• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Besici kredilerin ertelenmesini istiyor
26 Ağustos 2012 Pazar 15:09

Besici kredilerin ertelenmesini istiyor

Konya Ticaret Borsası (KTB) Yönetim Kurulu Üyesi Kıyasettin Taşkın, besicilerin iki yıl önce verilen ve geri ödemesi yakında başlayacak kredilerde erteleme istediğini söyledi.
Konya Ticaret Borsası (KTB) Yönetim Kurulu Üyesi Kıyasettin Taşkın, besicilerin iki yıl önce verilen ve geri ödemesi yakında başlayacak kredilerde erteleme istediğini söyledi.
2007 ve 2008’de yaşanan kuraklığın yem fiyatlarını yükseltmesi ve çiğ süt fiyatının da düşmesiyle birlikte yaklaşık 800 bin süt ineğinin kesildiğini ifade eden KTB Yönetim Kurulu Üyesi Kıyasettin Taşkın, “Hayvan varlığının azalmasıyla özellikle 2009’dan itibaren et fiyatları tırmandı. Böylece kasaplık ve besilik büyükbaş ithal edilmeye başlandı. Akabinde karkas et ithalatına da başlandı. Hükümet yaşanan et sektöründeki krizi ithalat yolu ile kısa vadede, hayvancılığı geliştirmek amacıyla verdiği sıfır faizli krediler ile de orta ve uzun vadede olumlu adımlar attı. Verilecek kredilerin talebi arttırmasıyla piyasada 4-5 bin lira olan damızlık inek fiyatları bir anda arttı. Artan talebin hayvan fiyatlarını suni olarak yükselttiğini ve yatırımcıların buna dikkat etmesi uyarısını yapmıştık. Buna rağmen kredi alanların süt ineklerine yoğun talebi ile hayvan fiyatları değerinin üzerinde 7-8 bin liraya işlem gördü” dedi. Kıyasettin Taşkın, konuşmasına şöyle devam etti:
“O zaman 12-13 lira olan canlı kilogram fiyatı, bugün 8-9 lira. Çiğ süt fiyatı 80-90 kuruş olduğu günümüzde yem fiyatlarının çok artması besiciyi kara kara düşündürüyor. Devletin hayvan başına verdiği 300 liralık destek de bu zararı karşılamıyor. İthal canlı hayvan ve et ithalatının devam ettiği bir ortamda kredi ile besi hayvanı alanlar hayvanını kesemiyor. Kredi ödemesinin makul bir tarihe ötelenmesi besici esnafını rahatlatacak ve yeni bir krizin önüne geçecek.”
1 Ağustos 2010 ile 31 Aralık 2011 tarihleri arasında yaklaşık 102 bin işletmeye 5,6 milyar lira sıfır faizli kredi verildiğini ve bunun toplam tarımsal kredilerin yaklaşık yüzde 30’una denk geldiğini belirten Taşkın, bakanlığın hayvansal üretime verdiği destekleri işletmenin kaba yem üretmesini teşvik edici yönde belirlemesinin uzun vadede çok önemli bir adım olacağını ifade etti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ev Eşyaları Neye Göre Seçilir?
  • Spor Gereçleri ve Kullanım Şekilleri
  • Konya’da yarın elektrik olmayacak mahalleler (8 Şubat 2024)
  • Konyaspor uzatmalarda güldü!
  • Alev Alatlı hayatını kaybetti
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA