• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Beklenti var
14 Mart 2013 Perşembe 16:23

Beklenti var

Başbakan Yardımcısı Arınç, sürecin başladığı gibi olumlu seyretmesi halinde 21 Mart'tan önce terör örgütü ele başı Öcalan tarafından bir bildiri ortaya çıkabileceğini söyledi.
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, A Haber televizyonunda canlı yayında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.
Kamu görevlilerinin serbest bırakıldığı anımsatan Arınç, 8 kişinin ailelerine dönmüş olmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi.
İmralı'ya giden heyetlerin görüşme süreçlerini de anlatan Arınç, ikinci heyetin gidişinden sonra kamu görevlilerinin serbest bırakılmasının gündeme geldiğini kaydetti.
İkinci heyetin görüşmesinin ardından Kandil ve örgütün Avrupa kanadına 2 mektup ulaştırılacağının söylendiğini anlatan Arınç, ''Bu mektupların yerlerine ulaştığını biliyoruz. Bu yerlerine ulaştıktan sonra da oradan gelecek cevapların Öcalan'a gelmesi, onun atacağı adımla sürecin devam etmesi öngörülüyor'' dedi.
İkinci heyetin görüşmesinin ardından Kandil ve örgütün Avrupa kanadına 2 mektup ulaştırılacağının söylendiğini anlatan Arınç, ''Bu mektupların yerlerine ulaştığını biliyoruz. Bu yerlerine ulaştıktan sonra da oradan gelecek cevapların Öcalan'a gelmesi, onun atacağı adımla sürecin devam etmesi öngörülüyor'' ifadelerini kullandı.
Beklenti var
''Benim görüşüme göre bu mektupların iki kaynaktan da Öcalan'a ulaşıyor olması lazım. Bundan sonra eğer bir heyet daha gidecekse ki bilebildiğim kadarıyla gitmesi gerekecek'' diyen Arınç, ne zaman ve kimlerin gideceğini şu anda söylemenin mümkün olmadığını belirtti.
Bu konuda bir beklenti olduğunu dile getiren Arınç, şöyle konuştu:
''Mektuplar sonrasında Öcalan'ın yine vereceği karar ve en azından 21 Mart'tan önce böyle beklenti var. Aslında tarihleri bu kadar çabuklaştırmak fazla iyimserlik de sayılabilir. Büyük bir beklenti de ortaya çıkarabilir. Ama Nevruz önemli bir olay. Çünkü her Nevruz öncesinde Türkiye'de bir karabasan gibi sıkıntı yaşanıyor. Farklı şekillerde kutlanıyor, toplumsal gösteriye dönüşüyor, çatışmalar oluyor. Bu arada istenmeyen görüntüler de çıkabiliyor. Eğer süreç başladığı gibi olumlu seyir takip edecek olursa yine 21 Mart'tan önce Öcalan tarafından yine bir bildiri, haberleşme veya onların tabiriyle bir talimat ortaya çıkabilir. Bu süreç zannediyorum ki hemen silah bırakmayla ilgili olmaz, mutlaka bir eylemsizlik çatışmasızlık kararı vereceksiniz, bundan sonra artık silahların susması gerekiyor şeklinde bir bildiri veya duyuru yapılacağını ümit ediyorum.''
Arınç, ''Biz örgütün taleplerine 'evet' demek veya o talepleri 'baş üstüne' diyerek karşılamak noktasında değiliz. Hiçbir zaman olmadık'' dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın artık sorunun çözülmesi için çabaladığını, bunu da büyük bir risk alarak yaptığını belirten Arınç, ''Biz 'baldıran zehiri içmeye hazırız' diyen bir Başbakanın bu süreçte ne kadar acı ve ıstırap çektiğini herkesin bilmesi lazım" diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA