• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BDPde seçim boykotu tartışması
19 Nisan 2011 Salı 12:51

BDP'de 'seçim boykotu' tartışması

Seçimlere girmeyebileceklerini söyleyen BDP Eş Başkanı Demirtaş Yeni bir savaş yaptırmak için bu karar alınmıştır diye konuştu.

YÜKSEK Seçim Kurulu’nun BDP kökenli 7 bağımsız adayla ilgili “Adaylıklarını iptal” kararı, BDP’de “Seçimleri Boykot” tartışmasını başlattı. BDP kurmayları “Boykot” olasılığını tartışmaya açacağı öğrenildi. 

"SEÇİMİ BOYKOT EDEBİLİRİZ"

BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, YSK kararının ardından “Meclis toplanmalı ve seçimin ertelenmesi kararı almalı. Seçim bir ay kadar ertelenerek bu isimlere yeniden aday olma hakkı verilmeli. Aksi taktirde demokratik olmayan bu seçimleri boykot edebiliriz. Seçime girmeme ve bütün adayları geri çekme dahil bütün alternatifleri tartışacağız” dedi.

DEMİRTAŞ'TAN TÜM PARTİLERE 'İSTİFA' ÇAĞRI

Demirtaş KCK davasının bugün Diyarbakır'da görülecek duruşması öncesinde de açıklama yaptı .Demirtaş seçimle ilgili çalışma ve değerlendirmelerinin sürdüğünü söylerken, "Türkiye’deki diğer partilere sesleniyorum. Eğer onurlu bir duruşun sahibi iseniz. İstifa edin, seçimlere katılmayın. Biz de aday olmayacağız deyin. Başbakan hemen açıklama yapmalı. Şimdi olup bitene baktığımızda gerçektende, AKP hükümeti bütün olup bitenlerin tek siyasi sorumlusudur. Halkımızı meydanlara çağırıyoruz" dedi.

'YSK KARARI ŞİKAYET ÜZERİNE ALDI'

 

Leyla Zana'nın avukatı Cabbar Leygara, ''İstanbul'dan bir kişinin şikayeti ile YSK bu kararı almış'' dedi.

BDP'NİN 3 İLDE ŞANSI KALMADI

Bağımsızlarda 'yedek' olmadığı ve BDP Mersin, Elazığ ve Siirt'te tek aday gösterdiği için partinin 3 ilşden vekil seçtirme şansı kalmadı.

KARARA TEPKİLER

BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak: Bu siyasi bir karardır. Kürtler’e siyaset hakkı verilmiyor.

Aysel Tuğluk: Büyük bir şaşkınlıkla karşıladık. Acılar yaşanmadan demokratik yollarla ve anayasal yollarla Meclis zemininde çözümünü sağlanması için çabanın içerisinde bulunduk. Ben bu kararın siyasi olduğunu düşünüyorum. Siyaset yolunu kapatıyor bu karar. Bu yolu kapatmak Türkiye’nin yararına değil.  

DTP Eski Genel Başkanı Ahmet Türk: Haksız bir karar bu. Kürtlerin siyasete katılımını engelleyen bir karardır. Bu karar YSK’nın tek başına verdiği karar da değildir. Türkiye’de demokrasiyi engellemeye çalışan bir zihniyetin kararıdır. Demokratik siyaset Kürtler’e kapatılmaya çalışılıyor. Birçok hukukçu arkadaşlarımız değerlendirdi, YSK’ya gitti. Buna rağmen bu kararın çıkmasına hukuki mantık olarak bakmamak lazım. Seçime girmeme kararını da tartışacağız.

BDP eski Grup Başkanvekili Bengi Yıldız: Bize siyaset yapma iznini verilmediği bir yerde AKP siyaset yapabileceğini düşünüyorsa gaflet içindedir. Evlerinden burunları dışarı çıkartamazlar. Bu karar açıkça Kürtler’e yönelik bir savaş kararıdır. Kürtler’i dağa çıkarma kararıdır. Bu ülkeyi yönetenler savaş kararı vermişlerse o karar başımızın üstündedir. ‘Kürtler’e savaşın’ deniliyorsa, Kürtler de savaşır. Bu kararı verenler bunu bilsin.

Sırrı Sakık: Hukuk devletinde böyle bir karar olmaz. Bu bir tasfiyedir, bunun adı demokrasi ve hukuk değil. Halka demokrasi zeminini kapatırsanız buradan barış, hukuk, huzur çıkmaz. Tam tersine kaos çıkar, bu ülkeyi kaosa kimsenin sürüklemeye hakkı yoktur. 

Altan Tan: Çok açık net olarak şunu söylemek lazım, birileri Türkiye’nin hayrını istemiyor, Kürtler yasal siyaset yapmak istedikçe önleri kesiliyor, demokratik kanalları açık tutma ve meseleyi Ankara’da tutma işi sabote ediliyor. 

İçişleri Bakanı Osman Güneş: “Biliyorsunuz, Anayasamıza göre seçimler YSK'nın yargı organlarının  genel yönetim ve denetimleri altında yürütülür. YSK ve yargı bağımsızdır. YSK'nın  aldığı kararı değerlendirecek değilim.” 

HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş: Bu kişilerin sorunu değildir. Seçilme değil esasen seçme hakkına darbe vuran YSK’nın bu kararı, bütün Türkiye’yi ilgilendiren vahim sonuçlar doğurabilecek niteliktedir. Demokratikliği ve adilliği %10 barajı nedeniyle zaten tartışma konusu olan 12 Haziran seçimleri, YSK’nın bu kararı ile demokratik meşruiyetini bütünüyle kaybetme noktasına gelmiştir

Eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili adayı Deniz Baykal:  Tuzak mı kuruyoruz, engel mi çıkarıyoruz? Ne kadar yanlış ayıp, yakışıksız. Türkiye'ye bu yönetim zihniyeti yakışmıyor. Her noktada bir kriz, bunalım. Çok acı. Bu mu ileri demokrasi? Ustalık dönemi... Başbakanın bu mu ustalık dönemi? Bu olayı 'hukukun gereği budur' diye geçiştirmek, bunun arkasındaki hukuk ve yönetim krizlerini örtbas etmeye yetmez. Bir süre önce seçilmiş ve şu anda milletvekili olarak hizmet etmekte olan insanların 'Biz hata ettik, geçmişte yanlış yapmışız, ihmal yapılmış, işin gereğini yerine getirememişiz, o nedenle şimdi yapacağız' denilerek birden bire aday olamayacaklarının açıklanması doğal karşılanacak bir durum değildir. Herkes planlamasını ona göre yapmış, adaylıklarını ona göre ilan etmiş. Türkiye'de zaten seçimde bir baraj problemi var. Baraj engelini aşabilmek için insanlar bağımsız aday olarak ortaya çıkıyorlar. Şimdi bağımsız adaylıkları birden bire, adaylıkları yenileme şansı yokken geçmişte de bu insanlar seçilmiş ve halen de bir kısmı milletvekili olarak görev yapıyorken, 'siz artık milletvekili olamazsınız' diye geri çevirmek, adaletle, hukuka saygıyla, devletin sürekliliğiyle izah edilebilir bir durum yaratmıyor.

Kültür Bakanı Ertuğrul Günay: Kaygı verici. Bu yeni bir anayasa yapma ihtiyacını tekrar ortaya koymuştur.

DP Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek: Sanki sadece YSK'nın bağımsız adaylara yönelik bir uygulaması gibi anlatılıyor. Halbuki arşiv taraması sırasında bizim partimizden de 12 arkadaşımızın adaylıkları iptal edildi. Fakat biz yerine başka adayları koyduk, eksiklerimizi tamamladık ve seçime giriyoruz. Şu haliyle işin içinde herhangi bir komplo görmüyorum. Tabii bir hadisedir, büyütülecek bir şey yoktur.

YARGITAY'DAN AÇIKLAMA

Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, 12  bağımsız milletvekili adayının, adaylıklarının iptaline ilişkin YSK kararıyla  ilgili olarak, “Orada arkadaşlarımız karar vermiş. Mutlaka mevzuat açısından bir  değerlendirme yaptılar. Bilemiyorum” dedi.

Yargıtay Başkanı Gerçeker, Kültür Üniversitesinde düzenlenen, “2. Çocuk  ve Hukuk Uluslararası Kolokyumu” öncesinde basın mensuplarının, YSK'nın bazı  milletvekili adaylıkları yönünden aldığı kararlara ilişkin sorularını cevapladı.

Hukukçu ve hakim kimliğinden dolayı siyasi konularla ilgili konuşmak  istemediğini ifade eden Gerçeker, “Orada arkadaşlarımız karar vermiş, yani YSK.  Mutlaka mevzuat açısından bir değerlendirme yaptılar. Bilemiyorum. Şu anda  detayını daha bilemediğim için bir şey söylemek imkanım yok. Konuyu tam bilmeden  bir şey söylediğiniz zaman yanlış değerlendirme yapmış olabilirim” diye  konuştu.

“YSK'ya itiraz olabilir mi?” şeklindeki soru üzerine de Gerçeker,  “Listeler kesinleştikten sonra ilan edildi. Yanılmıyorsam. Onlara itiraz  edilebilir, yeniden incelenebilir. Ama YSK kararları kesindir biliyorsunuz. Ancak  maddi hata varsa düzeltme olabilir. Oradaki arkadaşlarımızın bilecekleri,  değerlendirecekleri bir konu” dedi

hürriyet
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA