• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bedava tatile kanmayın!
29 Haziran 2013 Cumartesi 10:47

Bedava tatile kanmayın!

Bedava tatil kazandınız şeklinde gelen davetlere vatandaşların inanmaması gerektiğini ifade eden Tüketiciler Birliği Konya Şube Başkanı Mustafa Dinç, Çeşitli anketler yaparak ...

Bedava tatil kazandınız şeklinde gelen davetlere vatandaşların inanmaması gerektiğini ifade eden  Tüketiciler Birliği Konya Şube Başkanı Mustafa Dinç, ‘‘Çeşitli anketler yaparak, gelir düzeyi yüksek olan kişileri arayarak tatil kazandınız adı altında dolandırıcılık yapılıyor. Vatandaşlar bu tür tatillere ücretsiz diye gidip, zararlı dönebilir’’ dedi.

Şehrin çeşitli bölgelerinde öğrenciler tarafından anket adı altında düzenlenen bedava tatil programlarına kanmayın. Günü birlik düzenlenen programlarda psikolojik baskı ve ortam sizi dolandırılmaya sürükleyebilir. Üstelik bu tatillere katılanların yüzde 95’i böyle bir sözleşmeyi kesinlikle imzalamam niyetiyle gidiyor fakat geri döndüğünde sözleşmeyi imzalamış oluyor.

‘PSİKOLOJİK BASKI İMZA ATTIRIYOR’

Konu ile ilgili görüşlerini açıklayan Tüketiciler Birliği Konya Şube Başkanı Mustafa Dinç, tatil dolandırıcılarına dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayarak, ‘‘Şehrin değişik yerlerinde özellikle öğrencileri çalıştırarak anket adı altında vatandaşlardan bir takım iletişim bilgilerini alarak, vatandaşların gelir durumlarına göre ücretsiz tatil kazandınız diyerek, termal bölgelere davet ediyorlar. Tatil programının tamamen ücretsiz olduğunu belirtiyorlar. İçerik olarak herhangi bir bilgi vermiyorlar. Bu tatil vaadiyle vatandaşlar götürülüp orada bir tesiste kapalı bir ortamda 3-4 saat boyunca loş bir ortamda sunum yapıyorlar. Bu ortam psikolojik olarak insanın duyularını ve karar verme kabiliyetlerini zayıflatıyor. Birde eşinizle birlikte katılma zorunluluğu getiriyorlar. Tek katılımı kabul etmiyorlar. Bununda arkasında psikolojik pazarlama sebepleri bulunuyor. Yoğun bir baskı altında sözleşme imzalattırıyorlar. 10 ila 30 yıl arasında bir sözleşmeyi size imzalatıp oldubittiye getiriyorlar. Kişilerin %95’lik kısmı aslında böyle bir sözleşmeyi imzalama niyeti olmayan günübirlik ücretsiz tatilden faydalanma amaçlı oraya giden insanlardır. Bunlar geri döndüklerinde neye uğradıklarını anca fark edebiliyorlar. Hemen çözüm aramaya başlıyorlar. Çünkü 10 bin Euro ile 30 bin Euro arasında sözleşmeye imza atmış oluyorlar’’ dedi.

BU FİRMALARA GÜVENMEYİN

Bu tatili düzenleyenlerin bir garantisi olmadığını söyleyen Dinç, ‘‘Bunların inandırıcılığı yok çünkü bu kişilerin tamamına yakını bir tesis sahibi yada işletmecisi değildir. Siz tesisle bir sözleşme yapmıyorsunuz, aracılık hizmeti veren kuruluşla sözleşme yapıyorsunuz. Bu firmalarda tesislerden toplu şekilde günü birlik kiralama yapıyorlar. Aracı kuruluş batarsa yada çekip giderse verdiğiniz paralarda boşa gitmiş olacak. Yani dolandırılmış olacaksınız. 30 yıl sözleşme imzalıyorsunuz fakat bu kurumun 30 yıl duracağı şeklinde kimse garanti veremez.  Vatandaşlara bu gibi yerlerde kesinlikle sözleşme imzalamamalarını öneriyorum. Eğer bu sözleşmeden caymak isterseniz 2-3 bin Euro bedelle cayma hakkı tanıyorlar. Vatandaşta 20-30 bin Euro ödemek yerine bu rakamı ödeyip kurtulmak istiyor. Yani 1 günlük bedava tatil size yaklaşık 2-3 bin Euro’ya mâl oluyor. Vatandaşlarımız savcılığa bu konuda suç duyurusunda bulunabilirler çünkü bunların çalışma şartları tüketici kanunlarına aykırı bir biçimde ilerliyor. Özellikle yaz döneminde bu konuda çok şikayet alıyoruz. Yaz döneminde insanlar tatile gitmek istiyorlar fakat fiyatlar yüksek olunca bedava tatili kimse kaçırmak istemiyor. Bunu da firmalar değerlendiriyorlar. Bu dolandırıcılık hem kaplıca Hemde deniz turizminde bulunuyor’’ diyerek sözlerine son verdi. SAMİ GEDİZ

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA