• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Besicilerde ithal sığır bekliyor
04 Temmuz 2010 Pazar 13:13

Besicilerde ithal sığır bekliyor

Geçtiğimiz Salı günü 14,5 liraya çıkan toptan karkas etin fiyatı, 13,8 liraya geriledi.
Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Üst Birliği Başkan Yardımcısı Nazif Karabulut, besi materyali temininde sıkıntı olduğu için kesime verilen hayvanların yerinin boş kaldığını belirterek, ''20 bin besi sığırının bir an önce ülkeye girmesi lazım'' dedi.
     AA muhabirinin, Türkiye'deki besiciliğin merkezlerinden biri olan Konya'da yaptığı araştırmaya göre, karkas et fiyatında 2 hafta önce başlayan yeniden yükseliş durdu, fiyatlar gerilemeye başladı.
     Geçtiğimiz Salı günü 14,5 liraya çıkan toptan karkas etin fiyatı, 13,8 liraya geriledi.
     Günde 700-800 sığırın kesime verildiği Konya'daki besiciler, şuan gemiyle Türkiye'ye gelmekte olduğu belirtilen 7 bin baş kasaplık ithal sığırın, ülkedeki et talebini ancak kısa bir süre karşılamaya yeteceğini, bu ithalatın et fiyatlarında fazlaca bir değişikliğe neden olmayacağını düşünüyor.
     Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Üst Birliği Başkan Yardımcılığı görevini de yürüten, Konya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Nazif Karabulut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sorunun çözümü için kasaplıktan çok besi sığırı ithalatını önemli gördüklerini söyledi.
     Karabulut, şunları kaydetti:
     ''Yapılan ihale çerçevesinde ilk etapta 20 bin besi sığırı ithal edilecek. Konya Kırmızı Et Üreticileri Birliği üyeleri ithal edilecek bu hayvanlardan 7 bini için talip oldu. Tabi ki birliğimize üye olmayan besiciler de bireysel olarak bu besi hayvanlarından almak için şahsen başvuruda bulundu. Besiye alınacak genç hayvanların fiyatı oldukça pahalı. Besi materyali temininde sıkıntı olduğu için kesime verilen hayvanın yeri boş kalıyor. 20 bin besi sığırının bir an önce ülkeye girmesi lazım. Besici, genç hayvanların fiyatı yüksek olunca, ahırını doldurmak için ithal besi hayvanlarını bekliyor.''
     Tarım ve Köyişleri Bakanlığının, gönderdiği uzmanlarla tüm illerde yeniden hayvan varlığını kontrol ettirip, soruna çözüm yolu aradığını anlatan Karabulut, ''Konya'ya gönderilen uzmanı, besihanelerde dolaştırarak durumu kendisine anlattık, notlar aldı. 2 gün önce Konya'ya gelen uzman, araştırmasını şuan ilçelerde sürdürüyor. Bakanlık bu çalışmalarla soruna çözüm bulmaya çalışıyor'' diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA