• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bedelli askerlik ve tek tip birlikte
05 Ekim 2010 Salı 13:54

Bedelli askerlik ve tek tip birlikte

Hükümet, askerlik süresinin zorunlu olarak 9 ay, kısa dönem olarak 4 aya indirilmesini öngören bir çalışma başlattı.

Genelkurmay Başkanlığı'nın tek tipaskerlik çalışmasına karşın, hükümet de yeni bir askerlik süresiyleilgili çalışmada bulunuyor. Genelkurmay Başkanlığı'nın askerlikyükümlülüğü gelen her gencin 12 ya da 9 ay gibi, "Tektip" askerlikyapmasına yönelik çalışması hükümet kanadında sıcak karşılanmadı. Konuüzerinde Genelkurmay başkanlığı çalışmasını sürdürmesine rağmen,hükümetin de askerlik süresi ve şekliyle ilgili olarak çalışma içindeolduğu öğrenildi. Bu çalışmaya göre, şu anda yürürlükte olan okuma yazma bilmeyen kişiler ile lise mezunu veya iki yıllık yüksekokul mezunlarına kadar olanlar 15 aylık zorunlu askerlik süresi 9 aya indirilecek. 4yıllık üniversite mezunu olan kısa dönem er-erbaş olarak askerlikyapanların süresinin de 6 aydan 4 aya indirilmesi planlanıyor. Hükümetin çalışmasında da yedeksubaylık bulunmuyor. Ancak üniversite mezunlarıiçin kısa dönem uygulama hakkı devam edecek.

Çelik: 'Hakkaniyete uymaz'

Konuyla iligili açıklama yapan GenelBaşkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Genelkurmay başkanlığının yaptığı tektip çalışmasının hakkaniyete uymadığını, iki üniversite bitirip doktorayapan biriyle ilkokul mezunlarının aynı şekilde askerlik yapmasınındoğru olmadığını dile getirdi. Bu nedenle hükümetin askerlik süresiyleilgili yeni bir çalışma yaptığını belirten Çelik, bu çalışmanıngenelkurmayın yaptığı çalışmadan münferit olduğu ve yeni bir süre veşekli kapsadığını da söyledi.

Erken terhisler bekleniyor

Henüz tasarı haline gelmeyen, ancakçalışma halinde olduğu 9 ya da 12 aylık tek tip askerlik kararınınçıkmasıyla birlikte erken terhisler de söz konusu olacak. Yapılançalışmada süre 9 aya indirildiğinde 250 bin askerin, 12 ayaindirildiğinde de 100 bin askerin erken terhisi sözkonusu. AncakGenelkurmay başkanlığının çalışmasında askerlik süresinin değişmesiylebirlikte silah altındakilerin bu durumdan etkilenmemesi ve yeni askerealınanların yeni düzenleme ile silah altına alınmasını istiyor. Böyleceasker açığının oluşmamasının sağlanacağı Genelkurmay başkanlığıtarafından dile getiriliyor.

Açık, bedelli ile kapatılabilir
 
Hükümetin yaptığı çalışma hayata geçersede silah altında bulunan askerlerin faydalanıp faydalanmaması da ayrıbir tartışma konusu olarak ortaya çıkıyor. Askerlik süresinin zorunluolarak 9 ay, kısa dönem olarak 4 aya indirilmesini öngören hükümetçalışması gerçekleşirse, genelkurmay başkanlığının silah altındakilerinbu çalışmadan faydalanmasını istemeyeceği belirtildi. Buna rağmenhükümetin erken terhislerle doğması beklenen 250 bin kişilik açığın dabedelli askerlik ile kapatılması yönünde görüş hakim. Böylece Erdoğan'ın halkoylaması mitinglerinde söz verdiği bedelli askerlik beklentisiiçinde olanlara karşı da bu sözü yerine getirmesi imkanı da sağlanmışolacak. 2 ya da 3 celp halinde bedelli olarak askere alınacakyükümlüler, asker açığını da kapamış olacak. Bedelli askerlikbekleyenlerin sayısı da 200 bin civarında olduğu hesap ediliyor.Başbakan Erdoğan meclis resepsiyonunda, asker kanadından konuyla ilgiliolarak brifing alacağını belirterek, "Brifingden sonra konuyla ilgilikararımızı vereceğiz. Daha konuyla ilgili çalışmaları bile görmüşdeğiliz, bilmiyoruz. Dolayısıyla herhangi birşeyi bilmeden karar vermekyanlış olur" ifadesini kullanmıştı.

Gençler çalışmadan memnun

Hükümetin şu anda 15 ay olan zorunluaskerliği 9 aya, 6 ay olan kısa dönem askerliği de 4 aya düşürecek birformül üzerinde çalışması gençler arasında memnuniyet oluşturdu. Gençlik örgütü temsilcileri hükümetin üzerinde çalıştığı yeni sisteminkendilerini heyecanlandırdığını dile getirdi. Genç Gönüllüler TürkiyeKoordinatörü Hasan Yavuz Uğurlu, ülkenin yetişmiş beyinlerini 12 aysilah altına almanın ciddi bir beyin erozyonu oluşturacağını belirtti.12 ay sürecek tek tip askerliğin ülkeye maddi anlamda büyük zararlarvereceğini dile getiren Uğurlu, hükümetin üzerinde çalıştığı 4 ay kısadönem, 9 ay normal askerlik sisteminin uygulanabilir olduğunu ifadeetti.

Genç Dergi Yazı İşleri ekibinden Ali Düzde, hükümetin planladığı askerlik süresini son derece olumlubulduklarını söyledi. 12 aylık tek tip askerliğin bir eşitsizlik kaynağı olacağını belirten Düz, "Üniversite okumayan biri ile dört yılınıokulda harcayan ve maddi manevi kayıplar veren kişilerin aynı süreaskerlik yapması açıkça bir eşitsizliğin ifadesi olacaktır. Hükümetinüzerinde çalıştığı bu yeni sistem Türkiye'deki askerlik gerçeğini dahaişlevsel ve gerçekçi bir noktaya çekecektir. Askerliğin Türk gençliğiüzerinde oluşturduğu baskı da bu vesileyle ortadan kalkacaktır ve Türkgençliği daha bir azim ve şevkle asker ocağına gidecektir. Son olarakaskerliklerini yapan insanlar daha sağlıklı ve düzgün bir psikolojiylevatani hizmetlerini yapacaklar diye düşünüyorum." diye konuştu.

Haksızlık ortadan kalkar

www.dergilik.com Genel Yayın YönetmeniYavuz Selim Güneş, hükümetin uygulamayı planladığı sistemi 'gayet iyi'olarak değerlendirdi. Yıllarca dirsek çürütüp üniversite okuyaninsanlara 12 ay askerlik yaptırmanın haksızlık olacağını dile getirenGüneş, "Herkes üniversitede okumayabilir. Üniversitede okumayanlar içinde askerliğin kısalacak olması olumlu bir gelişme" dedi.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA