• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Belediyeleri rahatlatacak uygulama!
27 Mayıs 2009 Çarşamba 10:22

Belediyeleri rahatlatacak uygulama!

Piyasalar Uluslararası Para Fonu (IMF) ile anlaşmaya kilitlenirken, hükümet belediyeleri rahatlatacak bir adım attı. İşte belediyeler darboğazdan kurtaracak uygulama!

Büyükşehir, diğer belediyeler ve bağlı kuruluşların vergi gelirlerinden aldıkları paydan yapılan kesinti oranı dört aylığına sıfırlandı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'na borcu bulunan belediyelerin bütçe vergi gelirleri tahsilatı üzerinden ayrılan paydan yapılan yüzde 25 kesinti daha sonraki yıllarda tahsil edilecek. Dün Resmî Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre bu yılın mayıs, haziran, temmuz ve ağustos aylarında finansman sorunu çeken belediyelerin cebine fazladan kaynak girecek.

Birçok borçlu belediyenin yapılan kesintiler sebebiyle maaş ödemekte dahi zorlandığına dikkat çeken Maliye kaynakları, mahalli idarelerin bu para ile nefes alacağını kaydetti. Kesintinin yapılmaması sebebiyle Doğu ve Güneydoğu Anadolu başta olmak üzere kışın yapılamayan altyapı yatırımları tamamlanacak. Hazine Müsteşarlığı verilerine göre vadesi geçmiş 6 milyar 758 milyon TL ile birlikte mahalli idarelerin Hazine'ye borcu 14 milyar 155 milyon lira.
Bu rakam toplam alacakların yüzde 55'ini oluşturuyor. Hazine'nin vadesi geçmiş alacaklarının yüzde 80'i mahalli idarelerden kaynaklanıyor. Borç sıralamasında ise Ankara ve İzmit birbiri ile yarışıyor. Başkentin Ankara Büyükşehir Belediyesi, ASKİ ve EGO ile birlikte toplam borcu 4 milyar 514 milyon TL. İzmit Büyükşehir Belediyesi'nin borcu ise 4 milyar 503 milyon lira.

Altyapı başta olmak üzere diğer yatırımlarını tamamlamak için belediyelere vergi gelirleri tahsilatından pay ayrılıyor. Ancak geçen yılın tamamı ve bu yılın ilk dört ayında küresel krizin etkisiyle vergi gelirleri düştüğü için kaynak miktarı azalmış durumda. Maliye Bakanlığı'nın verilerine göre Merkezi Yönetim Bütçesi, yılın 4 ayında 20 milyar 73 milyon lira açık verdi. Vergi gelirlerinde ise aynı dönemde yüzde 4,1'lik bir azalma meydana geldi. 2008'in ilk 4 ayında 53 milyar 158 milyon lira olan vergi gelirleri, bu yıl 50 milyar 958 milyon lira oldu.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA