• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bera Holding’ten karalama kampanyasına cevap geldi
20 Ağustos 2019 Salı 12:17

Bera Holding’ten karalama kampanyasına cevap geldi

Bera Holding yönetim kurulu Birgün Gazetesi ve Yeniçağ Gazetelerinde ‘AKP kendi yeşil sermayesini yaratmaya devam ediyor: Tanıdığa özel yapılaşma izni’ başlıklı haberleri ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Bera Holding yönetim kurulu Birgün Gazetesi ve Yeniçağ Gazetelerinde ‘AKP kendi yeşil sermayesini yaratmaya devam ediyor: Tanıdığa özel yapılaşma izni’ başlıklı haberleri ile ilgili basın açıklaması yaptı. Açıklamada Seferihisar Doğanbey bölgesindeki arazilerde habere konu olan 9 parselden sadece 4 parselin Bera Holding’e ait olduğu belirtildi.

Holdingden o haberlere ilişkin yapılan açıklama şu şekilde:

“18.08.2019 Tarihli Birgün Gazetesi ve Yeniçağ Gazetelerinde ‘AKP kendi yeşil sermayesini yaratmaya devam ediyor: Tanıdığa özel yapılaşma izni’ başlıklı gerçeği yansıtmayan kasıtlı bir haber yapılmıştır.   Haberde bahsi geçen arazi tek parça olup ve 4 ayrı parselden oluşmaktadır ve 1997 yılında holdingimize bağlı Taç Turizm şirketimizce satın alınmıştır. Habere konu olan 9 parselden sadece 4 parsel şirketimize ait olup diğer parsellerin şirketimizle bir ilgisi yoktur.

Arazimizin sit alanı ve Turizm alanı açısından geçmişi şöyledir; Turizm Bakanlığı 2006 yılında Seferihisar ve Çevresinde turizm yatırımlarını teşvik etmek için arazimizin de aralarında bulunduğu geniş bir bölgeyi turizm alanı ilan etmiştir. Seferihisar Belediyesi de turizm alanlarının imar planlarını yapmak üzere Turizm Bakanlığından yetki almıştır. Bunun üzerine Şirketimiz imar planı çalışmaları için Seferihisar belediyesi ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.  Seferihisar Belediyesi Turizm alanı projelerini içeren 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planları için resmi kurumlardan gerekli izinleri bizzat kendisi almıştır. Belediye imar planlarını konunun muhatabı olan İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Turizm Bakanlığına gönderilmiştir. Turizm Bakanlığı da aralarında bizim projemizin de bulunduğu imar planlarına uygunluk vermiştir. Projemiz Turizm Bakanlığınca uygun bulunmasına rağmen şirketimizin o günlerde yaşadığı sıkıntılar nedeni ile projenin uygulaması askıya alınmıştır. Eğer o gün projelerimizi yapabilmiş olsa idik bugün bu tür haberlere konu olmayacaktı. Projemizi gerçekleştirmemiş olsak da bu güne kadar arazimiz için verilmiş olan turizm alanı müktesep hakkımız korunmuştur.

Bakanlıkların görev dağılımları ile ilgili yapılan son yasal düzenlemeler sonucunda sit alanları belirleme görevi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü bünyesinde kurulmuş olan bağımsız komisyonlara verilmiştir. Ayrıca yeni yapılan düzenlemeler ile sit alanı tanımlarının da hem sayısı artırılmış hem de detaylandırılarak yeniden tanımlanmıştır. Bu tanımlar kapsamda komisyonun hazırladığı sit irdeleme raporunda aralarında arazimiz de dâhil, daha önceki ‘Birinci Derece Sit Alanı’ olan kısımların ‘Nitelikli Doğal Koruma Alanları’ kategorisine, ‘İkinci Derece Sit Alanı’ olan kısımlarında  ‘Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanları’ kategorisine soktuğu görülmektedir. Komisyon raporundan bu kararların sadece bizim parseller için değil bu bölgede bulunan binlerce parsel için uygulanmış kararlar olduğu gözlemlenmiştir.

Şirketimiz açısından olaya baktığımızda, geçmişte Turizm Bakanlığı tarafından Turizm alanı ilan edilen bizim arazimizin de içinde bulunduğu geniş bölgenin, komisyon tarafından Turizm alanı olacak şekilde İkinci Derece Sit Alanına karşılık gelecek şekilde eski hali ile korunduğu görülmektedir. Komisyonun bölgenin gelişmesini ön gören kamu yararını dikkate aldığı ve Seferihisar bölgesinde Turizmi geliştirmek için eskiden Turizm Bakanlığın ilan ettiği turizm alanlarının büyük oranda hak kaybına uğramadığı görülmektedir. Daha önceki uygulamada bizim arazimiz dâhil bölgedeki ‘Birinci Derece Sit Alanları’ olarak tanımlanan alanlar yeni uygulamada ‘Nitelikli Doğal Koruma Alanları’ kategorisine alınarak eskiden olduğu gibi hiç bir yapılanmaya izin verilmemektedir. Turizm Bakanlığınca Turizm alanı ilan edilen ve bizim arazimiz dâhil bölgedeki ‘İkince Derece Sit Alanı’ olan alanlar   ‘Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanları’ kategorisine alınarak eski mevcut halinin korunduğu anlaşılmaktadır. Dolayısı ile Komisyon raporuyla şirketimize verilmiş özel bir imtiyaz söz konusu olmayıp bölgedeki genel uygulamanın bu yönde olduğu gözlenmektedir. Ayrıca ‘Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanlarında’ her türlü imar çalışması Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yetkisindedir ve hiç kimse kendi başına bir yapılaşma yapamaz.

Bera Holding, 2005 yılındaki TBMM araştırma komisyonu raporu sonucunda Borsaya açılmıştır. Holding 5.000 çalışanı ve 2.3 Milyar TL cirosu ile faaliyetlerini Turizm dâhil birçok sektörde başarı ile sürdürmektedir. 70.000 kurucu ortağımızın yanında borsadan hisse senedi alan on birlerce ortağımız bulunmaktadır. Şirket ortaklarımızın hiç biri %1 den fazla hisseye sahip olmadığından hiç kimse hâkim hisseye sahip değildir. Haberde iddia edildiği gibi Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Ali Rıza Alaboyun şirketin ortağı ve sahibi değildir. Sayın Alaboyun 2018 yılında yapılan seçimli genel kurul ile Yönetim kurlu başkanlığına yeniden seçilmiştir.

Bera Holding hisselerinin tamamı borsaya açık bir holding olup, sermayenin tabana yayıldığı ve küçük birikimlerin ekonomiye kazandırıldığı, profesyonel yöneticiler ile  yönetilen  kurumsal bir işletmedir. Bera Holding ülkemizin ekonomisine ve istihdamına katkı sağlamaya devam edecektir. Yasal olarak verilmiş haklarımızı koruma ve yerine getirme dışında hiçbir kamu kuruluşundan imtiyazlı bir talebimiz olmamıştır ve olmayacaktır”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Berna Laçin'i Bakan Selçuk rezil etti
  • Çocuklar şehirler arası yolculuk yapabilir! Tek bir şartı var
  • Konya ve çevresi için sağanak yağış uyarısı
  • HSK kararı! 1 Haziran'da başlayacak
  • Haftasonu kısıtlama var! İşte kısıtlamadan muaf olanlar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA