• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Besiciler Konyada yol kapattı
03 Mayıs 2010 Pazartesi 12:36

Besiciler Konya'da yol kapattı

Konya'da canlı hayvan ve et ithalatı kararını protesto eden besiciler yapılan basın açıklamasından sonra Konya-Adana karayolunu trafiğe kapattı.

Konya'da canlı hayvan ve et ithalatı kararını protesto eden besiciler yapılan basın açıklamasından sonra Konya-Adana karayolunu trafiğe kapattı. Bir süre araçların geçişine izin vermeyen besiciler, et ithalatı kararını ellerinde pankart ve dövizlerle çeşitli sloganlar atıp protesto etti.

Konya-Adana karayolu üzerinde bulunan canlı hayvan pazar yerinde toplanan besiciler ellerinde pankart ve dövizlerle canlı hayvan ve et ithalatı kararını protesto etti.
 
Ellerindeki pankart ve dövizlerle canlı hayvan ve et ithalatına karşı çeşitli sloganlar atan besiciler, alınan bu karardan vazgeçilmesini istedi. Konuyla ilişkin yapılan basın açıklamasında konuşan Konya Kırmızı Et Ürünleri Tarımsal Üreticiler Birliği Başkanı Nazif Karabulut, "Vatandaşa ucuz et yedirmeyi hedefleyen canlı hayvan ve et ithalatı kararı, sadece büyük üreticileri değil, geçimlerini bu şekilde sağlayan binlerce küçük işletme ve aileyi de derinden sarsacak ve sektörde derin yaralar açacaktır. Geçici olarak yaşandığına inanılan et fiyatlarındaki artışa çözüm olarak düşünülen böylesine kapsamlı bir ithalat kavramı, Türk hayvancılık sektörünün tamamen yok olmasına neden olabilecek ve ülkemizin dışa bağımlı olduğu sektörlere bir yenisinin daha eklenmesini sağlamaktan öte bir işe yaramacaktır. Bir hafta önce kilosu 15-16 TL'ye satılan et market reyonlarında 30-35 TL'ye satılıyordu. Bu fark besicinin cebine girmiyor. Piyasada satılan etin fiyatı, kesinlikle besicinin elinden çıkan fiyat değildir. Son bir kaç ayın dışında, son 5 yıl içerisinde et ve süt fiyatları artmamış hatta düşmüştür. Bugün besiye alınacak bir dananın kilogram maliyeti 13 lirayı bulmuştur. Yetiştiricinin bu hayvanı en az 8 ay besledikten sonra 1 kilo et maliyeti 14.8 lirayı bulmaktadır. Yetiştirdiği hayvanı bu maliyetin üzerinde bir fiyata satmalı ki bir kazanç elde edebilsin" dedi.
 
Et ithalatını gündeme getirmek isteyenlerin Türkiye'de dünyanın en pahalı etinin satıldığını gerekçe göstermek istediklerini ifade eden Karabulut, "Oysa ülkemiz, başta benzin olmak üzere tarım ve hayvancılığın önemli girdilerinde de dünya şampiyonudur. Et fiyatları açısından ABD, Avustralya ve Avrupa ülkelerini örnek gösterenlerin bu ülkelerdeki yem ve diğer girdi fiyatlarını incelemelerinde de yarar görüyoruz. Sektörde ihtiyaç duyulan tüm girdiler pahalı iken, etin fiyatının düşmesini beklemek sağduyulu bir yaklaşım değildir. Et ithalatının başlamasıyla birlikte geçimlerini bu şekilde sağlayan tüm besici ve üreticilerin de sonu hazırlanmış olmaktadır. Böylelikle de Türkiye tümüyle ithal ete muhtaç olduğu bir sürece sürüklenmiş olacaktır" şeklinde konuştu.
 
Besiciliğin Türkiye'de 17 milyon insanın geçimini sağladığı tarım sektörüyle birlikte büyüyen son derece önemli bir sektör olduğunu kaydeden Karabulut, "Geçmişte bunun gibi senaryoları görmedik mi? 1980'li yıllarda halkımıza menşei belli olmayan bufalo ve hastalıklı etler ülkemize sokulmuş olup bunun sonucunda insanlarımızda hastalıklar artmıştır. 1990'lı yıllarda yine aynı oyun, yine aynı senaryo oynanmış Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde deli dana hastalığı yaygınken, 2. kalite sığır etleri bizlere yedirilmedi mi? Şimdi ise senaryo aynı oyuncular değişik. Avrupa'nın hastalıklı ve hormonlu etleri bizlere yedirilmek isteniyor. İşte biz bu nedenle ithale karşıyız. Halkımız kaliteli ve sağlıklı etleri ancak kendi üreticisinin yetiştirdiği etleri yer. Şu anda fiyatlar makul bir seviyeye inmiş olup ithal ete gerek kalmamıştır. Tüketici hakları korunduğu kadar üreticilerin de devamlılığı göz önüne alınarak onların da hakları korunmalıdır" diye konuştu.
 
Basın açıklamasın ardından ellerindeki pankartlarla yürüyüşe geçen besiciler sloganlar atarak polisin engelleme çalışmalarına rağmen Konya-Adana karayolunu çift yönlü olarak trafiğe kapattı. Yola oturup araçların geçişine izin vermeyen besiciler sloganlar atarak protesto eylemlerine sürdürdü. Polisin takviye kuvvet istediği eylemler sırasında besicilerden biri, protestosunu üzerindeki kıyafeti çıkardıktan sonra yarı çıplak olarak sürdürdü. Besiciler daha sonra karayolunu trafiğe açarak olaysız bir
şekilde dağıldı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA