• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BDDK Arabulucu Oluyor
23 Şubat 2009 Pazartesi 02:59

BDDK Arabulucu Oluyor

Takipteki kredi kartı borçlularının sayısının artması Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunu harekete geçirdi. Borçlular için gönüllülük esasına dayalı yeniden yapılandırma gündemde.
KÜRESEL kriz nedeniyle kredi kartı takipteki kişi sayısının 1.5 milyona ulaşması, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nu (BDDK) harekete geçirdi. Tüketicilerden gelen talepleri ve bazı milletvekillerinin kredi kartlarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin verdiği yasa tekliflerini dikkate alan BDDK, kredi kartı borçları için de bir barış projesi hazırlanması konusunda ‘bankaların nabzını’ tutmaya karar verdi.

Krizle birlikte, kredi kartların takibe düşme oranı sektörün iki katına yükseldi. Tüm kredilerde takip oranın yüzde 3.8 iken, kredi kartlarındaki takip oranı yüzde 7 oldu. Kredi kartlarındaki takibe uğrayan kişi sayısı da 1 milyon 564 bine ulaştı. Ortaya çıkan rakamlar doğrultusunda yapılan değerlendirmelerde, kredi kartı borçlarına 2006 yılında getirilen yeniden yapılandırmaya ilişkin bir projenin tekrar hayata geçirilmesi de tekrar gündeme geldi.

BDDK ARABULUCU OLUYOR

BDDK,
son dönemde tüketicilerden artan kredi kartlarındaki yeniden yapılandırma taleplerini dikkate alarak, konuyla ilgili neler yapılabileceğini araştırmaya başladı. BDDK, bu kapsamda bankalara, kredi kartı borçları için zorlayıcı bir hüküm getirilmesine karşı çıkıyor. Ancak gönüllülük esasıyla, bankaların kredi kartları borçlarına yönelik bir düzenleme yapmasına ise sıcak bakıyor. BDDK, bankalarla tüketiciler arasında arabuluculuk yapmaya hazırlanıyor. Buna göre, bankaların kredi kartı borçlarının yeniden yapılandırılması konusundaki düşünceleri alınarak, borçların yeniden yapılandırılmasına özendirici bir düzenleme yapılıp yapılmayacağını araştıracak.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA