• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Belgeler nasıl sızdırıldı ?
29 Kasım 2010 Pazartesi 16:51

Belgeler nasıl sızdırıldı ?

ABD Dışişleri'ne ait 250 bin belgelik tarihin en büyük istihbarat sızıntısını yayınlayan WikiLeaks'e dokümanları bir ABD askerinin Lady Gaga CD'si ile ulaştırdığı iddia ediliyor.

Amerikan diplomasisini zor duruma düşüren 1.6 gb'lık metindosyalarındaki 250 bin adet belge anahtarlığa bile kolaylıklatakılabilecek birkaç santimlik bir hafıza diski içinde taşındı.Amerika'ya gönderilen belgeler, Amerika'dan gönderilen belgeler budiskin içinde medyaya sızdı.

250 ayrı ABD büyükelçiliği ve konsolosluğuyla yapılan 251 bin 287adet yazışmada ABD'nin müttefiklerine ve düşmanlarına nasıl davrandığıda ortaya çıktı. Şifreli belgelerde saklı kalacağı düşünülen pazarlıklarve baskılar var.

'YABANCILAR GÖREMEZ'

'Secret Noforn' adıyla Amerikan vatandaşı olmayanların aslagörmemesi gerektiği şeklinde dosyalanan yazışmalarda yabancı liderleriküçük düşürecek detaylar dahi bulunuyor.

Ülkelerin politik durumlarıyla ilgili analizler yapılırken bazı rejimlerdeki yolsuzluk dosyaları da detaylı olarak yer alıyor.

Bu bilgilerin bazıları yerel kaynaklarla röportajlara dayanırkenbazıları da üst düzey ziyaretlerden elde edilen brifing ve izlenimleriiçeriyor. Belgeler şaşırtıcı ve korkutucu bir içeriğe sahip olsa daiddialar kanıtlarla desteklenmediği için komplo teoricilerini iknaetmekten uzak gözüküyor.

BELGELERİ SIZDIRAN 22 YAŞINDA BİR ASKER

Amerikan ordusu belgeleri sızdıran kaynağın 22 yaşında bir askerolan Bradley Manning olduğunu düşünüyor. 7 aydır hücre hapsinde tutulanve yeni yılda mahkeme karşısına çıkacak analist Bağdat'ta çalıştığısırada yetkisi olmayan belgeleri indirmekle suçlanıyor.

Gizli ağlara 8 ay boyunca haftanın 7 günü 14 saat süreyle erişimiolduğunu söyleyen askerin kopyaladığı metinlerin yanında Irak'tasivillere ateş açan bir helikopterin görüntüleri de dahil olmak üzereAfganistan ve Irak'ta yaşanan savaşa dair birçok dokümanı aldığıdüşünülüyor.

MANNING BELGELERİ NASIL ELE GEÇİRDİ?

Manning bir hacker arkadaşıyla yaptığı sohbetin kayıtlarında"Belgeleri almak çocuk oyuncağıydı." diyor ve üstünde Lady Gaga yazanbir yeniden yazılabilir CD ile Amerikan tarihinin en büyük bilgihırsızlığını yaptığını anlatıyor.

Daha sonradan yetkililere kendisini şikayet edecek isim olanarkadaşına "Hillary Clinton ve binlerce diplomat şaşkınlıktan kalp krizigeçirecek. Amerika'nın yazıştığı her ülkede diplomatik bir skandalyaşanacak." diyor ve bilginin özgür olması gerektiğini gerektiğinisöylüyor.

"BİLGİ ÖZGÜR OLMALI"

Yine internette yaşanan sohbetin kayıtlarında göre belgeleribilginin özgürlüğünü savunan Julian Assange'in kurduğu WikiLeaks'eyüklediğini itiraf ediyor. Assange ve etrafındakiler de anında bilgileripaylaşma kararı alıp maksimum siyasi etki yaratmak için bilgilerisiteye koyuyor.

Grup Bağdat'ta sivillere yapılan saldırının kayıtlarınıgeçtiğimiz Nisan'da Washington'da yapılan bir basın toplantısındapaylaşmıştı. Yine Assenge'ın sağladığı belgeler New York Times ve DerSpiegel'de yayınlanmış, koalisyon güçlerinin sivilleri öldürdüğü vetutuklara işkence yaptığı ortaya çıkmıştı.

BELGELER NE KADAR GÜVENİLİR?

WikiLeaks'in şu ana kadar yayınladığı belgeler grubun sadece elindekiler arasından seçtikleri birkaçını içeriyor.

Yayınlanan belgelerin içeriklerinde çelişkili bilgiler yer almasıve bu bilgilerin çoğunun duyumlardan ibaret olması ve kanıt içermemesibilgilerin ne kadar sağlıklı olduğu konusunda şüpheye yol açıyor.

Bunların yanında bir bankada üst düzey güvenlik yetkisiyleçalışan sistem uzmanlarının bile bilgisayarlarında USB girişi ve CDyazıcı yokken bir askerin bu belgelere ulaşabilmiş olması ise kafalardasoru işaretleri bırakıyor.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA