• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Beşir Atalay: Ortada kriz yok
24 Nisan 2014 Perşembe 14:44

Beşir Atalay: Ortada kriz yok

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay gündeme dair açıklamalarda bulundu.
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, "Cesaretimiz tabii daha da arttı. Cumhurbaşkanlığı konusu önümüzde rahat bir çalışma bizim. Çok iyi bir istişare mekanizması. Hiçbir zorluk yok. Kendi istişare mekanizmalarımız içinde biz bunu olgunlaştırıyoruz. Giderek olgunlaşıyor. Kendi içimizde değerlendirmeler var bütün teşkilatlarımızla hatta bütün kongre delegeleriyle değerlendirmeler yapılacak. Dışarıda görüldüğü gibi yani bazen sanıldığı gibi hiçbir yerde bir kriz, sorun yok çok rahat yürüyor onu ifade edebilirim." dedi.
Beşiktaş Yıldız Parkı içindeki Malta Köşkü'nde AK Parti AR-GE Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen 'Siyasetin Mihenk Taşı Seçimler ve 30 Mart' konulu çalıştaya, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı AR-GE Başkanı İstanbul Milletvekili Ekrem Erdem, AK Parti AR-GE Başkan Yardımcısı Şanlıurfa Milletvekili Zeynep Karahan Uslu, Başbakan Baş Danışmanı Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan'ın da aralarında bulunduğu parti temsilcileri, akademisyen, gazeteci, yazar ve araştırma şirketi temsilcileri katıldı.
"SİYASET DIŞI FAKTÖRLERİN EN FAZLA ROL ALDIĞI BİR SEÇİM OLDU"
Çalıştay öncesi basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, AK Parti'nin 12 yıl içinde 5 seçim, 2 referandum yaşadığını belirterek, "Bu seçimle 8 oldu. Mukayese ettiğimizde sanki birçok açıdan en zor seçim diye niteleleyebiliriz bunu. Yani kendine hasları çok olan bir seçim. Kendine hasları dediğimizde mesela ittifaklar konusu en belirgin bu seçimde oldu. Hiç bir araya gelemeyecekler bir araya geldi. Hele yerel düzeyde baktığınızda bazı illerde ilçelerde gerçekten çok tuhaf diyebileceğimiz ittifaklar oldu. Siyaset dışı faktörlerin en fazla rol aldığı bir seçim oldu. Belki siyasi partilerden daha çok çalıştı o mekanizmalar. Bu seçimin temel özelliklerinden birisiydi." dedi.
"LAFA DEĞİL İCRAATA BAKARIM"
Beşir Atalay, seçim kampanyalarının iyi analiz edilmesi gerektiğine dikkati çekerek, "Doğrusu kampanyalarda ipuçlarını yakaladılar. Köşelerinde yazdılar. Ama akademik ortamlarda da bu kampanyaların değerlendirilmesi lazım. Biz AK Parti olarak dört dörtlük bir kampanya yürüttük bu seçimde. 5 seçim, 2 referanduma baktığımızda en temiz, çizgileri iyi belirlenmiş ve bütün ayrıntılarıyla daha iyi yönetilmiş bir kampanyamız var bizim. Pırıl pırıl bir kampanya diyebilirim. Çok disiplinli ve olgunlaşmış bir kampanya sebebi şu biz parti olarak çok tecrübeli olduk seçim kampanyaları için ekiplerimiz ve bütün birimlerimiz. Hem de bizimle çalışan profesyonel kuruluşlar da bizi daha iyi anlar oldu. İcraatla başladık mesela. 'Lafa değil icraata bakarım' meseli. Zaten o toplumu teslim alıyor. Siz çok somutun üstünde gidiyorsunuz ve iktidar partisi olarak yapmanız gereken en önemli vurguyu yapıyorsunuz. Tüm bunlar tabi çok iyi çalışıldı. Kampanyamızın hiçbir boyutunu eksik bırakmadık. 24 saat çalışırız biz. Hangi mitinglerde hangi lider ne söylüyor. Genel başkanımızın mitingleri. Hangi sözlerine müdahale etmeliyiz. Akşamları kendisine bir rapor veririz. Beklentilerimizi sunarız. Bazen mitinge gitmeden önce evine gider 'bugünkü mitingde şu konular' deriz ve oda genelde uyar. " dedi.
"2011 SEÇİMİNDEN BERİ YÜZDE 50 BANDINDA DEVAM EDİYORUZ"
Atalay, vatandaşın nabzını iyi tutmanın çok önemli olduğunu belirterek, seçim dönemi kendilerinin aylık gündemlerini haftalığa indirdiklerini söyleyerek, "Seçimin başlangıcında bütün illeri ayrı çalıştık. Sonra kritik iller tekrar mart ortasında çalışıldı. 81 il 121 bin denekli seçime başlarken çok geniş, AK Parti dönemindeki en geniş örneklemle araştırmayı burda yaptık o verilerle kampanyamızın diğer kısımlarının dizaynını yapmaya çalıştık. Bu sonuçlara baktığınızda biz zaten şu anda çalışıyoruz. Tekrar seçmen tutumunun gerekçelerini öğrenmek için şu anda alanda geniş kapsamlı bir çalışma var. 40 ile uzmanlar gitti, sosyal bilimciler gitti. Onlar illerden görüşmelerle bize kanaatler getirecekler. Şu anda seçim sonuçları analizimiz çıktı. Sonuçlara baktığımızda tabii bu AK Parti açısından büyük bir başarıdır, büyük bir zaferdir. Burada bazen değerlendirmeler oluyor. 'AK Parti'nin oyu düştü' gibi falan öyle değil. 2011 seçiminden beri yüzde 50 bandında devam ediyoruz biz. Bazen bir iki puan üstüne çıkar bazen aşağıya iner. Bu seçimin bize verdiği en olumlu mesaj Türkiye'nin her tarafında yine en güçlü partiyiz, tam bir Türkiye partisiyiz. Her kesimden, her şehirden her bölgeden oy alan bir partiyiz. Güneydoğu'ya baktığımızda çözüm sürecinin ne kadar önemli olduğunu bir daha gördük. Bölgede vatandaşlarımız terör ve şiddet yerine siyasetin içinde sorunları dile getirmenin ne kadar daha güzel, önemli, anlamlı olduğunu gördüler" diye konuştu.
"CUMHURBAŞKANLIĞI KONUSU ÖNÜMÜZDE RAHAT BİR ÇALIŞMA BİZİM"
Ağustos ayında gerçekleştirilecek olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerine değinen Atalay, "Cesaretimiz tabii daha da arttı. Cumhurbaşkanlığı konusu önümüzde rahat bir çalışma bizim. Çok iyi bir istişare mekanizması. Hiçbir zorluk yok. Kendi istişare mekanizmalarımız içinde biz bunu olgunlaştırıyoruz. Giderek olgunlaşıyor. Kendi içimizde değerlendirmeler var bütün teşkilatlarımızla hatta bütün kongre delegeleriyle değerlendirmeler yapılacak. Dışarıda görüldüğü gibi yani bazen sanıldığı gibi hiçbir yerde bir kriz, sorun yok çok rahat yürüyor onu ifade edebilirim." dedi. Atalay, çözüm süreciyle ilgili analiz ve değerlendirmelerinin olduğunu, geçen hafta ilgililerle bir araya gelerek kapsamlı bir analiz çalışması yaptıklarını vurgulayarak, "En küçük bir tereddütümüz yok nasıl bugüne kadar getirdiysek bundan sonra da onu iyi şekilde planlayacağız" dedi.
"CUMHURBAŞKANIMIZ ERMENİSTAN'A GİTTİ BAŞKA ADIMLAR ATILDI AMA SONRA KESİLMELER OLDU"
Atalay, Başbakan Erdoğan'ın dün açıkladığı yeni bir konunun olduğunu belirterek şunları söyledi:
"100 yıllık önümüzde bir sorun. O konuda çok ileri bir açıklama. İleri bir adım atıldı bu çok önemlidir bunların hepsi milletin bize verdiği yeni destekle yeni güçle oluyor. Milletin güveni olduğunda Türkiye'nin en kronik sorunlarını bile cesaretle omuzluyorsunuz. Çözüm süreci bunlardan biriydi şu anda dünkü sayın Başbakanımızın açıklaması yine bunlardan birisi. 100. yıla doğru giderken bu sorunları artık kökten çözelim mesajıdır bu. Acılar üzerine hiç kimse gelecek inşa edemez. Varsa bunları çözmek, gidermek lazım. Türkiye geçmişte bu konuda adımlar attı Cumhurbaşkanımız Ermenistan'a gitti başka adımlar atıldı ama sonra kesilmeler oldu. Türkiye'nin önünde uluslararası alanda her sene yenilen, her sene 24 Nisan gelirken ortaya çıkan bir sorun. Bunları artık temizlememiz lazım. Dünkü adım bu açıdan da değerlidir."
"MİLLETİMİZ 45,5 GİBİ NET BİR SONUCU AK PARTİYE HEDİYE ETMİŞTİR "
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı AR-GE Başkanı İstanbul Milletvekili Ekrem Erdem ise AK Parti'nin 30 Mart'ta bütün karalama kampanyalarına ve her türlü saldırıya rağmen başarı ile çıktığını söyledi. Gezi olayları ve arkasından devlet içerisindeki paralel yapının koordinesinde 17 ve 25 Aralık tarihlerinde darbe girişimlerinin uygulamaya konulduğunu ifade eden Erdem, "İktidarımıza yönelik ortak bir yok etme operasyonuna dönüştürülmüştür. Muhalefetin 30 Mart'ta yaptığı seçim kampanyası bu güne kadar hiçbir seçimde olmayan peş peşe darbe girişimleri ahlak dışı faaliyetler, tapeler ve sokak hareketleri ile seçimleri etkilemeye ve netice almaya çalışan muhalefetin yaptığı normal bir seçim kampanyası değil, bir karalama kampanyası olmuştur. Başbakanımızın hedef tahtasına oturtulduğu bu süreci, milletimiz, kirli bir ittifak olarak değerlendirmiş ve buna tepki olarak ta seçimlerde yüzde 45,5 gibi net bir sonucu AK Partiye hediye etmiştir." dedi.
"1394 BELEDİYENİN 823 TANESİNİ AK PARTİ ADAYLARI KAZANMIŞTIR"
30 Mart'taki seçimlerde kazanılan belediyelere bakıldığında AK Parti'nin rakiplerine açık ara fark attığını belirten Erdem, "1394 belediyenin 823 tanesini AK Parti adayları kazanmıştır. Yani, toplam belediyelerin yüzde 59'unu AK Parti almıştır. AK Parti 81 vilayetin 48'inde birinci parti, 29'un da ikinci parti, sadece 4'ünde üçüncü parti olmuştur. 7 coğrafi bölgenin 6'sında AK Parti birinci parti olmuştur. Sadece 1500 oy farkı ile ikinci olduk. Şu görülmüştür ki, Türkiye'de sandık dışı formül arayanlar her zaman kaybetmeye mahkumdur. Bu sonuçlardan sonra, vesayetin son kaleleri de büyük darbe almış, siyasal değişimin tek adresinin sandık olduğu tescillenmiştir. " diye konuştu.
"AK PARTİ'NİN CUMHURBAŞKANI ADAYININ KİM OLACAĞI YÖNÜNDEDİR"
Ağustos ayında yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerine de değinen Erdem, "30 Mart seçim sonuçlarından sonra kamuoyundaki tartışma konusu hangi partinin kimi Cumhurbaşkanı adayı olarak göstereceği değil, AK Parti'nin Cumhurbaşkanı adayının kim olacağı yönündedir. Ve adayın ilk turda yüzde kaç oy alacağı üzerine değerlendirmeler yapılmaktadır. " dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA