• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ben hırsız, kapıyı açar mısınız?
24 Ekim 2010 Pazar 14:48

Ben hırsız, kapıyı açar mısınız?

Adana Emniyet Müdürlüğü ekibi, hırsızlık olaylarına karşı vatandaşların dikkatini çekebilmek için apartman zillerini çalarak bazen "hırsız" bazen "tüpçü" bazen de "pizzacı" numarası yaptı.
Adana Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü, hırsızlık olaylarına karşı vatandaşların dikkatini çekebilmek için yeni bir proje daha hayata geçirdi. Yaklaşık 6 ay önce 4 bin 400 ev gezilerek zillere basılıp ikaz edilen vatandaşlar bu kez daha farklı bir şekilde uyarıldı.

POLİS 1 GÜNDE 5 BİN EV GEZDİ

Güzelyalı Mahallesi'nde Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü'nde görevli Komiser İlker Cem Yıldırım komutasında toplanan 80 motorize polis, 1 günde 5 bin ev gezerek zilleri çalıp vatandaşları hırsızlara karşı tek tek uyardı. Polisler uyarı yapmadan önce komiser Yıldırım motorize ekiplere evlerde yapmaları gerekenleri anlattı. Cem Yıldırım, polislere, kentte 2006'da pilot bölge olarak faaliyete geçirilen Toplum Destekli Polislik (TDP) Şube Müdürlüğü'nün, eski bekçilik gibi mahallenin polisi kavramını yeniden oturtarak hem sorumluluk alanlarındaki bölgeleri daha güvenli ve huzurlu hale getireceklerini, hem de halkın ihtiyaçlarını karşılamaya çalışacaklarını bu kapsamda her evin kapısının tek tek çalınarak hırsıza karşı nasıl önlem almaları gerektiğinin anlatılacağını söyledi. Konuşmanın ardından polisler motorize olarak ikili gruplar halinde mahalleye dağılıp zilleri çalmaya başladı. Ancak, polis bu kez vatandaşı farklı bir şekilde uyardı. Vatandaşların, apartman veya daire kapılarını zili her çalana açıp açmadıklarını denemek için sokağa çıkan 80 polis, sorumluluk alanlarındaki mahallelerdeki bütün apartmanı ziyaret ederek, kapı zillerine tek tek bastı. Daha önce zili çalan polis kapının açılıp açılmadığına bakarken bu kez polis zili çaldıktan sonra "hırsız", "tüpçü" ve "pizzacı" numarası yaptı. İlk etapta zil uygulaması' sonucu 5 bin kişiden 3 bin 500'ü zili çalan kişinin "Ben hırsız kapıyı açar mısınız", "ben tüpçü" ve "ben pizzacı kapıyı açar mısınız" demesine rağmen kapıyı açtı. Geriye kalan bin 500 kişiden bini kapıyı açmazken, 500 kişinin de evde olmadığı belirlendi.

BEN HIRSIZ KAPIYI AÇAR MISIN?

Polis, vatandaşı apartmanda çalan her zili açmaması konusunda uyarırken ilginç bir de yöntem belirledi. Vatandaşı hırsız tehlikesine karşı uyarmak için hırsız kimliğine bürünen polis, zili çalarak megafondan gelen "Kim o?" sesine "Ben hırsız kapıyı açar mısınız?" cevabını verdi. Apartman sakinlerinin çoğu bu karşıdaki kişinin kendisini hırsız olarak belirtmesine rağmen kapıyı açması dikkat çekti. Bazı vatandaşlar ise şaşkınlıkla "Hırsız kim ya" ya da "Ben hırsıza kapı açmam yukarı gelin nasıl bir hırsız

olduğunuzu göreyim" diyerek tepki gösterdi. Polis kendisini hırsız olarak tanıttıktan sonra kapıyı açanları, tanımadığı kimselere kapıyı açmamaları konusunda uyardı. Vatandaşlar ise hırsız olduğunu anlamadıklarını bu nedenle kapıyı açtıklarını belirtti. Ancak polis tanımadıkları ve megafondan gelen sesi anlamadıkları taktirde kesinlikle kapılarını açmamaları konusunda tekrar uyardı. Kapıyı açmayan ve tepki gösteren vatandaşlara polisler teşekkür etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA