• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Beyşehir de ekili alanlarda zarar tespit çalışmaları başladı
17 Haziran 2010 Perşembe 12:05

Beyşehir' de ekili alanlarda zarar tespit çalışmaları başladı

Konyanın Beyşehir ilçesine bağlı Fasıllar ve Çiçekler Köylerindeki ekili alanlarda tahribata neden olan dolu ve selin yaraları sarılmaya çalışılırken, Beyşehir Tarım İlçe Müdürlüğü bölgedeki hasarı o
İlçe Tarım Müdürü Nurettin Karşıyaka, ziraat mühendislerinden oluşan bir ekibin dolu ve selden zarar gören arazilerdeki hasarı yerinde tespit etmek amacıyla Fasıllar ve Çiçekler Köyü’ne gönderildiğini söyledi. Karşıyaka, görevlilerin hazırladığı ön tespit raporunun İl Tarım Müdürlüğü’ne gönderileceğini bildirdi.
Karşıyaka, çiftçinin her zaman bu tür doğal afetlerle karşılaşabileceğini belirtirken, zarar görmemesi için mutlaka ürününe tarım sigortası yaptırması gerektiğini hatırlattı. Buradaki ekili alanların tamamına yakınının tarım sigortası yapılmadığı için yöre üreticisinin mağdur durumda kaldığını anlatan Karşıyaka, tarım sigortasının önemini yaptıkları çiftçi eğitimleri ile sürekli olarak çiftçiye anlattıklarını ancak bu konuda istenilen amaca ulaşamadıklarını ifade etti.
Bu tür durumlarda tarım sigortasının öneminin ortaya çıktığını vurgulayan Karşıyaka, “Tarım sigortası çiftçinin mağdur olmaması için gereklidir. Ürünlerini sigorta yaptırmak isteyen çiftçiye, ödeyeceği bedelin yarısı devlet tarafından veriliyor. Yüzde 15’inin peşin, geriye kalan kısmının ise harman zamanı üreticiden tahsil edilebiliyor” dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA