• Konya1 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Belediye personeline insan hakları eğitimi
22 Mayıs 2009 Cuma 13:54

Belediye personeline insan hakları eğitimi

İl İnsan Hakları Kurulu Üyesi Doç. Dr. Faruk Bilir tarafından Belediye Meclis Salonunda, İnsan Hakları konulu eğitim semineri verildi.
Selçuklu Belediyesi yönetici ve personeline, hizmet içi eğitim programları kapsamında, İl İnsan Hakları Kurulu Üyesi Doç. Dr. Faruk Bilir tarafından Belediye Meclis Salonunda, “ İnsan Hakları” konulu eğitim semineri verildi.
 
İnsan Haklarının sürekli gelişmekte olan bir kavram olduğunu ifade eden Faruk Bilir, Türkiye’nin 2000’li yılardan itibaren insan hakları konusunda çoğu Avrupa ülkesinden ileri ve iyi durumda olduğunu vurguladı.
 
Bilir, ”İnsan hakları, ırk, din, dil ve cinsiyet ayrımı gözetmeksizin tüm insanların yararlanabileceği haklardır. Bu hakları kullanmakta herkes eşittir. İnsan hakları, tüm insanların hak ve saygınlık açısından eşit ve özgür olarak doğduğu anlayışına dayanır. İnsan hakları, her bir bireye bağımsız seçim yapma ve yeteneklerini geliştirme özgürlüğü sağlar. Bu özgürlükler başkalarının haklarına saygılı olmak ve bu hakları çiğnememe zorunluluğu ile dengelenmektedir. Bir başka deyişle, birçok hakkın yanında bir sorumluluk da bulunmaktadır” dedi.
 
Bilgi Edinme hakkının aynı zamanda çoğu Avrupa ülkesinde hala olmadığını hatırlatan Bilir, bilgi edinme hakkının şeffaf devletin bir gereği olduğunu ifade etti.
 
Türkiye’de 2003 yılından sonra yeni bir yapılanmanın oluştuğunun altını çizen Bilir, bu yeni yapılanmanın hem yargının yükünü hafiflettiğini, hem de vatandaş ile devlet arasında bir bağ kurarak uzlaşı sağladığını söyledi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA