• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Belediye personeline eğitim semineri
09 Haziran 2011 Perşembe 11:58

Belediye personeline eğitim semineri

Meram Belediyesi personeline yönelik olarak 2 günde 2 farklı eğitim semineri verildi.

Meram Belediyesi personeline yönelik olarak 2 günde 2 farklı eğitim semineri verildi. İlk gün ‘Protokol, Görgü ve Nezaket Kuralları’, ikinci gün ise ‘İletişim Becerileri’ konusunda seminer verildi.

Meram Belediyesi ve Türkiye Belediyeler Birliği(TBL) işbirliğiyle organize edilen eğitim seminerlerinin ilkinde Kültür ve Turizm Bakanlığı Halkla İlişkiler Uzmanı Yasemin Tecimer, ‘Protokol, Görgü ve Nezaket Kuralları’ semineri verdi.

Belediye Meclis Salonu’nda Tecimer tarafından verilen seminerde belediye personeline görgü, nezaket ve zarafetin ne olduğu, protokol kuralları, tanışma ve tanıştırılma, makamda davranışlar, sosyal hayatta davranışlar, yemek ve sofra düzeni, masalar ve giyim konuları başlığı altında çeşitli bilgiler verildi.

“GÖRGÜ KURALLARI BUMERANGA BENZER”
Sosyal alanda görgü ve nezaket kurallarının, kamusal alanlarda ise protokol kurallarının geçerli olduğunu belirten Tecimer, “Toplumda görgü kuralları bumeranga benzer. Bir başkasına nasıl davranırsanız, o şekilde bir davranışla karşı karşıya kalırsınız. Görgü kuralları toplumda var olan ve uyulması gereken kurallardır. Nerede, nasıl davranılacağını bilmek önemlidir. Toplumda saygı görmek istiyorsak, saygı göstermeliyiz. Saygının anahtar kelimesi ‘siz’dir. Zarafet, bazen bir duruş, oturuş, yürüyüş ve bazen de bir gülümsemedir.” diye konuştu.

Eğitim seminerlerinin ikinci gününde ise eğitim ve yönetim danışmanı Tarkan Zengin, “İletişim Becerileri” başlıklı seminer verdi.

Günümüzde halkın kurumlardan beklentilerinin değiştiğini belirten Zengin, “İnsanlar bir kuruma gittiğinde sadece işinin hallolmasını beklemiyor artık. Güler yüz bekliyor, ilgi bekliyor ve kendine değer verilmesini istiyor. Yerel yönetimlerde çalışanlarla diğer kamu kurumlarında çalışanlar karşılaştırıldığında belediye çalışanlarının halka daha yakın durmaları nedeniyle iletişim becerilerinin daha fazla geliştiğini görüyoruz” dedi.

İnsanın 5 temel ihtiyacı olduğunu kaydeden Zengin, “Bunlar; kaale alınmak, kabul edilmek, değerli hissetmek, yeterli hissetmek ve sevilmektir. İnsanlara değer vermek, kulak vermek ve güven vermek etkili iletişimde önemlidir.” şeklinde konuştu.

Meram Belediye Başkanı Dr. Serdar Kalaycı, verdiği seminerden dolayı Tarkan Zengin’e teşekkür ederek ney hediye etti.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA