• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Beyşehir Gölü artık kirlenmeyecek
30 Temmuz 2012 Pazartesi 11:35

Beyşehir Gölü artık kirlenmeyecek

Konyanın Hüyük ilçesine bağlı bazı beldelerden geçmişte Beyşehir Gölüne aktığı belirtilen evsel atıklar artık yapım çalışmaları için düğmeye basılan ortak biyolojik arıtma tesislerinde toplanarak...
Konya’nın Hüyük ilçesine bağlı bazı beldelerden geçmişte Beyşehir Gölü’ne aktığı belirtilen evsel atıklar artık yapım çalışmaları için düğmeye basılan ortak biyolojik arıtma tesislerinde toplanarak arıtma işlemine tabi tutulacak.
İmrenler Belde Belediye Başkanı Ahmet Refik Şenönder, gazetecilere yaptığı açıklamada, artık bölgenin evsel katı atık sularının Beyşehir Gölü’ne akmayacağını söyledi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın da verdiği destekle bölgede uzun yıllardır hayalleri olan doğal arıtma projesini yakın bir zamanda hayata geçireceklerini anlatan Şenönder, “Bulunduğumuz yer Köşk, Selki ve İmrenler Belediyelerinin kanalizasyon hattının son bulacağı yerdir. Şu anda İmrenler beldesinin kanalizasyon şebekesini bu alana kadar getirmiş bulunmaktayız. Köşk ve Selki Belde belediyelerinin de şebeke hattı buraya kadar getirilecek ve burada ortak bir biyolojik arıtma tesisini kuracağız. Bundan sonra artık Beyşehir Gölü’nün kirlenmesine müsaade etmeyeceğiz. Foseptik sorunu bölgemizin en önemli sorunlarından bir tanesiydi. Çünkü, çeşitli yollarla Beyşehir Gölü’ne akış olmaktaydı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’mız foseptiklerin göllere akmaması konusunda hazırlanan projelere önemli destekler sunuyor. Biz de bölgedeki üç belediye olarak bu desteklerden istifade etmek istedik. Ortak arıtma kurarak bakanlığımızın bu konuda tanıdığı süre imkanını da değerlendirerek muhtemel bir cezai müeyyideden de kurtulmuş olacağız. Bölgemizin bir büyük sıkıntısını da bu suretle çözmüş olacağız. Yaklaşık 10 kilometrelik bir hat içinde bölgenin tüm kanalizasyonunu toplamış olacağız. Bakanlığımıza ve emeği geçen tüm yetkililerimize bölgemiz halkı adına teşekkür ediyorum” dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Halisdemir davasında karar açıklandı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA