• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bekir Duvarcıdan 2010 değerlendirilmesi
30 Aralık 2010 Perşembe 16:14

Bekir Duvarcı'dan 2010 değerlendirilmesi

Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Bekir Duvarcı 2010 yılı değerlendirmesinde:

Konya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (KONESOB) Başkanı Bekir Duvarcı, küçük esnafın giderek daha zor duruma düştüğünü belirterek, konuyla ilgili acil önlemlerin alınması gerektiğini söyledi.

İşte Başkan Bekir Duvarcı'nın yazılı açıklası;

'2010 Yılı Odalarımızın Genel Kurullarını yaptıkları yıl olmuştur. 1 Ocak 2010 ile 31 Mart 2010 tarihleri arasında Konya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliğimize bağlı 86 Mesleki Odamız olgun bir havada Genel Kurullarını tamamlayarak, yeni Yöneticilerini seçmişlerdir. 25 Oda Başkanımız ilk kez diğerleri de yeniden seçilmişlerdir. Yeni ve yeniden seçilen oda başkanlarımız ve oda yönetim kurulu üyelerimiz yeni bir şevkle hizmete başlamışlardır.

Esnaf ve Sanatkârlar olarak yüksek hızda seyreden enflasyon nedeniyle dükkânımızda mal stoklayarak para kazanırken, son yıllarda enflasyonun düşmesi nedeniyle dükkânımızda duran maldan zarar ediyoruz. Hükümetin uyguladığı mali disiplinle enflasyon tek haneli rakamlara indi. Esnaf ve sanatkârlar olarak değişimin yarattığı sorunlara ve dış merkezli ekonomik krizin etkilerine çare olarak değişmek ve gelişime ayak uydurmak zorundayız.

Başkalarına hizmet etmek isteyenler önce kendilerini tercih edilir kılmak zorundadırlar. Vazgeçilmez olmak için yeni arayışlara girmek zorundayız. Esnaf ve Sanatkârın yeni bir diriliş yaşamaya ihtiyacı var. Hükümetimiz Esnaf ve Sanatkârın sıkıntılarına çözümler bulmaya çalışırken Esnaf ve Sanatkâr yetiştirilmesi Milli Eğitim Politikaları içine alınmalı, işyeri açılışları için ihtiyaçları dengeleyen bir sistem kurulmalıdır. 

 

         2010 yılı;

                            Ocak      Şubat     Mart      Nisan      Mayıs     Haziran

         Yeni Kayıt:   653        559      499        482         369        440

         Terk         :  291        333      308        261         194     200              

                            Temmuz   Ağustos   Eylül    Ekim    Kasım             

         Yeni Kayıt :     360           300         347     370        383

         Terk           :     141           180         184    183         192

        
11 Aylık süreç içerisinde 4762 kişi yeni Esnaf Sicil yaptırırken, 2467 Esnaf ve Sanatkâr işyeri kapatmıştır. Yeni açılan işyeri sayısının çokluğu hizmet sektöründe çalışan esnaflarımızdan kaynaklanmakta, sanatkârlıkta büyük düşüşler yaşanmaktadır.

Esnaf ve sanatkârlık bambaşka bir şey. İnsan ilişkileri, müşteri memnuniyeti, pazarlama, ticaret, reklam, tüketici hakları, rekabet, iş fikri, iş planı, iş hukuku, maliyet muhasebesi, devletle ilişkiler, kamu hakları, ihracat,

Mesleki dayanışma, ortaklıklar, yenilikçilik, ihtiyaç analizleri ve sürekli eğitim gibi yüzlerce konuyu içerir.

Esnaf ve sanatkârlarımızı olumsuz etkileyen dükkân kirası, stopaj, vergi, elektrik, su, SGK primi, geçim derdi vb… sorunlarımız var. Bunların üstesinden gelebilmemiz dükkânımızdan para kazanmamıza dayanıyor. Yerli marketleri uzun yıllar teşviklerle destekleyen Türkiye 50-60 çeşit esnafı işinden etti. Çok uluslu şirketler yerli marketleri satın alıyor. Marketlerin etkisiyle semt pazarları müşteri bulamıyor.

Esnaf ve Sanatkârlarımıza Halk Bankası aracılığı ile Kefalet Kooperatifleri tarafından verilen kredi limitleri 75.000 TL ye çıkarılırken yıllık faiz oranları % 6 ya düşürülmüştür. Hizmet sektörümüzde çalışan esnaflarımıza Kosgeb tarafından kredi verilmeye başlanmış, Kosgeb kredileri Kobi adı altında dağıtıldığı için de esnaf ve sanatkârlarımız bu kredilerden yararlanamamıştır. Kobi adı altında çalışan büyük şirketlerin muhasebecileri, danışmanları, bankalarla olan ilişkileri Kosgeb kredilerinden yararlanmamızın önüne geçmektedir. Kosgeb tarafından verilecek kredilerde Esnaf Sicil kayıtlı esnaflara dönük kredi verilmesi gerekmektedir.

Değişim ve dönüşüm ortamında kredi ihtiyacı, kredi talebi ve kredi veren kuruluş sayısı artıyor, bununla birlikte kredinin doğru yerde kullanılması için danışmanlık ihtiyacı gerekiyor. Esnaf ve Sanatkârlık işsiz kalan herkesin uğraş alanı olmaktan çıkıyor.

Hükümetimiz küresel rekabet ve beraberinde getirdiği hızlı değişim ve dönüşüm ortamında Esnaf ve Sanatkârların ayakta kalabilmeleri için Esnaf ve Sanatkârlar Değişim, Dönüşüm ve Destek (3D) Eylem planı hazırlayarak Hükümet Belgesi haline getirmiştir. Planla: Kredi ve Finansman Şartlarının İyileştirilmesi, Vergi İstihdam ve Diğer Yükümlülüklerin Azaltılması, Eğitim ve Danışmanlık Hizmetlerinin Geliştirilmesi, Yenilikçilik ve Girişimciliğin Desteklenmesi, Altyapı, Kümelenme ve Ortaklık Faaliyetlerinin Desteklenmesi, Hukuki Düzenlemelerin Yapılması, AB Programlarından Faydalanma, sağlanması başlıkları altında çalışmalara başlamıştır.

Türkiye Büyük Millet Meclisinde bugünlerde görüşülmeye başlanan Torba Yasa ile Esnaf ve Sanatkârlarımızın Vergi, SGK Pirimi, Elektrik, Su, Belediye, Sicil, Kredi kartları gibi… Çok değişik konularda borçlarının faizlerinin silinerek anaparalarının ödenmesi kolaylığı sağlama çalışmaları sürdürülmektedir. Yasanın uygulama tarihinin 31.12.2010 tarihi olarak belirlenmesi borçlu esnafımızın yararına olacaktır. Esnaf ve Sanatkârlarımızın borçlarından kurtularak daha rahat üretme ve çalışma ortamı hazırlanacağını bekliyoruz.

 

2011 yılının tüm Esnaf ve Sanatkârlarımıza hayırlı ve bol kazançlı bir yıl olmasını temenni ederim. '

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA