor

Beyşehir Gölü Havzası Belediyeler Birliği Başkanı İzzet Taşçı: 'Beyşehir Gölü'nün kirlilikten kurtarılması konusunda önemli bir adım atılıyor'
Beyşehir Gölü Havzası Belediyeler Birliği toplantısında konuşan Konya'nın Beyşehir İlçe Belediye Başkanı ve Birlik Başkanı İzzet Taşcı, Beyşehir'i geçtiğimiz günlerde ziyaret eden Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'nun, göle akan evsel atıkların arıtılması ile ilgili olarak bir çözüm getirecekleri ve bu konuda en kısa zamanda bir proje üretecekleri sözünü verdiğini belirterek, “Eğer doğal veya kimyasal arıtma yöntemleriyle göle intikal eden atıkların arıtılmasını gerçekleştirebilirsek, gölün kurtarılması konusunda çok önemli bir adımı atmış olacağız” dedi.

Beyşehir Gölü Havzası Belediyeler Birliği'nin 2011 yılı ilk toplantısı Beyşehir Belediye Başkanlığı makamında gerçekleştirildi. Toplantıya başkanlık eden Beyşehir Gölü Havzası Belediyeler Birliği ve Beyşehir Belediye Başkanı İzzet Taşcı, Beyşehir Gölü'nün Çevre ve Orman Bakanlığı'nın da desteğiyle kirlilikten kurtarılması konusunda önemli adımların atılmakta olduğunu söyledi. 2013 yılına kadar düzenli katı atık depolama alanlarının oluşturulması konusunda Türkiye'nin ve yerel yönetimlerin taahhütleri olduğunu vurgulayarak konuşmasına başlayan Taşcı, Beyşehir Gölü Havzası Belediyeler Birliği olarak bölgede düzenli bir depolama alanı oluşturulması için Çevre ve Orman Bakanlığı ile uzun süredir devam eden görüşmelerinin olduğunu söyledi. Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'nun geçtğimiz günlerde gerçekleştirdiği Beyşehir ziyaretinde, soruna çözüm getirildiğini vurgulayan Taşcı, “Bakanımız sağolsun önerimize anında çözüm getirdi ve bugün inşallah Ankara'dan depolama alanının tahsisi ile ilgili olarak işlem gerçekleştirilmiş olacak. Bölgemizdeki birliğimize üye tüm belediyelerimizin isteği doğrul:usunda, çöpleri Beyşehir'deki oluşturulacak yeni depolama alanına transferi sağlanabilecek. Bu alan hem yerleşim yerine uzak, hem tarım alanlarına uzak. Hem de Beyşehir Gölü'ne su ve kirlik atık iletmemesi konusunda çok güzel bir yer. Tercih çok güzel yapılmış. İnşallah bunun projelendirilmesini bu sene içerisinde gerçekleştirebilirsek, yeni depolama alanı Beyşehir Gölü'nün kirletilmesi ile ilgili önemli bir soruna çözüm getirmiş olacağız” dedi.

Toplantıda, bölgesel olarak özel birkaç problemin de Bakan Eroğlu'na aktarıldığını ve buna da çözüm getirildiğini dile getiren Taşcı, bundan sonraki süreçte Beyşehir Gölü Havzası Belediyeler Birliği olarak Çevre ve Orman Bakanlığı ile daha sık işbirliği ve istişare yapılması gerektiğini düşündüğünü kaydetti. Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu'nun Beyşehir ziyaretinde, özellikle göle akan evsel atıkların arıtılması ile ilgili de bir çözüm getireceklerini ve bu konuda en kısa zamanda bir proje üreteceklerine ilişkin sözü verdiğini de belirten Taşcı, şunları kaydetti:
“Biliyorsunuz en az 25 köy ve kasabanın ve ilçenin evsel atıkları dolaylı yollardan Beyşehir Gölü Havzası'na intikal etmekte, bu da göl içerisindeki otlanmayı ve oksijensizliği artırmaktadır. Eğer, doğal ve kimyasal arıtma yöntemleriyle Beyşehir Gölü'ne intikal eden atıkların arıtılmasını gerçekleştirebilirsek, gölün kurtarılması konusunda çok önemli bir adımı atmış olacağız. Ayrıca, Çevre ve Orman Bakanımızın balık populasyonu ile ilgili de çok önemli müjdeleri oldu. Beyşehir Gölü'nün, eğer mümkün olursa bunu bilim adamlarıyla da değerlendirmek suretiyle, gölde 1980 yılından önceki balık populasyonuna tekrar döndürülmesi konusunda bir çalışma başlatacaklarını müjdelediler. Bu da bölgemiz için çok önemli bir gelişme” diye konuştu.
Toplantıda, Beyşehir Gölü Havzası Belediyeler Birliği bünyesine dahil olma müracaatı yapan Derebucak, Göynem, Çiftliközü, İmrenler, Yenidoğan ve Adaköy belediyelerinin bu talebinin de görüşüleceği bildirildi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA