• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Beceri10 Konyada tanıtıldı
18 Ekim 2010 Pazartesi 14:40

'Beceri10' Konya'da tanıtıldı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Halis Yunus Ersöz, 'Türkiye ekonomik krizle boğuşurken, iş gücüne katılım ve istihdamda artış yaşanmıştır' dedi.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Halis Yunus Ersöz, ''Türkiye ekonomik krizle boğuşurken, iş gücüne katılım ve istihdamda artış yaşanmıştır'' dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı , TOBB, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi işbirliğiyle başlatılan ''BECERİ 10'' adlı projesi Konya'da tanıtıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ersöz, Konya Sanayi Odası Toplantı Salonu'nda yapılan tanıtım toplantısında, ''BECERİ 10'' adı verilen ''Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri Projesi'ne (UMEM) önem verdiklerini ifade etti.

İşsizlik alanında yapılan çalışmalarla Türkiye'nin işsizlikte geldiği aşamanın yüzde 10'lara kadar gerilediğini anlatan Ersöz, ''Kriz nedeniyle tüm dünyada işsizlik artarken ülkemizde alınan tedbirlerle işsizlikteki artış sınırda kalmıştır. Bunun nedeni ise, Türkiye'nin krizden sadece 4 dönem etkilenmiş olmasıdır. Ayrıca krizin etkilerinin daha geç başlaması ve erken bitmesi sonucu Türkiye büyüme dönemine girmiş, bu nedenle işsizlik 2008 yüzde 11 iken kriz nedeniyle 2009 yılında yüzde 14'e çıkmış ancak 2009'un ikinci yarısından itibaren düşme eğilimine girmiştir'' dedi.

2009 yılı şubat ayının, Türkiye'de işsizliğin en üst seviyeye çıktığı dönem olduğuna dikkati çeken Ersöz, şunları kaydetti:

'Bu dönemin ardından 2009 aralık ayına kadar yükselme devam etmiş, hükümetin aldığı tedbirlerle aralık ayından itibaren azalış başlamıştır. İşsizlik, 2010 yılının ocak ayında 1 puan azalarak yüzde 14,5'a, şubat ayında önceki yılın aynı ayına göre 1.7 azalarak 14.4'e, mart ayında bir önceki yılın mart ayına göre 2.1 azalarak 13.7'ye, Nisan'da yüzde 12'ye, mayıs ayında yüzde 11'e, haziran ayında 10.5'e düşmüş, birkaç gün öncesinde açıklandığı gibi temmuz ayında yüzde 10.6 olmuştur ve geçen yıla göre ortalama yüzde 2 ve 2.5 civarında azalma görülmektedir. İş gücüne katılım oranı yüzde 48.1'den 2010 haziran ayında yüzde 50'ye çıkmıştır. Bu bir puanlık artış 520 bin kişinin iş bulması anlamına gelmektedir. İş gücü haziran 2008'den haziran 2010 dönemine kadar 1 milyon 832 bin kişi artmıştır. İstihdam 1 milyon 377 bin kişi artmıştır. İşsizliğin en yüksek olduğu 2009 yılının şubat ayı ile 2010 yılının haziran ayını karşılaştırdığımızda istihdam 3 milyon 709 bin kişi artmıştır. Türkiye krizle boğuşurken iş gücüne katılım ve istihdamda artış yaşanmıştır.'

İşsizlikte asıl önemli problemin, iş bulma sorunu yaşayan kişilerin eğitim seviyesinin lise altı olmasından kaynaklandığını vurgulayan Ersöz, bu kişilerin vasıflarına uygun iş sıkıntısı yaşandığını bu nedenle bir eğitim seferberliği başlatıldığını anımsattı. Ersöz, ''İşsizliği önlemek amacıyla Bakanlık olarak Türkiye'de ilk defa Ulusal İstihdam Projesi çalışmasını başlattık. Bu çalışma, ülkenin 2023 yılına kadarki iş gücü piyasasındaki yapısal sorunları çözmek, kalıcı çözümler bulmak amacıyla başlatıldı. Başlattığımız çalışmanın temel ilkesi işi değil insanı korumak'' diye konuştu.

Tanıtımı yapılan UMEM Projesi'nin amacının iş piyasasına cevap verecek eleman yetiştirmek olduğunu vurgulayan Ersöz, 19 pilot ilde bu proje kapsamında iş gücü piyasası analizlerinin yapılacağını da vurguladı.
   
PROJE KAPSAMINDA YILDA 200 BİN KİŞİ İŞ BULABİLECEK
   
Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil ise, ülkelerin kalkınmasında kalifiye insan gücünün yetiştirilmesinin hayati önem taşıdığını söyledi.

Dünyada söz sahibi ülkelerin, bilgi ve teknolojiyi üreten ülkeler olduğunu açıklayan Büyükhelvacıgil, teknolojik ürünler üretmenin yolunun mesleki eğitimin yaygınlaştırılmasıyla sağlanacağını dile getirdi.

5 yıl sürecek UMEM Projesi'nin hem sanayicinin sorunu olan nitelikli eleman sıkıntısını çözeceğini hem de işsizliği azaltmada çığır açacağını ifade eden Büyükhelvacıgil, ''Bu proje ile yılda 200 bin insan iş bulacaktır'' dedi.

Proje kapsamında, odak grup toplantılarının sonuçlarına göre kursların ilerleyen aylarda başlatılacağı, işsizlerin bu kurslarda 3 ay boyunca pratik ve teorik eğitim alması sağlanacak.

Eğitimler kapsamında başarılı olan kursiyerlerin eğitimler sonunda TOBB kuruluşlarında staja girebileceği ve istihdam edilecekleri öğrenildi.

Konya Valisi Aydın Nezih Doğan'ın da katıldığı programda, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Serdar Sayan ve TEPAV Ekonomi Politikaları Analisti Sarp Kalkan tarafından katılımcılara proje hakkında bilgiler verildi. 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA