• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Beyaz saçtan kurtulmak isteyenlere kurşun uyarısı
23 Kasım 2011 Çarşamba 11:38

Beyaz saçtan kurtulmak isteyenlere kurşun uyarısı

Saçtaki beyazlıkları kapatmak için kullanılan ve piyasada yasa dışı satılan ürünlerde sağlığa zararlı kurşun bileşikleri bulunduğu uyarısı yapan
Saçtaki beyazlıkları kapatmak için kullanılan ve piyasada yasa dışı satılan ürünlerde sağlığa zararlı kurşun bileşikleri bulunduğu uyarısı yapan Sağlık Bakanlığınca faturasız ürün alınmaması ve içeriğinde ''kurşun'' bulunan ürünlerden kaçınılması istendi.
     Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü, piyasada yasa dışı satılan saçtaki beyazlıkları giderici ürünlerle ilgili uyarıda bulundu.
     Piyasada gerek internet üzerinden gerekse doğrudan satış yoluyla tüketicilere ulaştırılan saç beyazlık giderici ürünler bulunduğu belirtilen uyarıda, bu ürünlerin saçın doğal kimyasına tesir ederek kullanıldıkları müddetçe etkili olduğu, kullanımın kesilmesi durumunda saçın eski haline döndüğü belirtildi.
     Elde edilen rengin kalıcı olması için ürünün belli aralıklarla tekrar uygulanması gerektiği kaydedilen bakanlığın uyarısında şöyle denildi:
     ''Saç beyazlık giderici ürünler etkilerini genellikle içerdikleri 'Kurşun Asetat' isimli madde ile gerçekleştirmekte olup 2009 yılı itibarıyla Avrupa Birliği ülkeleri ve ülkemizde 'Kurşun' bileşiklerinin (kurşun asetat/lead acetate) kozmetik ürünlerde kullanımı yasaklanmıştır. Kurşun bileşiklerinin kullanımının yasaklamasıyla birlikte mevzuata uygun hareket eden firmalar ürün formüllerini değiştirmiş ve benzer etkiyi elde etmek üzere 'Bismuth Sulfate, Sulfur, Triethanolamine' karışımını kullanmaya başlamıştır. Bununla birlikte kurşun bileşikleri (kurşun asetat) içeren bazı saç beyazlık giderici ürünlerin illegal biçimde piyasada bulunduğu Bakanlığımızca tespit edilmiş ve gerekli çalışmalar başlatılmıştır.''
     Sağlık Bakanlığınca bu ürünleri kullanan tüketicilere yönelik, faturasız ürün alınmaması, faturaların olası problemlere karşı saklanması, ambalaj üzerindeki formüllere dikkat edilmesi, içeriğinde kurşun bulunanların satın alınmaması uyarısında bulunuldu.
     Vatandaşlardan ayrıca bu ürünlerle ilgili Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü Piyasa Gözetimi ve Denetimi Daire Başkanlığına ihbarda bulunmaları da istendi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA