• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bedelli askerlik ve askerlik süresi kısaltma yok
27 Kasım 2013 Çarşamba 21:36

Bedelli askerlik ve askerlik süresi kısaltma yok

Milli Savunma Bakanı Yılmaz, mevcut durum itibarıyla bedelli ve askerliğin süresini indirme çalışmalarının olmadığını bildirdi.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Genelkurmay Başkanlığı'ndan, "Silahlı Kuvvetler'deki kadro durumumuz şu sayıya düşmüştür, bundan fazlasına gerek yoktur" diye bir görüş gelmediği sürece, mevcut durum itibariyle bedelli ve askerliğin süresini indirme gibi bir çalışmalarının olmadığını bildirdi.

70 bin Mehmetçik yararlanacak

Bakan Yılmaz, bedelli askerlikle ilgili soruları da yanıtladı.

Askerlik süresini 15 aydan 12 aya indirdiklerini anımsatan Yılmaz, 1 Ocak 2014'ten itibaren de uygulamaya geçeceğini dile getirdi. Yılmaz, 70 bine yakın Mehmetçiğin bu yasadan yararlanacağını bildirdi.

Yılmaz,  yeni bir bedelli çalışmalarının ve yedek subaylığın süresini 6 aydan 4-5 aya indirme çalışmalarının bulunmadığını vurguladı. Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bedelli çalışmamız niye yok? Bizim 500-600 bin arasında bir bakayamız, yoklama kaçağımız var. Askere gelmeme gerekçesi 'Ha bedelli çıkacak'. Gerek af, gerek bedelliyi çok dile getirmemek lazım. Getirirseniz, o zaman askere gitme düşüncesi olanlar, 'bedelli çıkıyor ben gitmeyeyim, bedellinin yaşı düşüyor gitmeyeyim' Bizim istediğimiz bir durum değildir. Milli Savunma Bakanlığı olarak ne askerliğin süresinin düşürülmesi ne de  yeni bedelli çalışmamız yok. Numan Kurtulmuş, bir sosyal vakaya dikkat çekiyor. Şahsi görüşü olduğunu dile getirdi. "

Soru üzerine Yılmaz, 25 yaşa indirme çalışmalarının da olmadığını söyledi. "Olmayacak mı?" sorusuna ise Yılmaz, "Genelkurmay Başkanlığı, yeniden bir yapılanma yaparsa, 'Silahlı Kuvvetler'deki ihtiyaç mevcudumuz, kadro durumumuz şu sayıya düşmüştür, bundan fazlasına gerek yoktur' diye bir açıklama, görüş bize iletmediği sürece şu anki mevcut durum itibariyle bizim ne bedelli çalışmamız ne de farklı alanlardaki askerliğin süresini indirme gibi bir çalışmamız vardır" karşılığını verdi.

Güvenliği en mükemmel sağlayan ülke

Yılmaz, Ortadoğu'da, en mükemmel şekilde sınır güvenliğini sağlayan ülkenin Türkiye olduğunu kaydetti.

Bir soru üzerine Yılmaz,  askerlere veya diğerlerine "daha ne bekliyorsunuz", her darbeden sonra şartlar tamam olursa darbe meşru olur diyenlerin, TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu'na şerh yazarken demokratik hakların kısıtlandığı dönemde bu tür darbelerin olduğunu söyleyenlerin bulunduğunu belirtti.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi sataşma gerekçesiyle söz alarak, Hükümet'in,  21 Temmuz 2013'te çıkardığı kanunla, 28 Şubat nedeniyle mağdur olan asker ve sivil personelin haklarını iade ettiğini anımsattı.

Hükümet'in, darbe denilince sadece 28 Şubat'ı anladığını ifade eden Hamzaçebi, "12 Eylül ve 12 Mart darbe değil, onların haklarının iadesi gündeminde yok. Çünkü AKP varlığını, 12 Eylül darbesine borçludur. Asıl darbeci sizlersiniz" diye konuştu.

AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın da Hamzaçebi'ye yanıt verdi. Aydın, parti olarak darbecilerin yargılanmasının önündeki engeli kaldırdıklarını ve millete gittiklerini ifade ederek, "Millet, 'bütün darbecileri yargılayın' dedi. Millet hepimizi çok iyi biliyor, değerlendiriyor. Sadece söylediklerinizle bu iş olmuyor. Eyleminiz çok önemli, sizin ne yaptığınız çok önemli. Bütün vesayetleri ortadan kaldırmaya çalışan  bir hükümet var" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA