• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Beşşar Esedden itiraf
09 Kasım 2012 Cuma 17:14

Beşşar Esed'den itiraf

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'le gündemi meşgul eden bir röportaj yayımlayan Russia Today, görüşmenin tam metnini de paylaştı.

Kendisini herhangi bir şey için suçlayıp suçlamadığı sorusuna Esed, "Normalde her kararınızda hatalar bulmalısınız, aksi takdirde insan değilsinizdir" yanıtını verdi.

Rus televizyon kanalı Russia Today muhabirinin "Düşmanınız kim?" sorusuna "Suriye'deki istikrarsızlık ve terörizm" yanıtını veren Esed, "Bu durum halkla değil kişilerle ilgili. Tüm sorun benim kalmam ya da gitmemle değil, ülkenin güvende olup olmamasıyla ilgili" diye konuştu.
 
Esed, muhabirin birkaç gündür Şam'da konuştuğu kimselerin sorunun "Esed'in görevden ayrılıp ayrılmaması olmaktan çıktığı" görüşünde olduğunu aktararak bu konudaki düşüncesini sorması üzerine, devlet başkanının gitmesi ya da kalması yönündeki kararı öğrenmenin tek yolununun seçim olduğu yanıtını verdi.

Asıl hedefin kendisi olmadığını, Batı'nın düşmanlar yarattığını, bunun geçmişte Komünizm daha sonra İslam ve sonrasında farklı bir nedenden Saddam Hüseyin olduğunu belirten Beşşar Esed, şimdi de "Esed'in temsil ettiği yeni bir düşman yaratılmak istendiğini" söyledi.
 
Beşşar Esed, bu savaşı kazanırsa bütün bu olanlardan sonra halkıyla nasıl barışacağı sorusuna karşılık da, "Sorun benimle halk arasında değil. Halkla bir sorunum yok" diyerek, ABD'nin, Batı'nın, çok sayıda Arap ülkesinin ve Türkiye'nin kendisine karşı olduğunu savundu ve "Suriye halkı bana karşı olsaydı nasıl burada olabilirdim?" dedi. 

-"Süpermen değilim"-
Esed, kendisinin "süpermen" olmadığını ifade ederek, Suriye'de iç savaşın yaşanmadığını, ülkesindeki savaşın terörizmle ve Suriye'yi istikrarsızlaştırmak için yurt dışından gelen teröristlere verilen desteğe karşı gerçekleştiğini ileri sürdü.

Suriye'de yaşananlardan sonra Suriyelilerin gerçeği umursamayıp kendisini suçlamalarından korkup korkmadığına ilişkin soruya, kendisinin şu anda bu yönde bilgiye sahip olmadığı, bazı insanların düşündükleri şeylerden ise korkmadığı yanıtını veren Esed, ülkesinin durumundan endişelendiğini ve buna odaklanmak zorunda olduklarını söyledi.

-"(Türkiye sınırındaki) Saldırı yanlışlıkla yapılmış olabilir"-

Beşşar Esed, yabancı savaşçılar ve onlara sağlanan lojistik destek olmaması halinde haftalar içinde savaşı hemen sonlandırabileceklerini, aksi takdirde bunun uzun bir savaş olacağını belirtti.
 
Esed Suriye'nin sınırlarındaki durumla ilgili olarak, hiçbir ülkenin sınırlarını kapatamayacağını, komşuyla iyi ilişkilere sahip olunması halinde sınırlara daha iyi koşulların hakim olacağını iddia etti.
 
Beşşar Esed, Suriye ile Türkiye arasındaki anlaşmazlığın halklar arasında değil politikalarından dolayı Türk ve Suriyeli yetkililer arasında olduğunu önü sürdü.
 
Suriye Devlet Başkanı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile en son ne zaman konuştuğu yönündeki soruya, Erdoğan ile en son seçim zaferini kutlamak için 2011 yılı Mayıs ayında konuştuğu yanıtını verdi.
 
Esed, sınırdan Türkiye'ye kimin saldırdığı yönündeki soruyu yanıtlarken de, bunun cevabını bulmak için iki ülke ordularının ortak bir komite oluşturması gerektiğini, Türk hükümetinden bunu talep ettiklerini ancak olumsuz yanıt aldıklarını, bu nedenle muhabirin sorusuna bir yanıt verilemeyeceğini söyledi.
 Beşşar Esed, hükümete bağlı güçlerin söz konusu saldırıları yanlışlıkla yapmış olacağı ihtimalini de kabul ederek, "Bu olabilir. Bir olasılık ve her savaşta hatalarınız olur" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA