• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Beyşehir Belediyesi Kurban Bayramına hazır
18 Eylül 2015 Cuma 11:42

Beyşehir Belediyesi Kurban Bayramına hazır

Konya’nın Beyşehir İlçe Belediyesi, Kurban Bayramı’nın birinci günü bayram namazının hemen ardından kurban atıklarının konulabilmesi için poşet dağıtma uygulamasını bu yıl da sürdürecek.

Beyşehir’de kurban kesim yerleri de bayram öncesi oluşturulan ve toplanan Kurban Hizmetleri Komisyonu tarafından belirlendi. Buna göre, Beyşehir Belediyesi Cumartesi Pazarı Kesim Alanı, Beyşehir Belediyesi İtfaiye Kesim Alanı, Beyşehir Abazlar Et Kombinası, Doğanbey Mahallesi Mezbahası, Doğanbey Besler Kooperatifi Beyşehir’de kurban kesim alanları olarak belirlendi. Komisyon kararı uyarınca, çevre ve insan sağlığı açısından kurban atıklarının çöp varillerine atılmaması, kanalizasyon kanallarına dökülmemesi, açıkta bırakılmaması istenirken, bu konuda belediye ekiplerinin dağıtımını yapacağı ya da vatandaşların kendilerinin temin edeceği poşet ve torbalara bu atıkların konulması ve temizlik hususunda azami gayretin sarf edilmesi gerektiğine dikkat çekildi.

ALO ZABITA HİZMETTE
Beyşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri de, bayram öncesinde gıda üretimi ve satışı yapan işletmeler üzerinde denetimlerini sıklaştırırken, Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri de kurban bayramı süresince kurban atıklarının çevre ve insan sağlığına tehdit oluşturmadan ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmalar için görev başında olacak. Kurban bayramı öncesinde ve kurban bayramı günlerinde yaşanabilecek hayvan kaçışlarına karşı bu yıl da yakalama timi görev başında olacak. Nöbet sistemiyle 24 saat boyunca görevinin başında olacak zabıta ekiplerine, Alo Zabıta 512 38 66 numaralı telefon hattından ulaşılabilecek. Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne bağlı temizlik ekipleri de bayram süresince mesai yapacak. Çöp konteynerlerindeki çöplerin bayram günlerinde de her gün alınarak çöp toplama alanına nakli işlemleri gerçekleştirilecek. Vatandaşların kurban atıklarını dağıtılacak veya vatandaşların kendi imkanları ile temin edeceği torba ve poşetler içerisine koyarak, gelecek ekiplere teslim etmesinin gerek çevre ve insan sağlığı, gerekse mahallelerde kötü kokuların oluşmaması için büyük önem taşıdığına dikkat çekilirken, bu konuda vatandaşların da duyarlılık göstereceğine inanıldığı belirtildi.

BELİRLENEN YERLER DIŞINDA KURBAN KESENLERE CEZA
Beyşehir Belediyesi Veteriner Müdürlüğü ekipleri de, kurban bayramı nedeniyle bir takım tedbirler alırken, alınan komisyon kararlarına dikkat çekildi. Beyşehir merkez ve mahallelerinde bulunan park, cadde, sokak ve meydan gibi umuma açık yerlerde kurban kesimi yapılmaması istenirken, kurban kesim yerleri dışında komisyonca belirlenen esaslara aykırı olarak kurban kesenler hakkında bazı cezai işlemlerin öngörüldüğü hatırlatıldı. Diğer yandan, Beyşehir’de bayram öncesinde itfaiye ekiplerinin de kent merkezindeki ana caddelerde deterjanlı su ile yıkama çalışması gerçekleştireceği kaydedildi.

HUZURLU BİR BAYRAM İÇİN BEYŞEHİR BELEDİYESİ MESAİDE
Bayram öncesi ve bayram süresince görev alacak personelin, vatandaşların bayramı rahat ve güvenli geçirmeleri için çalışacağını belirten Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, “Bayram tatili süresince zabıta, temizlik ve cenaze hizmetlerinin yanı sıra Fen İşleri Müdürlüğümüze bağlı ekipler, 24 saat mesai esasına dayalı çalışarak vatandaşlarımızın acil ihtiyaçları için görevinin başında olacak. Vatandaşlarımız, alınan tedbirlere rağmen karşılaşabilecekleri sıkıntı, istek ve şikayetleri Alo Zabıta 512 38 66 numaralı telefon hattına bildirmelerini istiyoruz. Yardımlaşma geleneğimizi en güzel şekilde yeniden yaşayacağımız, birlik ve beraberlik anlayışı içinde huzurlu bir bayram diliyorum” dedi.
Özaltun, ayrıca Kurban Bayramı dolayısıyla düzenlenecek resmi bayramlaşma programına Beyşehir halkını da davet ederek, “Bayram sevincimizi tüm hemşehrilerimizle paylaşmanın arzusundayız. Bayramın ikinci günü Cuma namazından sonra 13.30-14.30 saatleri arasında tarihi Eşrefoğlu Camisi önünde gerçekleştirilecek resmi bayramlaşma programına tüm hemşehrilerimizi bekliyoruz” diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA