• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bengi:Örgütlenme en büyük sorun
10 Ocak 2011 Pazartesi 17:49

Bengi:'Örgütlenme en büyük sorun'

Anadolu Ajansı (AA) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Dr. Hilmi Bengi, çalışan gazetecilerin en büyük sorunlardan birinin örgütlenme olduğunu söyledi.
Anadolu Ajansı (AA) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Dr. Hilmi Bengi, çalışan gazetecilerin en büyük sorunlardan birinin örgütlenme olduğunu söyleyerek, ''Eğer gazeteciler kendi alanlarında yeterince örgütlenmiş olsalar, bir çok sorunun üstesinden gelebilirler. Ama maalesef Türkiye Gazeteciler Sendikası neredeyse sadece Anadolu Ajansı'nda örgütlü'' dedi. 
 
Bengi, Dedeman Konya Otel'de gerçekleştirilen ''Gazeteciliğin Güncel Sorunları'' panelinde, gazeteciler açısından yıpranma hakkının önemli bir husus olduğunu ancak bu hakkın gazetecilerin elinden alındığını oysa gazetecilerin en fazla yıpranan çalışanlar arasında yer aldığını söyledi.
     Bu konuyla ilgili bir örnek vermek istediğini ifade eden Bengi, ''Daha geçen hafta ODTÜ'deki olaylar sırasında Anadolu Ajansı kameramanı başına gelen irice bir taş sebebiyle yaralandı. Geçmişte meydana gelen olaylarda da bir çok gazeteci arkadaşımızdan kimisi hayatını kaybetti, kimisi yaralandı, çeşitli sıkıntılara maruz kaldılar'' diye konuştu. 
   
 Gazeteciliğin yoğun çalışılan bir meslek olduğunu vurgulayan Bengi, şunları kaydetti:
     ''Gazeteciler stres altında görev yapıyor. Birkaç gün önce Anadolu Ajansı bültenlerine yansıyan bir haberden söz etmek istiyorum. Doç. Dr. Seden Erten Çelik, yaptığı bir araştırmaya dayalı olarak verdiği bilgilerde, en fazla stres altında çalışan mesleklerden birinin gazetecilik olduğunu ve gazetecilerde kalp rahatsızlığının çok ciddi oranlarda bulunduğunu ifade ediyor. Bu son haber bile başlı başına yıpranma hakkının iadesinin istikametinde bir çalışma yapılmasını haklı kılan bir unsur olarak söylenebilir.''
    
     -''ÖRGÜTLENME EN BÜYÜK SORUN''-
    
     Bengi, çalışan gazetecilerin en büyük sorunlardan birinin örgütlenme olduğunu söyledi.
     Bu sorunun belki de diğer sorunların tam manasıyla halledilememesinden kaynaklandığına işaret eden Bengi, şöyle devam etti:
     ''Eğer gazeteciler kendi alanlarında yeterince örgütlenmiş olsalar, bir çok sorunun üstesinden gelebilirler. Ama maalesef Türkiye Gazeteciler Sendikası neredeyse sadece Anadolu Ajansı'nda örgütlü. Bütün eforunu, bütün mücadelesini Anadolu Ajansı için harcıyor. Biz verebildiğimiz imkanları en iyi şekilde vermeye çalışıyoruz. Çalışan gazetecilere haklarını tanıyan yegane kuruluşun Anadolu Ajansı olduğunu söyleyebilirim. Bizdeki bu yapının bütün basın kuruluşlarına yaygınlaştırılması gerektiğini düşünüyorum. Türkiye Gazeteciler Sendikasının ya da bu alanda görev üstlenecek diğer sendikaların devreye girmesi gerektiğini, bütün medyayı kucaklayarak sorunların çözümü istikametinde çalışma gerektiğini ifade etmek istiyorum.''
    
     -''EMEKLERİNİ SERMAYE YAPMIŞLAR''-
    
     Çalışan gazetecinin emeğini sermayeye dönüştüren kişi olduğunu vurgulayan Bengi, şöyle konuştu:
     ''Bu meslekte çalışan arkadaşlar, geçmiş döneme baktığımız zaman özellikle yerel ve yaygın basında görev yapan meslek büyüklerimiz emekleriyle bir şeyler üretmişler. Kamuoyunu aydınlatma görevini üstlenmişler. Bu işi ticari kaygılardan uzak sadece kamuoyunun bilgilendirilmesi istikametinde bir şeyler yapabilmek için severek yapmışlar, mücadele etmişler. Bu uğurda kimisi özgürlüklerinden bile mahrum kalma riskini göze almış. Ama onlar emeklerini sermaye yaparak çalışmışlar ve bunları yatırıma dönüştürmüşler.''
    
     -''ÇALIŞANININ ÜCRETİNİ SERMAYE OLARAK GÖREN İŞVERENLER''-
    
     Bengi, bugün ise farklı bir durumla karşı karşıya olunduğunu belirterek, şöyle devam etti:
     ''Bugün yatırım için çalışanının ücretini sermayeye aktaran işverenleri görüyoruz. Çalışanının ücretini sermaye olarak kabul eden, çalışanının ücretini ödemeden sermayesini geliştirmek için başka gayretlere yönelen işverenlerden söz ediyoruz. Bu globalleşmenin etkisi mi, tekelleşmenin bir yansıması mı, yoksa işin ticari boyutunun öne çıkması mı? Bunun üniversitelerde tartışılması gerektiğini düşünüyorum. Oysa biz alın teri kurumadan çalışanın hakkını verilmesi gerektiğine inanan insanlardanız.''
     Kamu hizmeti yayıncılığının unutulduğuna dikkati çeken Bengi, belirli grupların, ideolojilerin ya da işverenin çıkarlarını öne çıkaran bir gazetecilik anlayışının ön planda olduğunu söyledi.
     Gazetelerin toplum için var olduğunu vurgulayan Bengi, ''Gazeteciler kamuoyunun doğru bilgilerle aydınlatılması için vardır. Kamu adına bir şey yapmak ve kamuyu doğru bilgilendirmek adına gayret göstermeliyiz'' dedi.
     İletişim mezunlarına öncelik tanıyan bir yaklaşımları olduğunu ifade eden Bengi, bütün birimler itibariyle önceliği iletişim mezunlarına verdiklerini anlattı.
     Bengi, genel alanda muhabirlik yapacak olanlara İletişim Fakültesi mezuniyetini şart koştuklarını ifade ederek, ''Ama ihtisas gerektiren, uzmanlık isteyen spor, ekonomi ve diplomasi gibi alanlarda o alanda eğitim yapan diğer bölümlerden de eleman alıyoruz. Ama genel olarak İletişim Fakültesi mezunlarına öncelik verilmesi taraftarıyım'' diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA